Jump to content

Dungi Cromate


georgearad
 Share

Postare recomandată

mai da ce rai mai sunteti. :D vroiam sa vad doar ce minunatie (nu mimatie, minatie, .....) a reusit omul sa faca. Cand am realizat ca am tastat gresit nu se mai putea edita textul. In caz ca a scos din service masina inca il astept pe cosmin cu poze :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Richie nu fi rau! ... neintelegerea e rezolvata demult! Imediat dupa incident, s-a intamplat accidentu'. Esti frate cu Lori? Am fost colegi de clasa la liceu.

Cosmine, alaltaieri am scos-o, dar o sa astept pana la prima spalare sa fac poze, ca e cam murdara de la vremea asta...

Dar asa ca idee, uite cum arata restul ca pe bara din fata abia ieri le-am pus si inca n-am poze.

post-8441-1172729825_thumb.jpg

post-8441-1172729833_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. arata ok. ceea ce le apropie de original sunt terminatiile rotunjite. vrei sa pui si la geamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa pun si la geamuri, dar tre' sa gasesc dinaia de 12-13mm, ca atata are si originalul, si atunci le schimb si pe astea cu dinalea. Problema e ca nu gasesc pe nicaieri. Banda aia ce a vazut-o colegul nostru George, nu merge, ca cea de 13 mm are marginile negre.

De altfel, eu sant destul de multumit cu banda asta, cu cea de 13mm va fi si mai bine. Probabil ca ornamentele originale de crom arata mai bine, dar decat sa dau in jur de 2000 RON pe ele, mai bine raman cu astea care ma costa maxim 50 RON cu geamuri cu tot. Multi vad, putini pricep.

Si inca o poza cu fata, dar e cam murdara...

post-8441-1172744550_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salz,le`ai lipit pe bandou sau pe portiera si spoilere direct?ma bate un gand sa pun si eu asa ceva la bora mea ca arata super:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nene. Sant lipite pe bandou, exact pe marginea lui. Marginea benzii cromate sa nu depaseasca marginea bandoului! Si la capete le rotunjesti dupa forma bandourilor. Sa arate ca si cum ar fi integrat in badou. Si daca esti pretentios ca mine, capetele unde tai, care raman negre, le dai cu oja argintie sau asa ceva. :)

PS: asa-i ca arata bine? (mai ales pentru banii aia)

Modificat de istef
Te rog nu mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cu toate ca la inceputul topicului ma declaram impotriva acestor dungi "fake", trebuie sa recunosc ca pe masina lui @cosmin_acn arata bine bine.

acu' intrebare pt cosmin_acn: ce fel de banda ai folosit?, adica trebuie sa aiba o dimensiune (grosime) anume?, cum ai lipit-o?,... zi si tu toti pasii....ca un DIY....detalii...

ma bate gandul sa-mi pun si pe masina mea :vaidecapulmeu:

Aaaaaaaa, ce era mai important, cum se prezinta banda cand are contact cu apa?, adica da semne ca se dezlipeste, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu si mie imi face cu ochiul aceasta banda, dar ma intreb daca ar da bine cu negru...? Asteptam mai multe detalii de la Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fratilor! Cu toate ca majoritatea dintre voi erati la inceput foarte rezervati, unii chiar radeau de aceste dungi, incepeti sa vedeti si partea buna a lucrurilor.

Eu sant dispus sa va ajut cu informatii sau cine sta mai aproape, sa-l ajut sa-si monteze asa ceva, ca de aia santem colegi de forum.

TOT secretul este in modelarea lor si in detalii.

In nici un caz nu puneti banda mai ingusta de 9mm. Daca gasiti de 12 sau 13mm este ideal. Si daca tot gasiti sa ma anuntati si pe mine, ca io nu gasesc nicaieri. Am vazut pe un Passat, dar de une l-o luat anul trecut, nu mai este.

Eu am procedat cam asa:

Am studiat foarte in detaliu ornamentele originale, care sant pe Passat B5.5 si am masurat/calculat cata banda imi intra pe bandouri. La Passatul din semnatura mi-a iesit cam 7,6 m, am luat 8m = 20RON.

Am taiat banda pe rand pentru fiecare bandou de pe usa exact cat este bandoul, la capete i-am dat forma bandoului, adica un pic rotunjita si tesita, sa nu ramana ca si cum ti-l taie cu patentul cand il cumperi. Io am lucrat cu un cutter nou, ca ala taie fin si bine.

La bandoul de pe bara din spate am facut la fel, doar ca la mine bandoul acela e din 3 bucati. Si intre cele 3 bucati este o mica distanta de vreo 2mm. Pentru efect cat mai fain, am intrerupt si banda cromata in locurile unde se intrerupe bandoul si am lasat acei 2mm si la banda cromata.

