Jump to content

Set Becuri De Rezerva


Bandi
 Share

Postare recomandată

Salut,

Initial ma gandeam sa postez la Discutii Generale dar totusi intrebarea se refera la Golf IV.

As dori sa achizitionez un set de becuri de rezerva (pt. ca dupa noul cod rutier e obligatoriu)

dar nu stiu exact ce tip trebuie.

Am vazut ca sunt 3 tipuri:

12 V AUTO SPARE BULB SET H1

sau 12 V AUTO SPARE BULB KIT H4

sau 12 V AUTO SPARE BULB KIT H7

Cam asa arata o poza ce am gasit: 840840_BB_00_FB.EPS.jpg

Deci intrebarea e H1, H4 sau H7?

Am cautat in manualul de intretinere dar nu am vazut specificat.

Daca difera de la model la model(de masina), daca aveti ceva idee cum poti sa vad ce tip am as fii recunoscator.

Mersi,

Bandi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf IV e asa: H7 faza scurta, H1 faza lunga si H3 proiectoarele de ceata. pozitiile sunt w5w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pe piata un set care sa includa toate becurile necesare ?

Voi cum procedati: cumparati cate un bec din fiecare tip ?

Eu nu am nici un bec de schimb si ma simt cam vinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate doar la reprezentanta. la golf 4 de ex, becul de pozitie spate are 10W si se gaseste greu (se gasesc numai de 5W)

in 7 ani de zile la masina mea s-au ars doar becuri de pozitie spate (3buc) si 1 bec frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as adauga la ceea ce a spus mmneg, un bec pe faza scurta H7(chiar la ambele Golfuri Iv pe care le-am avut) si becul de la rotitele de la climatizare..daca se pune si ala :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice set cumparat din comert nu stiu sa aiba atat H1 cat si H7. Cred ca prioritar este sa mearga faza scurta, deci un set H7 ar fi de preferat. Va sfatuiesc sa mergeti putin si pe la reprezentante, eu am cumparat set de becuri de la reprezentanta si mi s-a parut un pret ok. Nu mai tin minte cat am dat si oricum le-am cumparat in urma cu 2 ani. Dar au aceeasi problema, ori H1, ori H7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(pt. ca dupa noul cod rutier e obligatoriu) > nu am gasit articolul. Care este art./documentul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am variant special si cand am adus-o din tara ei de origine avea pe pozitie la lampile spate doar un singur rand de becuri. Ulterior am studiat si altele si am vazut ca mai au un rand de becuri sub cele care se aprind pe pozitie si pe frana, mai mici ce-i drept. Am cumparat din carrefour unele care mi s-au parut mie ca ar intra in orificiul din lampa si minune: s-au potrivit si functioneaza. Nici siguranta nu s-a ars, deci inseamna ca asa trebuie? Va rog cine stie si ma poate lamuri i-as fi foarte recunoscator. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista set becuri rezerva in selgros daca nu ma insel sau in alt magazin Cash&carry - nu stiu exact in care din ele, dar stiu ca am vazut. Aveau seturi si H4 Si H1/H7.

Si eu am inteles ca dupa noul cod rutier e obligatoriu insa nu am vazut sa scrie nicaieri treaba asta. Daca era obligatoriu le gaseai in orice benzinarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(pt. ca dupa noul cod rutier e obligatoriu) > nu am gasit articolul. Care este art./documentul?

Scuze, m-am uitat si eu acum dar chiar ca nu scrie in noul cod rutier, eu stiu ca am auzit la stiri

in TV. Se vorbeste si de o anexa la lege care nu l-am gasit, poate acolo zice ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul: La masina mea se aprind 4 becuri de pozitie spate de cand am cumparat-o din parc in De (cu exceptia cand sunt arse :D). In plus am mai activat si al doilea stop de ceata (pe dreapta) rupand un plastic - caci locul este predefinit din fabrica si are si soclu - ca sa fie simetrice :) dar nu ma intelegi gresit, le aprind doar cand este ceata, nu tot timpul pentru a nu deranja pe cel din spate - indiferent ca sunt in oras/in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@ shimano La fel si eu . Daca stai in spate te omoara dupa 15 secunde .:)

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ shimano La fel si eu . Daca stai in spate te omoara dupa 15 secunde .:P

Je suis inginerul undercover :P. Mi-a fost suspendat contul in mod fraudulos.

