Jump to content

Flanse Amortizor Spate


D@ny
 Share

Postare recomandată

Vreau sa stiu si eu cum se pot schimba flansele amortizoarelor spate . De curand am schimbat in service bucsele de pe puntea spate si as vrea sa schimb si flansele dar sa nu mai ajung prin service . La dacie de exemplu am scimbat si arc si amortizor , nu cred ca ar fi o mare inginerie nici aici dar am zis sa intreb inainte sa ma apuc de ceva , sa nu intampin suprize .

este posibil ca uzura lor sa produca zgomote la gropi sau ar trebui sa caut in alta parte ?!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi , este luata dupa vagcat.com , nu ?! Ma intereseaza o descriere mai practica :Driver: a operatiunii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vagcom,dar am si in manual.E f.simplu.Demontezi capacul de cauciuc de le calota ansamblului arc-amortizor.Avand masina cu rotile pe pamant desfaci piulita din capatul amortizorului, imobilizand in acelasi timp tija acestuia.Slabesti roata spate, suspenzi masina, demontezi roata.Desfaci surubul care tine amortizorul fixat in punte si cam asta e tot.La montare tii cont de ordinea pieselor demontate.Eu le-am schimbat inclusiv pe cele de fa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi , pai uite chiar treaba asta cu presa vroiam sa o aflu , deci pt cele din spate nu trebuie sa comprim arcul ?!

Este posibil sa produca unele zgomote la denivelari daca sunt uzate !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat si la Golf nu a fost nevoie de presa, arcul se comprima sub greutatea mea, cat apasam cu mana.Asta e in general problema la vw: arcurile spate nu suporta incarcare prea mare.Dupa ce bagam talerul superior al arcului infiletam putin piulitaa pe axul telescopului, prindeam telescopul la punte, puneam rotile si lasam masina pe roti.Dupa aceea, cu grija scoteam piulita, montam teava distantiera si inelul de cauciuc(piesa aceea rotunda) si infiletam la loc piulita

Arcurile nu fac zgomot.Zgomotele se produc intre piesele care vin in contact.La suspensia pe spate pot apare zgomote datorita uzurii tamponului amortizorului(in partea de sus) sau ca urmare a jocului amortizorului in punte(ovalizarea suportului de prindere) in partea inferioara.Uzura arcului, la care se adaoga si cea a telescopului face ca masina sa lanseze la trecerea peste denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile nu fac zgomot.Zgomotele se produc intre piesele care vin in contact.La suspensia pe spate pot apare zgomote datorita uzurii tamponului amortizorului(in partea de sus) sau ca urmare a jocului amortizorului in punte(ovalizarea suportului de prindere) in partea inferioara.

eu am scimbat bucsele de pe puntea spate si zgomotele s-au diminuat semnificativ dar parca tot mai bate ceva . Cand au dat mecanicii puntea jos nu am obs nici o ovalizare la prindere . Cred ca ar mai ramane de schimbat flansele acelea , nu ?!

uzurii tamponului amortizorului(in partea de sus) = FLANSE AMORTIZOR ?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica conductele de la tobe!!

Este posibil sa nu le ai prinse bine si chiar acolo unde traverseaza puntea spate sa loveasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Verifica conductele de la tobe!!

Olteneeeee, ai grija de "conductele" alea ! ! !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat la cunostinta!

:lol: :lol:

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm putin probabil deoarece : daca denivelarea este pe dreapta bate in dreapta si invers deci este ceva strict legat de suspensie , daca bucsele le-am inlocuit nu mai raman decat flansele , parerea mea , daca are altcineva alta ...... o ascult cu placere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e vorba despre piesele 11,12 din poza, am eu un set Febi luat pentru Vento 1,8 ABS. Daca vrei le pot trimite in Bucureshti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e vorba despre piesele 11,12 din poza, am eu un set Febi luat pentru Vento 1,8 ABS. Daca vrei le pot trimite in Bucureshti

de unde esti si la ce bani ?! da , alea sunt dar pe mine ma intereseaza stanga/dreapta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Este cineva care sa fi schimbat de curand flansele spate ca sa`mi zica si mie un pret informativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da eu chiar acum leam cumparat si costa 33 lei buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

