Jump to content

Senzor Temperatura Exterioara Defect


iully2
 Share

Postare recomandată

buna, am si ei o problema la un golf 4  pe climatronic imi arata ok temperatura de afara dar pe cesurile de bord nu cateodata -.--   sau cateodata temperaturi cu -extrem de mari  vreau sa mentionez ca am schimbat cesurile de bord  de la imo 2 am pus imo 3 pt functia range

oare sa fie de la ceasuri sau pur si simplu sa defevtat senzorul g17 sau cablaju de la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de la ceasurile noi, trebuie sa mai pui un senzor sau sa te legi la cel existent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar uneori arata bine temperatura cate o zi merge  bine  si ceasurile vechi aveau bc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, am si ei o problema la un golf 4  pe climatronic imi arata ok temperatura de afara dar pe cesurile de bord nu cateodata -.--   sau cateodata temperaturi cu -extrem de mari  vreau sa mentionez ca am schimbat cesurile de bord  de la imo 2 am pus imo 3 pt functia range

oare sa fie de la ceasuri sau pur si simplu sa defevtat senzorul g17 sau cablaju de la el?

 

este de la retrofit-ul facut.

 

ti-l pot face din software, sa comunice - daca vrei, citeste-mi si trimite-mi pe mail soft-ul ceasurilor actuale si ti-l modific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut...am un passat din 99...si de ceva vreme senzorul de temperatura ext. imi arata mai putin cu 6-7 grade...am  cautat senzor la dezmembrari si nu am gasit  asa am cumparat unu senzor de un passat din 2004 cu tot cu mufa...intentionez sa tai senzorul de la tractorasul meu si sa lipesc firele de la senzorul cumparat in speranta ca o sa mearga... dar inainte sa fac vreo prostie am zis sa cer o parere...asa ca astept parerile voastre...multumiri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa tai firele, nu se pot scoate din mufa ta si sa le pui in asta noua?

Acolo unde le lipesti o sa intre apa si o sa se oxideze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate au mufa langa senzor. Unele au cablu de 1m si mufa langa rezervorul de ulei servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - mai ales la Passat B5, la Audi A6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am si eu cu un fir de un 1m...pana la urma merge sau o las asa...ca nu am primit nici un raspuns concret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concret - tu ai cu mufa la senzor sau nu ?

 

daca nu ai cu mufa, cumpara unul cu tot cu fir, care vine pana unde ti-a scris Cosmin.

 

daca nu vrei asa, poti sa pui la tine mufa, sertizezi pini, etc.... sau legi firele, tragi termocontractibil, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca nu vrei... de ce ne mai intrebi? Care era intrebarea CONCRETA la care vrei un raspuns concret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzor cu tot cu mufa..si vreau sa fac aceasta modificare..dar sa nu ma trezesc ca nu mai merge deloc si sa raman fara clima la masina..asta intrebam eu...scuze pt exprimare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok - pe masina ai tot cu mufa... sau fara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sus am spus ca senzorul de temp ext nu mai masoara temperatura cum trebuie...mai ziceam ca am cautat senzor pt a mea masina si ca nu am gasit..asa ca am cumparat un senzor de pe un passat din 2004 cu tot cu mufa care are dupa doua fire, unul maro si celalalt maro cu alb...intrabarea la care astept in rasp este "daca tai senzorul de la masina si il lipesc pe cel cumparat o sa functioneze sau nu?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin, de functionat o sa functioneze - normal.

 

noi ne cerem scuze ca am incercat sa scoatem informatia de la tine, cu clestele.... si sa incercam sa o rezolvi cat mai curat.

 

p,s - senzor nou, after-market - este intre 30 si 50 lei... si era nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit after-market decat pe original si momentan nu dispun financiar...poate la urmatoarea rectificare bugetara facuta in familie :p :p multumirii si inca odata scuze ca nu am explicat cu exactitate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara. am un passat variant 1,9 tdi an 2000.Am probleme cu senzorul de temp. exterioara(are fluctuatii cand scade cand ridica). Intr-o dimineata cand am scos-o din garaj imi indica -50 grade, iar dupa ce am mers cu ea temp. si-a revenit. Am schimbat mai multi senzori(de la dezmembrari) si toate au luat-o razna la un moment dat. Am cautat erorile din climatronic si mi-a indicat 313 si 30b. Cum rezolv prob. ca m-a disperat????

p.s senzorul este din ala cu fir lung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am achimbat ceasurile,am trecut de la immo 2 la immo 3,cand pun contactul pentru vreo 2 secunde im arat temperatura exterioara -45 de grade dupa care nu mai afiseaza nimic.se poate face vreo modificare prin vcds?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds nu. Trebuie modificat dump-ul din ceasuri. Si eu am avut aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si oare cu ce fel de cablu pot modifica dumpul?pe laptop n-am iesire seriala....am doua cabluri de diagnoza:unul 

VAG K+CAN care nu pot sa-l fac sa mearga si unul vag com 12.12.amandoua pe usb

Modificat de catalinosera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti tu sa il modifici.

Ia legatura cu cineva care a mai facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Passat 1.9TDI  2001

senzorul meu ce poate avea? cateodata cand ,,apuca,, imi arata ca temperatura de afara este 30apoi 25, 20, 10, 0, -10, -25, -35 si tot asa si apoi mai revine da nu face mereu, ce poate sa aiba? stie cineva ceva? ati mai intalnit cu asa ceva? si problema este ca in momentul de cand imi arata -30deja si afara este +30 nu imi mai baga nici clima aerul rece... imi cer scuze daca cineva a mai raspuns in legatura cu asa ceva si nu am observat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori senzorul, ori contact prost in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.9TDI  2001

problema este ca si cand am scos mufa din senzor tot imi indica temperatura :o 

Modificat de Passat 1.9TDI 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mufa scoasa iti indica o temperatura de -40, -50 grade, nu? Si e fixa, nu mai variaza.

Detaliile fac diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!