Cred ca i-am pus niste becuri cam mari :blink:. Dau o lumina lampile pe spate acuma de-l omoare pe ala din spate. :P, dar pentru asta nu scot becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-a ars recent una din pozitii, pe partea stanga. inlocuirea ei a creat foarte multe probleme, in sensul ca s-a chinuit amicul meu, mecanic, pana sa o inlocuiasca. a trebuit scoasa bateria, etc. ma intreb, daca ma opreste politia ca nu imi merge, iar eu nu ma pricep sau n-am timp, ce se intampla? scrie asa ceva in noul cod rutier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul: La masina mea se aprind 4 becuri de pozitie spate de cand am cumparat-o din parc in De (cu exceptia cand sunt arse :D). In plus am mai activat si al doilea stop de ceata (pe dreapta) rupand un plastic - caci locul este predefinit din fabrica si are si soclu - ca sa fie simetrice :) dar nu ma intelegi gresit, le aprind doar cand este ceata, nu tot timpul pentru a nu deranja pe cel din spate - indiferent ca sunt in oras/in afara.

Te-ai uitat cumva la cel de-al doilea rand de becuri ? Au bulbul mai mic dar nu stiu de cati wati trebuiau puse. Astea care le-am pus eu zice un prieten care a mers in spatele meu vreo cativa km noaptea ca te omoara.

Le-oi fi pus prea mari ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog, dati un indiciu aici. Nu imi merge nici pozitia, si nici stop-ul pe dreapta spate. Ce fel de becuri trebuie sa iau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog, dati un indiciu aici. Nu imi merge nici pozitia, si nici stop-ul pe dreapta spate. Ce fel de becuri trebuie sa iau?

Fara suparare. In locul tau nici nu mai intrebam, dadeam jos becul si plecam cu el in mana la magazinul de piese auto. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pozitii in spate am pus becuri de 12V si 5W, nu cred ca alea sa "omoare", eventual cele de ceata.

@Northman: sunt becuri normale de pozitie de 12V si 5W cu cele 2 umflaturi situate la 180 grade, dar cel mai bine le scoti (vezi ca la Variant e prinsa in 2 cleme placa pe care sunt toate becurile) si vezi la magazin sa iti dea la fel, caci de ex la Passat sunt cu umflaturile alea doua la un unghi de aprox 150grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Je suis inginerul undercover :). Mi-a fost suspendat contul in mod fraudulos.

:)

Ce-ai facut de ti-au suspendat contul vechi iar la asta nou esti DEJA banat ? Banuiesc ca a fost ceva grav de ti-au " tras-o " asa tare . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti'mi si mie va rog unde as putea gasie becuri de pozitie albe pt am vazt pe un golf 4 variant prin oras....si aratau beton :D ..fata de cele clasice care tind mai mult spre un galbui deschis... si inca o intrebare..unde gasesc si eu becuri w5w ca am cautat in tot orasu si la benzinarii si nam gasit niciunde ... multzam!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Aloo lume nu dormiti! :Driver:

1. Golf 4 Variant are 2 stopuri de ceata sau are doar pe stanga montat, in mod normal. Ca sa stiu daca mi s-a ars unul sau nu.

2. Cat costa un bec de ceata si de care trebuie cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Are 2 lumini de ceata,nu se monteaza bec decat pe stg.Legislatia prevede doar un bec necesar pe stg.Deci nu s-a ars.

2.Nu este special pentru ceata este bec de 21W,pretul in f.de marca.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Legat de becurile de ceata. Mie nu imi arde deloc ceata desi becul e bun. Am verificat si siguranta si e ok si ea.

Aveti vreo solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa scoti becul si vezi daca vine curent la bornele becului,cu o lampa de control sau aparat de masura.(daca ai curent,poate fi oxidata lamela,sau soclul in care face contact masa);bineinteles sa nu uiti sa cuplezi si lumina de ceata din bord;de preferat pe partea stanga sa faci verificarea,acolo sigur trebuie sa ai tensiune pt.lumina de ceata.Becul sa-l incerci separat daca functioneaza.Se poate intampla ca filamentul sa para intreg,dar becul sa nu mai fie bun.

Modificat de goofy4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

refritor la becurile montate la al doilea rand de pozitii cele fara stop pe frana, eu am schimbat unul si potrivesc cele care erau la iluminare numar la vechea dacia!

unii spun ca daca ai priza de remorca si carlig si folosesti in mod expres remorca e bine ca cele doua becuri de pozitie sa le scoti din uz ptr a suprasolicita instalatia electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!