Jump to content

Inlocuire Filtre


abstrakt
 Share

Postare recomandată

salut. am comandat filtre de ulei, motorina, aer si polen pt passat 1,9 TDI 2002 variant si cam pe marti trebuie sa ajunga. filtrul de polen l`am gasit eu dar celelalte nu prea stiu unde sunt. ati putea cumva pe o poza sa incercuiti zonele unde sa caut ca sa nu mai merg la service pt atat? si daca am nevoie de ceva scule speciale?

ar mai fi un lucru..cum reglez duza stergatorului in spate?? imi arunca solutia peste luneta sus pe tavanul masinii ;)

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    18

  • Eto

    5

  • S!mpL3 M3

    4

  • Executron

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Filtrele sant pozitionate in locurile incercuite, desigur sub capacele de plastic care se dau jos si observi dupa aia ce si unde. Mai putin cel de motorina care nu stiu unde e. In rest, spor la treaba, nu e greu.

post-8441-1169444262_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

perfet..mersi fain. saptamana asta cand ma pun sa le schimb o sa`i fac niste poze si cu capacu dat jos si cu pasii care trebuie pt a le schimba si o sa pun aici poate mai are cineva nevoie.

P.s.: ai spus ca nu sti unde e filtru de motorina dar pe desen l`ai incercuit...te refereai la cel de ulei nu ? in fine important e sa stiu cam pe unde e imi dau seama dupa aia ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer IERTARE. Nici n-am observat. Acela e filtrul de ulei. Nu stiu unde mi-a fost capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

filtrul de ulei este aproximativ langa cel de motorina, nu ai cum sa-l ratezi. cel de motorina spre parbriz si cel de ulei spre botul masinii.

Modificat de boty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi foarte interesant sa pui poze cu pasii. Chiar te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vreau sa schimb si eu filtrul de aer de la iubirea mea si imi este sa nu ii rup ceva sau sa belesc ceva.Daca are cineva poze sau rabdarea necesara sa scrie aici ii multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E Relativ simplu, nu trebuie poze.

Desfaci capacul de la filtru de aer(e in partea de sus, langa baterie), scoti filtru vechi, pui filtru nou, Inchizi capacul, inchizi capota, mergi in masina, dai la automat si ... DRUM BUN :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa dai si un search... ca daca-mi aduc bine aminte mai e un topic asemanator si parca erau si poze.

Edit: am incercat sa caut eu topicul dar nu-l mai gasesc :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate omul s-a referit la filtrul de aer nu la filtrul de polen...Ala il gasesti in partea dreapta amasinii, langa motor, trebuie sa dai jos capacul de plastic de langa motor, iar sub el ai niste cleme de desfacut si scoti filtrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ma... ce prostan sunt ma... nici nu mi-am dat seama ca ce zicea BogdyS era pentru filtru de clima :( .

Daca nu l-ai schimbat inca spune ca fac o poza sa vezi exact unde vine.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am schimbat inca si vreau sa fiu sigur pe unde umblu.Nu este filtru de polen,de la clima sau alte filtre este filtrul de aer acela care se imbacseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu l-am schimbat inca si vreau sa fiu sigur pe unde umblu.Nu este filtru de polen,de la clima sau alte filtre este filtrul de aer acela care se imbacseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos capacul asta prins in 2 suruburi in cruce si sub el mai ai un capac prins in cleme. Sub ala prins in cleme e filtrul de aer. :))

post-8441-1174396141_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule, daca tot esti pus pe fapte mari, schimba si filtrul de la clima, e lejereanu rau!

este sub capacul ala mare prin care iese "nasul" vasului de lichid de frana!

