Jump to content

Amortizoare Golf Iii 95'


popa84silviu
 Share

Postare recomandată

Am un golf III variant 1,9 tdi si nu mai tin amortizarele rog pareri de la cine le-a schimbat ?

ulei,gaz?

Firma producatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs Advantage pe gaz mi s-au parut un amestec bun intre duritate, confort, pret ;)

Eu sunt multumit de ele.. Daca tii totusi foarte mult la confort mergi pe ulei...

Stiu ca exista si ulei-gaz dar n-am avut pe masina deci nu pot comenta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe fata Monroe ulei/gaz si pe spate sachs ulei... sau pui la toate ulei/gaz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Monroe gaz si circul foarte mult cu ea in Bucurestiul asta nenorocit,

sincer nu iti recomand gaz pentru confortul tau (acum nu stiu de unde esti),

dar in afara Bucurestiului este o placere sa ai amortizoare pe gaz!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu mi-am cumparat noi pe spate BOGE Turbo (arc+amortizor) si cu inca 2 persoane in masina imi ating rotile spate in caroserie la denivelari. Le-am schimbat ca sa scap de aceasta problema dar rezultatul a fost acelasi :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cunoscut faptul ca autoturismele vw nu suporta incarcarea pe axa spate.E posibil ca si arcurile sa fie slabite.Si apoi, la drumurile noastre......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explica.. cum adica ating in caroserie? Daca ating buza aripilor atunci ai tu roti prea late... Daca ating aripa interioara e ceva foarte ciudat la mijloc.

A mea cu arcuri/armortizoare standard se lasa f tare cu 3 oameni in spate dar nu atingea. Cu arcuri de G3 GTI si Sachs Advantage pe gaz abia daca se simt 3 oameni..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am cumparat noi pe spate BOGE Turbo (arc+amortizor) si cu inca 2 persoane in masina imi ating rotile spate in caroserie la denivelari. Le-am schimbat ca sa scap de aceasta problema dar rezultatul a fost acelasi :angry:

daca ai roti mai mari decat cele indicate iti recomand suspensii sport.

cu suspensie normala e ceva normal sa iti atinga.

recomand weitec pt simplul fapt ca nu sunt asa de tari precum kw-urile.

am mai avut si pe gaz dar sunt cam tari, se lasa cu dureri de spate.

brgds

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile sint standard 205/50/15, si imi aring sus in contraaripa nu in buza de asta zic ca e ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu cred ca-i bine deloc.

io aveam inainte koni sport amortizor//arc pe spate aprox -5 cm si roti normale 205/50/15

amortizoarele erau varza adik curgea din ele.mi-a atins o singura data cu 2 pers in spate la o

denivelare - si mashina era lasata rau .verifica sa nu ai puntea stramba, deplasata intr-o parte

sau sa nu fie ceva stramb pacolo.e posibil sa fie unghiul ( cum e pe fata ) rotii... adik sa stea roata asa \---|

brgds

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era bine daca era una din problemele astea dar unghiurile sint facute (am si foaia cu unghiurile facute in decembrie), puntea nu e deplasata si nici stramba pentru ca imi atingele in ambele parti, ciudat e ca masina nu se lasa mai deloc cand apesi pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

daca tot se discuta problema amortizoarelor am si eu o intrebare:

Am un golf 3 din 97 motor 1.4 L. - pe masina am amortizoare SACHS gaz + ulei si arcuri standard, problema este ca masina e foarte foarte rigida, imi scartie toate plasticile din masina si nu mai suport + la asta cind trec peste o linie de tramvai cu 50-60 km/h am impresia ca se rupe masina in doua :D ( 90 % merg in bucuresti ). Daca schimb amortizoarele cu unele pe ulei rezolv problema? ma refer la confort.

Multumesc Anticipat

Modificat de Ahiile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum..

Niste amortizoare mai moi vor mari confortul dar nu vor transforma masina in mercedes s klasse. Golful e zgomotos de felul lui. Confortul se mai poate imbunatati putin si daca schimbi bucsele, flansele, suporti motor cu unele mai de calitate..

Plasticele din masina scartaie mai putin daca bagi silicon printre ele..

Dar tot golf ramane ;)

Modificat de gribelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acum pe masina sachs super touring, stie cineva daca sunt ulei + gas sau doar ulei?

Din cate am inteles de la volksman sunt varianta confort de la sachs cu toate acestea masina este foarte rigida.

Toate bucsele si flansele au fost schimbate acum 9 luni.

alte amortizoare mai moi care ar fi?

sa fie si de calitate

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!