Jump to content

Martor usa deschisa


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Caline, aici gresesti :) . Sunt topic-uri, dar toate se refera la broasca de la usa sau hayon, dar la care nu se aprinde nici becul din interior. La mine e vorba de martorul din bord la portbagaj deschis care nu merge, insa becul din portbagaj merge. Deci nu poate fi switch-ul. Decat daca are 2 perechi de contacte, unul pentru martor si unul pentru bec. La test cu Vag-Com se aprinde si ala. Parerea mea ca e o setare undeva, dar care? O setare prin care sa se activeze si martorul ala, ca nu se aprinde nici cand pui conractul. Doar la testul cu Vag-Com se aprinde.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    31

  • calin_bm

    7

  • Rumplestilskin

    7

  • F l o r i n

    7

nu sunt expert in functionarea modulului comfort,dar iti pot scrie faptul ca in broasca sunt inca 4 switch-uri,care sigur au si ele un rol,in + daca e lipitura rece pe pinii de contact ai mufei...e cam sigura treaba.trebuie verificat ce si cum,mai ales ca se aprinde la testarea martorilor optici pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprinde doar la testarea martorilor cu VagCom. La testarea cand pui contactul, nu. Dar e interesanta chestia cu mai multe switch-uri in broasca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic:vorba multa ,saracia omului (in cazul asta contabilizarea unor posturi inutile pe server)trebuie desfacuta broasca si dupa aia vazut ce e baiul,a vorbi doar de dragul aparitiei unui nou post,m-i se pare inutil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caline, hai sa te mai intreb ceva, ca nimeni nu-mi poate explica. Cum se da jos capitonajul acela de pe capota? Ca dupa ce desfac toate suruburile de pe margine, se mai tine in cele 2 "manere" de plastic negru.

offtopic - oricum pun pariu ca problema e din soft.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in broasca sunt vreo 6 microintrerupatoare, depinde care e uzat. la mine a fost cel din poza, cel pe care se vad lipite firul rosu si cel albastru. a costat 1 leu la un magazin de piese electronice.

post-8270-1175496785_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hopa.... sant chiar asa multe? Abia astept sa-l desfac. Ramane problema ca nu stiu cum scap de manerele alea din capitonajul de pe capota, ca nu ma lasa sa-l dau jos. Stie cineva?

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca e doar comutatorul din usa. Am mai vazut cel putin un topic asemanator. Pe scurt, topicul zice ca solutia ar putea fi tot WD40 sau ceva asemanator aplicat pe yala de la usa. Acolo se afla si acel comutator buclucas. Am inteles insa ca pentru a-l schimba e foarte greu si necesita migala. Cred ca Cipos a facut la un moment dat o astfel de operatiune.

salut. unde gasesc wd 40 si ce pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Eu l-am luat din Metro. Cred ca are 200 ml (vine spray-ul si cu o tevusca pentru a putea pulveriza prin locuri greu accesibile) si a costat undeva la 16 roni. Anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ma... chiar nu stie nimeni cum se da jos capitonajul de pe capota de la portbagaj? :lol: Ca dupa ce desfac suruburile, manerele alea doua negre se tin in ceva, si nu stiu in ce. N-a desfacut nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca aici... poate gasesti ceva http://forums.vwvortex.com/zeromain?id=1 - La passat

@ gigi_iulia poti incerca ori cu wd 40 sau LubritAll - 12 ron dar nu cred....eu am tot incercat si nimic am schimbat switchul si gata... a umplut bine cu silicon in jurul la switch sa nu mai intre apa sau alte....sper sa nu mai am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal nu ar fi trebuit sa intre pe acolo apa...nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La spalatorie daca da cu jet puternic, poate sa iti bage apa in broasca...se mai poate face si condens in interiorul usi...geamuri ude....sunt mai multe cauze

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drace, ca n-am gasit nimic... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau... vwvortex.com e tot un forum si ma gandeam ca poate gasesti pe acolo ceva explicatii... sunt tratate destul de multe probleme... Sorry