nu trebuie decat sa desprinzi chederul, dupa care tragi de tot "plasticul ala barosan", si ajungi la filtru, in dreapta masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-as recomanda sa folosesti si un aspirator si niste servetele umede.Dupa ce scoti filtrul trage cu aspiratorul prin carcasa filtrului dupa care sterge-o cu un servetel umed,cel putin la mine asa a procedat mecanicul. Mult succes!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma la un mecanic de se pricepe si am vazut ca era bagat la mama naiba,asa ca m-ai bine i-am dat 100 mii de lei si nu am belit eu cablajele,etc.Filtrul de polen l-am schimbat eu ca acela este mai usor de gasit:D si filtru de aer este in stg masini(cum sta in botul ei) si trebuie desfacut capul de acolo,niste fire,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi mi-am schimbat si eu filtrul de aer si filtrul de polen, am luat nemtesti (MANN). Dupa ce am pus filtrul nou parca masina se misca mai bine...sau poate mi se pare..oricum erau imputite rau filtrele vechi.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma la un mecanic de se pricepe si am vazut ca era bagat la mama naiba,asa ca m-ai bine i-am dat 100 mii de lei si nu am belit eu cablajele,etc.Filtrul de polen l-am schimbat eu ca acela este mai usor de gasit:D si filtru de aer este in stg masini(cum sta in botul ei) si trebuie desfacut capul de acolo,niste fire,etc

daaaa operatie grea schimbatul filtrelor (mai ales ala de aer si polen) o multime de suruburi si o mana de fire daaaaaaa greu tare:lol: :) :D

ba baieti voi cand mergeti cu o problema in service, fie ea si schimbul de ulei, stati in masina ca doamanele..........sau te uiti si tu,pui mana pe o cheie, mai intrebi o treaba, mai auzi si tu o chestie, il mai ajuti la un surub pe mecanic, el te injura in gandul lui ca-l omori cu intrebarile tu nu-l bagi inseama si castii ochii mari si urechile ca asa se invata meserie baaaaaaaaaaaaaaaaaaa, furi de aici putin cate putin si dupa faci si tu cu mana ta.

bine daca esti de ala ,care i-a luat tats'u masina, sa puna doar benzinol si talpa si manele de urla cartierul asta este alta treaba.uras oamenii acestia.hai bafta

Ti-as recomanda sa folosesti si un aspirator si niste servetele umede.Dupa ce scoti filtrul trage cu aspiratorul prin carcasa filtrului dupa care sterge-o cu un servetel umed,cel putin la mine asa a procedat mecanicul. Mult succes!!!

foarte corect.

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

ygor, :D :D :D esti tare omule... da lasa-i mai usor pe baieti, nu toti se baga asa ca noi.

Referitor la cutia de la filtru, si eu o spal si o las la uscat totdeauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate afara cu totul? :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si la filtrul meu a facut mecanicul aceeasi miscare; oricum, la cit jeg avea in el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Cum se inlocuieste filtrul de aer la Passat B5.5?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum arata capacul dupa ce ai dat jos ornamentul de plastic de pe el. Faci operatiunile in ordinea indicata de mine:

1 - desfaci colierul de pe furtunul dinspre turbo (la mine in imagine deja era desfacut si alunecat in jos).

2 - scoti cele 2 mufe.

3 - desfaci cele 4 cleme. Merge si cu mana sau o surubelnita. Clema din stanga sus nu se vede in poza, dar o gasesti daca te uiti cu atentie.

4 - incerci sa dai setul de cabluri peste capac, inspre motor, ca sa-l poti scoate afara.

Succes.

post-8441-1208591704_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din cate am citit pe masina mea cel mai bun ulei ar fi acesta: Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 4L http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...oducts_id=11747

Dar ca sa nu mai deschid un nou topic cam ,cati bani ar mai trebui sa dau pe : filtru motorina,filtru polen ,filtru aer , filtru ulei ( am omis ceva :-/) ...nu radetzi dar fiind prima mea masina si avand si bacul ( VIITOR CONSTRUCTOR . DOAMNE AJUTA :) )imi e cam greu sa ma documentez .

Imi cer scuze daca s-a mai scris despre acest lucru dar eu cel putin nu am gasit .

Modificat de unSTOPpable
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!