Jump to content

Led Usa Sofer


bogd
 Share

Postare recomandată

Nici o alta eroare. Totul merge fara nici o pb. Doar ledul rosu nu se mai aprinde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledul pe langa faptul ca semnalizeaza ca e masina incuiata are si rolul de a semnaliza daca este vreo problema la nivelul sistemului de inchidere centralizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce face ledul, masina se inchide, alarma merge insa el nu se mai aprinde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exista varianta sa fie ledul ars sau dioda lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu vb de switch....nu se schimba chiar usor, la Octavia 2.

Revin-o cu ceva precizari, ca nu prea se intelege.

Ba e mai usor ca la G4 sau passat b5

Salutare,

Eu tocmai am fost la o verificare si mi-a aparut o eroare cum ca senzorul alarma nu ar fi prezent. Am testat alarma si merge insa ledul rosu de pe portiera nu se mai aprinde deloc.

Se schimba usor? A mai schimbat cineva?

Are cumva vreo siguranta?

Care senzor de alarma ca sunt mai multi: cel de interior, cel de inclinare , sau despre ce vorbesti? Fa un output test pe modulul de confort si vezi daca se aprinde ledul de pe usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand m-am referit ca e mai greu, ma gandeam la un posesor de masina, care poate nu are cleste de tras nituri, bormasina, etc.....care sunt strict necesare pt a schimba un switch la Octavia 2

Ca la restul - G4, G5, Passat - ai nevoie doar de cateva chei...(printre care si Torx si M-uri)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia 2 nu se da fata de usa jos sa schimbi switch-ul deci nu e nevoie de cleste, e nevoie de dat difuzorul jos si ala merge dat jos cu o bormasina ca are doar 4 nituri :P si da e mai usor ca la alte masini care au difuzorul spre fata portierei.

Din cauza asta imi place mie masina , multe s efac usor la ea.

Revenind la senzor, daca tu zici ca functioneaza tot e vorba de o oroare stocata la vreo demontare la vreun undervoltage , la o schimbare de baterie.

Ledul din usa poate e ars, al meu asa a fost :D

Bafta!

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel - clestele era pt tras cele 6 niturile la boxe, ca sa fie OEM treaba.....da, e belea O2-ul, dar nu are solutii mai usoare sau normale - vezi schimbatul macaralei la usa fata....etc. Costa prea mult sa puna 10 suruburi....a fost mai simplu sa traga nituri la fata de metal.

P.S. - la cele care au difuzorul mai in fata - vezi G4, Passat, etc, nu poti scoate yala prin usa - demontezi fata de metal.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel, Florin puteti sa detaliati schimbatul acelui swich de la usa de la Octavia 2. De asemenea un cod de produs sau de unde s-ar putea lua unul?

Multumesc frumos anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod - V4NCT7, de la Saia Burgess - il poti comanda de la www.adelaida.ro sau www.tme.eu

In privinta inlocuirii acestuia - demontezi fata de usa de pe interior, tai (cu bormasina) cele 6 nituri care prind boxa, slabesti torx-ul din interiorul usii (pe lateral) si scoti butucul exterior, deconectezi cablul mic, din interiorul locasului butucului, care e conectat la manerul de deschidere si scoti cele 2 suruburi M 8 de pe lateralul usii, care tin yala.

Dupa aia, scoti yala prin gaura unde venea boxa. O deconectezi si dupa aia schimbi switch-ul. Vezi ca pe aria Golf4/Bora, la DIY-uri, am facut un tutorial in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niturile sunt din aluminiu, asa ca se pot taia cu un cleste sfic, nu e nevoie de bormasina.

MAi trebuie avut grija ca sa nu cada parti din nituri in usa ca o sa zdrangane pe acolo, si la montare trebuie avut grija cand tragi niturile sa nu spargi plasticul de la boxa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am aflat ca ledul e ars dar n-au avut cum sa mi-l schimbe ca nu aveau pe stoc. Ledul original 25 RON.

Nu cumva este un led standard de 3 mm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, de 3 mm.

---

- Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, poate sa-mi dea cineva codul switch-ului din usa de la sofer? cred ca s-a ars, nu-mi mai arata pe bord cand deschid usa la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cod de origine nu vei gasi pentru switch, doar cu toata broasca (in jur de 7 mil).

poti incerca sa il inlocuiesti singur. Daca citeai atent observai ca s-a dat deja un cod , cateva randuri mai sus.

Poti folosi si http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=9021

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, poate sa-mi dea cineva codul switch-ului din usa de la sofer? cred ca s-a ars, nu-mi mai arata pe bord cand deschid usa la sofer.

Nu se arde, ci se strica.....DIY la O2, nu e facut. Din punct de vedere al yalei, e aceelasi lucru ca la majoritatea VAG urilor. Am facut un tutorial aici .

In rest, ca sa scoti yala din usa, demontezi fata de usa de plastic, tai niturile la boxa, scoti butucul exterior al yalei si deconectezi cablul de actionare de pe maner, desfaci suruburile de pe laterala usii, de fixare a yalei si scoti yala prin gaura boxei.

Montarea in ordinea inversa demontarii, dupa care tragi nituri pop la boxa, ca sa o refixezi.

Spor la traba ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!