3,3 lei buc probabil - eu am platit 40 (400.000) lei pe toate 4 - set Febi. La mine problema nu a disparut. Trancanitul a ramas dupa ce am schimbat flansele si bucsele de la punte. Urmeaza sa ma ocup de toba sa vedem ce e acolo ... toba intermediara e putin ruginita insa daca misc de ea cu mana nu atinge nimic ... oricum pe mine m-a enervat rau faza asta - am schimbat tot si tot trancane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am reconditionat amortizoarele spate in speranta ca o sa dispara zgomotul care il facea masina in spate...si s-a mai ameliorat putin...bucsele alea de jos de langa punte nu sunt uzate....in afara de flansele alea de sus ce alte piese ar putea sa mai faca troncanitul ala? zgomotul e ca si cum ar da masina cu curu de pamant...si cand trec peste un drum pavat se aude....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact ca la mine!!!solutia:schimba telescoapele!!!!!!!!asta am facut!totul e ok acum succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fi facut baietii aia treaba buna?mi-au mai facut ei niste amortizoare sport pentru o dacie si am fost multumit eu tot sper sa fie doar flansele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trancaneli, buseli si zgudueli am avut si eu...am schimbat amortizoarele pe spate,cam o saptamana totul a fost bine ,toate astea s-au diminuat.........................dupa 1 sapt toate au revenit, se simte si cand trec si peste o crapatura din asfalt.flansele nu le-am schimbat k erau bune.am scos tot din porbagaj si tot imi bate ceva p spate,mai mult p partea dreapta a masinii/.nu stiu c sa mai fac.bucsaraia este buna....................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Postez si eu aici ca am tot o problema legata de puntea spate:

M-am pus intr-o zi sa ma uit mai atent la roti ca mi se parea ca stau cam aiurea....si concluzia care am tras-o este: rotile din spate sunt aplecate cu partea de sus spre interiorul masinii, dar problema e ca roata din stanga e mult mai inclinata decat ce-a din dreapta. Ce credeti ca poate fi acolo...eu am mai vazut G3 cu rotile asa..."cracanate" dar eu cred ca e ceva ciudat pentru ca una e mai inclinata.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Postez si eu aici ca am tot o problema legata de puntea spate:

M-am pus intr-o zi sa ma uit mai atent la roti ca mi se parea ca stau cam aiurea....si concluzia care am tras-o este: rotile din spate sunt aplecate cu partea de sus spre interiorul masinii, dar problema e ca roata din stanga e mult mai inclinata decat ce-a din dreapta. Ce credeti ca poate fi acolo...eu am mai vazut G3 cu rotile asa..."cracanate" dar eu cred ca e ceva ciudat pentru ca una e mai inclinata.

Multumesc

Faza proasta la golfurile noastre cu punte pe spate e ca nu e mai poti face geometria din nou in schimb la cele cu brat independent le poti jongla cum vrei[de ex. cele cu discuri in loc de tambure pe spate].Cel mai bine e sa mergi la o diagnoza a directiei e posibil sa te inseli..aceeasi probl am patit si eu sa am senzatia ca roata spate stanga e mai aplecata decat cea din dreapta si m-am inselat. Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trancaneli, buseli si zgudueli am avut si eu...am schimbat amortizoarele pe spate,cam o saptamana totul a fost bine ,toate astea s-au diminuat.........................dupa 1 sapt toate au revenit, se simte si cand trec si peste o crapatura din asfalt.flansele nu le-am schimbat k erau bune.am scos tot din porbagaj si tot imi bate ceva p spate,mai mult p partea dreapta a masinii/.nu stiu c sa mai fac.bucsaraia este buna....................

pune pe cineva in portbagaj..stiu un caz cat se poate de serios...asa au descoperit ca ii batea cablu de la frana de mana in caroserie...pune pe cineva in portbagaj si fa o tura...

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune pe cineva in portbagaj..stiu un caz cat se poate de serios...asa au descoperit ca ii batea cablu de la frana de mana in caroserie...pune pe cineva in portbagaj si fa o tura...

poti sa-mi dai mai multe detalii......cum pot sa-mi dau seama daca este cablul de la frana de mana....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!