Jump to content

Filtru Aer Sport


V A L I
 Share

Postare recomandată

Stiu ca poate s-a mai discutat pe forum despre probleme asemanatoare, dar mie nu imi functioneaza search-ul.

Am un prieten care are un Leon 1 , Fr, 1.8 T 180 cai. Vrea sa ii puna un filtru de aer sport dar nu stie ce marca si ce tip :P . Din ce am citit eu pe net, i-am recomandat sa ia ceva de la Green, dar va intreb pe voi ce alte variante bune mai exista (admisie directa...etc...preturi), eventual pareri despre ce aveti pus pe masina etc.

Va multumesc anticipat pentru orice parere! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu' depinde si pentru ce vrea sa foloseasca masina. Daca o are numai pentru mers in weekend, pentru o ***, pentru o intalnire, chestii din astea, atunci merge filtru sport. Dar daca o are ca masina de zi cu zi, eventual si unica masina, eu, sincer, nu l-as sfatui. Acest lucru mi-a fost confirmat si de cei de la ASPAD, ca si eu am vrut sa-mi pun, si chiar am auzit discutandu-se intre colegi pe forum cu masini destul de tunate, dar nu si cu filtrul schimbat. Pe drumurile noastre, la ce praf exista, nu stiu daca merita sa risti sa-ti pui filtru sport pe o masina pe care o folosesti normal, zi de zi, si care mai reprezinta si singura ta masina. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz, eu personal, nu as recomanda filtru sport. Avantajele pe care le ofera nu merita riscul in comparatie cu dezavantaje. Dar asta e doar parerea mea. Asteptam cu interes pareri mai avizate.

Bafta si sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASPAD comercializeaza PiperCross. F bune, dar te-au sfatuit bine... la noi filtrele cu admisie directa creaza probleme datorate prafului excesiv.

Pe langa Green poti merge pe BMC. Dar, ca o parere personala, daca e vb de unica lui masina, de preferat ar fi sa nu monteze asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am renuntat la ideea de a imi monta un K&N pe masina; costul nu era exagerat, in jur de 150-200 E, insa la praful nostru de pe strazi, am fost sfatuit de oameni mai inteligenti ca mine sa renunt.

In momentul de fata am instalat in loc de filtrul original din cutia lui, un filtru Green (insa tot in cutia originala a masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diferenta exista dpdv al permisivitatii intre K&N si Green, amandoua in carcasa originala? Eu am avut unul K&N in carcasa la vechea Octavia. Green filtreaza mai bine? Din ce-am vazut pe site-ul lor nu m-am lamurit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce diferenta exista dpdv al permisivitatii intre K&N si Green, amandoua in carcasa originala? Eu am avut unul K&N in carcasa la vechea Octavia. Green filtreaza mai bine? Din ce-am vazut pe site-ul lor nu m-am lamurit...

le am avut in fata pe amindoua pt masina mea si am ales green pt ca, mi s a parut mai bun calitativ, mai bine lucrat ; a fost o decizie luata "la ochi" vazindu le pe ambele in raft si nu pe masina ; cred ca am cistigat foarte mult din asta, circa 100 cai >..........impartit la 1000 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le am avut in fata pe amindoua pt masina mea si am ales green pt ca, mi s a parut mai bun calitativ, mai bine lucrat ; a fost o decizie luata "la ochi" vazindu le pe ambele in raft si nu pe masina ; cred ca am cistigat foarte mult din asta, circa 100 cai >..........impartit la 1000 :)

Sa stii ca si bmc face minuni!Se se aude intr-un mare fel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In momentul de fata am instalat in loc de filtrul original din cutia lui, un filtru Green (insa tot in cutia originala a masinii).

sa inteleg k acest filtru este sport?se aude altfel??? trage mai bine masina??? merge mai ok??? eu mi l-am curatat pe al meu care are 2000Km...nu stiu ce mark este...si a iesit MULT MULT MULT praf ...dupa care masina se misca mult mai bine..astept pareri..daca merita sa-mi pun filtru k al tau.Am un sdi-1.9 cu cip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu merita curatat filtru stock al masinii. pt cateva sute de mii de rol, merita schimbat. garnitura lui, o data demontata nu mai vine prinsa la fel ca prima data :Driver:

2. la sdi nu merita sa pui filtru. cai nu catigi, zgomot nu prea. dar poti castiga praf mai mult in motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca totusi te hotarasti am auzit ca asta ar fi bun http://www.evoms.com/marketplace/ViewProdu...A1F6D804071C%7D

ma gandeam in 1 rand sa-mi pun pt a-l putea curata.....si sa nu fie nevoie sa-l tot schimb !!!....+ ma gandeam k o sa traga putin mai bine masina si k v-a face un zgomot dragut .....cat costa greenul???i poti face o poza ceva/?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greenul in cutia originala costa in jur de 60-70 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greenul in cutia originala costa in jur de 60-70 euro

si unul normal....stock?? asta green mere splat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unul normal....stock?? asta green mere splat??

Unul stoc...1 milion cred!

Da merge spalat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

unde se poate gasi unul green ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cre ca la orice magazin de tuning

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare la toti!

Am vazut topicul asta si as avea si eu o intrebare:

ce avantaj as avea daca montez un filtru de aer sport K&N pe masina mea (cea din descriere)?

merita sa montez unul sport??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!