Jump to content

Probleme Si Rezolvari Rapide


GRooVe
 Share

Postare recomandată

astept raspuns de la volksparts si nu cred ca pot fi foarte scumpe .

sa ne spui si noua cat costa...ca mai suntem care avem problema. Eu unul,da

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    116

  • pronet

    86

  • Al Bundy

    75

  • cridaia

    60

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mocheta din interiorului portbagajului e prinsa in cleme de caroserie, deci se poate da jos foarte simplu :icon_thumright:

Si subscriu la cele zise de colegul criv, in privinta pretul ca si eu as vrea sa le schimb daca nu's scumpe :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu aceeasi problema si asteptam vesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa nu le dai cu w40 ! eu am dat cu asa ceva la un golf si dupa aceea nu mai statea deloc ridicat , pentru ca s-a uns acea tija ajuneaca imediat si nu mia statea , astea de la passat sunt dupa capitonaj , asa cum a zis si colegul mai sus nu este f greu sa ajungi la ele , doua suruburi si restul cleme , si eu ar cam trebui sa le schimb , se ridica insa am obs ca daca am apa pe al se ridica mai greu .

Sa ne spui si pretul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,chiar eram ingrijorat ca numai la mine au obosit.Pret dat de Volksman: 130ron bucata cu livrare in 4-5 zile.Asa si asa pretul ,am gasit pe ebay 20E setul ,dar tot folosite .O sa mai intreb la un magazin maine dimineata si daca e la fel ,o sa-mi comand .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afecteaza cu ceva daca imi schimb rotile de 16 cu unele de 17 sau 18 in vreun fel partea mecanica?

Masinile care au din fabrica roti de 17 au ceva schimbat la partea mecanica sau amortizoare fata de cele cu 16 de fabrica?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se schimba nimic, doar ca viata directiei iti va scadea direct proportional cu cat pui jante mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HUH?

Despre ce viata spui tu?

daca luam in calcul cauciucuri 215/55/16 fata de 225/45/17...care e marele "efort" al directiei?

2 cm? 1 la stanga si 1 la dreapta?

Cred ca exagerezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, la jante cu dimensiunea 17"+ se recomanda se se umble si pe la suspensie, din vreo cateva motive :blah_:

Si cand comanzi masina din fabrica cu jante pe 17", in configurator te cam "obliga" sa selectezi si optiunea de suspensie sport...

Nu cred ca e degeaba "gandita" faza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat suprafata de contact pe sol e mai mare cu atat presiunea exercitata pe cm patrat e mai mica. Asta e si motivul folosirii rotilor inguste pe zapada. Astfel ca la cel pe 17" aderenta e mai mica in ciuda suprafetei mai mari de contact. Poate si de aia e nevoie de o suspensie sport...mai ferma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mosadi14, nu afecteaza cu nimic nici mecanica nici amortizoarele, atata timp cat sunt in limitele de marime ale producatorului. Respectiv, pentru B6, limita pentru suspensia sport fiin de 18". Eu am trecut de la jante de 16 din fabrica la jante de 17, pe urma am pus arcuri sport. Diferenta nu e mare la diametrul rotii, fiind ca la dimeniuni ai 215/55/R16, 235/45/R17 si 245/40/R18. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

on topic....

proiectoare crapate inainte de 10k km... Garantia nu acopera... costuri estimate 200 euri...

rezolvare:

1. bricomat. placa transparenta de plastic de 8 sau 10 mm. cost 10 roni

2. Curatat sticla de pe proiectoare

3. Decupat cu greu forma farului din placa de plastic

4. Lipit cu silicon negru plasticul pe far

5. Montat la loc

Iluminare perfecta + aspect de nou (era groaznica cu proiectoarele sparte)

Costuri 10 roni + o bere la amicul care m-a ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, proiectoarele sunt o problema. Eu le am pe ambele sparte. Solutia va fi sa le schimb si sa pun folie protectoare "dedicata" pe ele. Oricum, ma mir ca se sparg asa usor din moment ce farurile se sparg extreme de greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare asta cu sticla de proiectoare sparta desi eu cred ca s-a schimbat intre timp in sticla.Acum vreo doi ani si ceva, cand era masina in garantie,tot mi se aburea un proiector.M-am dus la service sa mi-l scimbe pe garantie si aia m-au luat cu vrajeala ,adica ca il dam jos ,il curatam si nu se mai intampla.Bine-nteles ca s-a intamplat din nou la vreo luna si ce zic eu ,ia stai sa-i trag un ciocan si sa-l schimb pe casco.Iau ciocanul si dai ,de vreo 3 ori si nimic,deci sticla este de fapt plastic foarte gros,cel putin la mine, asa ca mira ca spuneti de sticla la proiectoare.L-am schimbat pana la urma cand am lovit un caine si mi s-au rupt clemele unde vin suruburile de prindere :icon_cool: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal ,

De unde se poate lua aceasta folie protectoare ?

Exista cimva si pentru vopsea ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care monteaza folii de geam pun si folii pentru faruri si proiectoare. Se gasesc de cumparat undeva si prin magazine?

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca se vinde si la magazine. Exact, baietii cu folie pe geamuri, au si folie dinasta. www.kma.ro sau www.kimedoautofashion.ro .Eu la ei mi-am facut folia pe geamuri si sunt super multumit. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu o explicatie asupra demontarii lampii de la parasolar.Trebuie sa schimb un bec si azi am reusit sa crap o bucata din geamul lampii si nu as vrea sa o fac varza.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@theOne06:daca ai parasolar cu luminile in el,caci dupa 2006 se fac cu luminile in plafon,te rog fa-mi si mie o poza pt. ca vreau sa-mi iau de pe ebay dar vreau mai intai sa vad cum arata, ca aia zic ca merg si la passat cele de pe golf sau touran si vreau sa fiu sigur .Merci si scuze de off.Daca reusesti trimite-mi-o pe mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ TVS, cum adica dupa 2006 se fac cu luminile in plafon? Au schimbat design-ul? Ia trage si tu o poza te rog ca m-ai facut curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tvs, atunci cum iti explici ca la mine e tot in parasolar?? e model 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) @ dm76ro, tu esti mai special. :(

Din ce m-am interesat eu, nu s-a schimbat design-ul si nu au fost "aruncate" luminile din parasolar in plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine sunt tot in plafon si masina este 2005.Stie cineva cum se demonteaza din plafon pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca atunci cand mi-am luat eu masina(10.2005) ,chestia cu luminile la parasolar era optionala si era inclusa in pachetul lumini si vizibilitate 1,adica o prostie la o masina de 22500E,si luminile erau efectiv in parasolar adica sub chestia aia care acopera oglinda,dar dupa vreun an s-au gandit ei ca e mai bine sa le puna standard si eu am vazut la reprezentanta una ,cand am fost la revizia de 15000(10.2006),ca avea luminile in plafon.Deci dubios,nu stiu ce sa va zic.dm76ro,fa-mi si mie o poza ,te rog daca poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!