La bara din fata cam acelasi lucru, doar ca daca va uitati atent la Passat, acolo ornamentul acela merge din capatul bandoului si pana un pic mai incolo de far. In mijloc, pana aproape deasupra numarului nu este nimic. Le-am tesit si acolo in mod corespunzator dupa ce capatul l-am taiat un pic inclinat, urmand linia farului in partea din interior.

Cand totul este gata, capetele unde ati taiat raman negre (culoarea benzii daca dai cromul jos), le vopsiti frumos cu vopsea sau oja argintie(gasiti la orice magazin de cosmetice cu vreo 2 RON). Efectul e garantat.

Rezistenta la apa - ce sa zic, la mine is de vreo 3 luni si nimic. Pe langa asta io am mai pus si pe grila din fata banda de 5 mm, da aia nu avea adezivul calumea. Le-am dat jos, am curatat adezivul de pe ele si am pus altul ce l-am luat de la un prieten ce face termopane(ei lucreaza cu asa ceva).Alea nu mai vin jos nici sa vrei. Deci in cel mai rau caz schimbati adezivul. Dar eu zic ca n-o sa aveti probleme de genul asta. Sa fiti doar atenti sa aiba folia de protectie pe adeziv lipita bine.

Un lucru foarte important pentru lipire este sa fie curata si uscata masina, si daca nu e cald afara, sa incalziti bine zona ca foenul. Poze cu detalii o sa va pun cand prind un pic de vreme buna, ca acuma e tot murdara masina. Cost total al lucrarii aproximativ 30RON <<<<<< 1500RON numa pe bandouri! Eu am mers pe ideea cat mai ieftin, dar calitatea pe primul plan. Si ieftin o iesit, iar calitatea o vedeti!

Spor la treaba. :vaidecapulmeu:

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uitati ce am gasit... banda ornament crom de diferite latimi incepand de la 8 pana la 13 mm. ma gandeam sa o trag cumva in juru masini sau placutzele cu nr de inmatriculare sa le fac... cica se aplica cu adeziv :D

O sa arate ca DACIA unuia de la oi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Va plac dungile alea? Nu au nici o logica pe bandoul gros o dunguta subtire si pe deasupra crom. My opinion. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,am avut si eu asa ceva si dupa cateva luni a inceput sa se exfolieze pelicula aia de crom .si sa vedeti munca atunci cand trebuie sa le dai jos, pentru ca buretele ala cu adeziv imbatraneste si se rupe si ramane adezivul.La mine cred ca o cauza care a grabit deteriorarea este ca o spal la `perii`.Oricum ,daca va puneti banda cumparati una de calitate si nu de la orice chiosc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele VW Jetta si GOLF V au grila radiator Cromata (banuiesc ca intra la optionale). Am vazut asa ceva si peun GOLF IV dar in miscare si nu am bagat prea bine de sema cum sta treaba....

Sunt grile cromate si pentru GOLF IV? Ceva preturi si adrese ? Nu ma intereseaza sa lipesc bandouri de alea cromate ca la tarani! No offence!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista grila cromata la Golf IV ca optiune, daca ai vazut asa ceva pe strada era "home-made".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele VW Jetta si GOLF V au grila radiator Cromata (banuiesc ca intra la optionale). Am vazut asa ceva si peun GOLF IV dar in miscare si nu am bagat prea bine de sema cum sta treaba....

Sunt grile cromate si pentru GOLF IV? Ceva preturi si adrese ? Nu ma intereseaza sa lipesc bandouri de alea cromate ca la tarani! No offence!

Exista si pentru Golf 4 grila cromata(formata din 4 buc in forma de u),fabricatie nemteasca care arata bine www.in-pro.de ,si le aduce chiar un baiat(de nota X) din Suceava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt 4 bucati de plastic cromat care se lipesc peste grila originala .

post-7729-1173196120_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

Hopaaa... Nu sunt singurul :D. Arata super bine cu grila asa :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:)

Thanks ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata fain intr-adevar, la mine ciu-ciu contrast daca ar fi sa-mi pun :) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

eu am Golf 4 Highline si nu are bandouri cu crom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Salut

Un ornament cu crom de unde pot obtine si eu?

Ma poate ajuta careva?

Am avut acum cateva luni masina in parcare si mia atins bara pe fata pe colt si mi-a rupt ornamentul acela cromat 

Am cautat pe aici pe la dezmembrari dar nu am gasit 

Screenshot_2016-06-08-20-44-38.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ti-ai raspuns singur: ori nou ori dezmembrari. nou costa o mica avere pt ceea ce este iar dezmembrari unii nu-l dau decat la pachet fie cu bara fie cu restul ornamentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!