Jump to content

Amestec de tipuri de antigel diferite


taz21
 Share

Postare recomandată

Asa cum am scris in titlu vreau sa stiu daca pot sa amestec un antigel de la un producator cu altul. Stiu ca la ulei trebuie completat cu acelasi tip de ulei de la acelasi producator si vreau sa stiu si daca la antigel este la fel.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca nu-i problema. Singura chestie ar fi sa urmaresti ce G este. Daca pe bidon nu scrie (si eu n-am vazut decit la Aral sa scrie), il poti identifica dupa culoare:

G11 - este verde sau albastru este cel recomandat pentru noi, cei cu vechituri.

G12 - este rosu pentru auto mai noi de '97 parca.

G12+ - este roz este ultimul "sughit".

E si pe undeva pe forum o discutie in care se spunea ca singura problema ar fi sa nu amesteci G-urile (aditivi incompatibili ?) - n-am retinut exact.

Eu as mai zice si sa folosesti ceva de firma, sa n-ai surprize...

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc din acela obisnuit. Normal ca nu ma gandeam sa amestec G-urile intre ele, sau G11 cu altfel de antigel.

Eu folosesc Prelix. Nu e nici prea ieftin nici prea scump.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca amesteci g-urile intre ele......da o 'chestie' acida....care ataca garnitura de chiulasa...eu am patit asta la un opel din 2004...cel mai bine este sa fol acelasi g la antigel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amesteca benzina de mai multe feluri si vezi ce face motorul......e la fel si cu antigelul.Daca e vorba ca vrei doar sa completezi cu o cantitate mica nu e probleme dar de la un litru in sus sunt probleme.

Viorel.C are dreptate...deci atentie cauta intii ce trebuie si nu cumpara de oriunde orice. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti combina doar in cazuri de urgenta si apoi inlocuit complet, dar mai bine bagi apa distilata.

Modificat de fchitu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cumpar doar antigel ieftin (60.000 l) si tot completez la vreo doua luni (ca am ceva mica scurgere in radiator) am sanse sa le amestec? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa cumperi de fiecare data acelasi tip si cred ca o sa fie bine.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!