Ar trebui sa incerci sa fortezi putin...poate sunt niste zimti ca la panourile de plastic de pe stalpi...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la switch se uzeaza tija de actionare a lui,deci nu de la apa i se trage buba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci... Caline, iar te-ai inselat! :wub: Am reusit pana la urma sa dau jos capitonajul, am cautat pe-acolo, are o mufa la intrerupator cu 2 fire, o mufa la motorasul de inchidere, si omufa cu 3 fire pe care vine 12V, are legatura cu centralizarea, ca la un moment dat am masurat cu aparatul pe-acolo si nu se mai deschidea masina din telecomanda, doar se inchidea. Am crezut ca am bulit modulul confort. Noroc ca am sunat un prieten si mi-a zis ca am blocat interfata de la modul si tre sa las afara sigurantele 1 minut.

Deci nu e din SWITCH! Am zis eu. E o setare din soft, cred eu, asa cum am mai zis. Dar care?

Daca tot am desfacut, macar mi-am reglat tija la deschidere, ca se deschidea foarte greu capota. :(

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cosmin_acn: eu am desfacut fata de usa din stanga sa ajung la microintrerupatorul bucuclas. Ce vreau sa zic este ce in imaginea de jos la mine sunt 3 suruburi negre plus cel care tine butucul... Cel mai dificil de desfacut a fost exact cel care lipseste. Cum ai rezolvat-o cu senzorul pt k mie nu imi mai merge la ambele usi de pe fata.

tkx

post-6405-1176226270_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai n-am rezolvat. Tot asa e. Eu cred ca nu am martor de usa deschisa, ca nu se aprinde nici la test cu VAG COM, doar cel de portbagaj. Da nu mere nici cand pun contactul si se aprind toti martorii, nici cand deschid capota :icon_thumright:

La switch-ul ala n-am ce sa-i fac, ca e bun. Are doar 2 fire, si functioneaza, ca becul din portbagaj se stinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
C o s m i n

Zilele astea vreau sa desfac Cluster-ul si sa vad daca am bec sau LED, ce e acolo, la martorul ala de capota deschisa. Sant curios ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care aveti probleme cu plafoniera,martorul din bord sau lampa de sub portiera la deschiderea usilor,mregeti in zona maica domnului si cumparati-va switch-uri.costa 1leu bucata si cu ala se rezolva problemele.eu la ambele usi p fata am avut problema asta.luati-va switch-uri si daca nu va descurcati cu montajuj,cautati-ma si va ajut. :screwy:

asta este piesa in cauza

post-11532-1180431973_thumb.jpg

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
Zilele astea vreau sa desfac Cluster-ul

daca tot il desfaci, baga si un DYI, nu de alta dar am si eu un martor care nu se mai aprinde si vreau sa-l schimb si eu la un moment dat........ departe mai esti de Bucuresti...

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma baieti eu stiu ca la modelul de Passat din 2000 nu exista martor pt usi deschise! Cel putin al meu nu are si e tot comfortline!

La ce le mai noi acest martor e pe computerul de bord, adica el afiseaza ce usa, capota e deschisa!

La mine problema e ca nu se apinde becul cand deschid usa si nici martorul de becuri aprinse nu mai plange! Apropos, astea 2 sunt in acelasi switch din usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
La ce le mai noi acest martor e pe computerul de bord, adica el afiseaza ce usa, capota e deschisa!

Gresesti. Chiar ieri m-am uitat la un Passat din 2002 si martorul respectiv e deasupra la BC, printre ceilalti martori. Ramane sa desfac sa ma uit cand oi avea timp si hotarare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea, nu zic ca nu, mie asa mi-a zis mecanicul, ca am vrut si eu sa-l activez, ca nu am asa ceva. Poate s-o fii inselat si el! dar daca gasesti sa ne zici si noua. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!