Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

poti lua Hella de la colegu volksman ( cand am intrebat eu erau in jur de 700 lei/buc ) ... sau poti opta pentru calitate mai slaba - Depo ( undeva in jur de 480 / buc )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat cu 750 parca, Depo; in afara de gaurele astupate, nu am plangeri, chiar comparate cu OEM lupa (nu OEM Xenon)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

750 amandoua farurile banuiesc in cazul in care sunt Depo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 600lei pe unele originale aduse din anglia. Fascicolul este invers(RHD ''''''\___) dar au un sistem pentru "continent" si se poate regla fascicolul la orizontala perfecta. Le-am facut modificarea si le-am reglat sa bata o idee mai sus sa compenseze fascicolul LHD (___/'''''''). Nici unul din prietenii mei nu s-a plans ca bat aiurea, in plus de asta acum vad clar pana la ce inaltime bat.

Diferenta intre astea si cele cu oglinda de dinainte e foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

multumesc pentru lamuriri.as mai avea o intrebare.farurile depo sectioneaza lumina pe orizontala?se vede linia aceea la zid?pentru ca acesta ar fi singurul motiv sa le cumpar.conduc mult noaptea si nu vreau sa ii deranjez pe ceilalti participanti.

intre timp am gasit un set de faruri originale second cu lupa si instalatie pe far dar sunt neechipate cu becuri si drosere.imi pot monta kit-ul de xenon aftermarket in ele?

Modificat de sony4uandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce instalatie are pe far daca nu are nici drosere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei
pai ce instalatie are pe far daca nu are nici drosere ?

nu stiu ca nu mi-a raspuns la telefon.cred ca o sa optez totusi pentru depo,dar nu am gasit nici un magazin online.revin si cu intrebarea: farurile depo sectioneaza lumina pe orizontala?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca pe ebay sau la volkspart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ca nu mi-a raspuns la telefon.cred ca o sa optez totusi pentru depo,dar nu am gasit nici un magazin online.revin si cu intrebarea: farurile depo sectioneaza lumina pe orizontala?multumesc

Gaseai raspunsul la pagina 4... adica aici cu poze cu tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

Ce parere aveti despre farurile cu lupa marca BINDER? Stiti cumva daca se potrivesc farurile dupa modelele Ambiente si Clasic pe modeul Elegance?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt aceleasi, doar cele Xenon difera de cele standard. Dar Xenonul este optiune, chiar si pentru Elegance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Salutare,

sunt posesorul unei noi O2 FL 1.6 TDI Business si ma intereseaza daca luminile care sunt situate in lateralul proiectoarelor ceata pot fi activate pentru functia cornering. Ele nu se aprind niciodata la mine, nu sunt folosite.

Am mers la dealerul de unde am cumparat masina si mi s-a spus ca acele lumini nu pot fi activate la mine doar ca si "daylights" dar nu-mi recomanda asa ceva ca politia romana le confunda cu farurile de ceata si da amenzi. Asa ca mi-am activat daylights in faruri (faza scurta).

Mentionez ca nu am xenon in faruri ci am halogen cu lupa, asa cum sustinea cineva cateva pagini in urma ca nu exista.

Faza e ca ma cam deranjeaza faptul ca am niste faruri in bara care nu sunt folosite, daca le-as putea folosi in "cornering" ar fi super.

Thanks all!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se poate, doar pe DRL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei

ieri mi-au venit farurile depo.ce sa zic,dezastru.farurile aratau in ultimul hal,cred ca era a zecea oara cand fusese vandute.in primul rand cele trei puncte era prezente,le-am astupat si nici o problema.dar problemele mai grave erau ca,lupa era zgariata,masticul era neuniform,ca si cand un incepator a incercat sa le lipeasca,si cel mai grav dupa o spalare ambele faruri s-au aburit complet.le-am trimis inapoi si acum astept alte faruri marca hella la un pret bun-1000 ron-,care sper sa nu ma dezamageasca.sfatul meu nu cumparati depo,calitatea lasa mult de dorit.salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu-i crezi pe cuvant pe altii care au patit-o inainte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

salut,

exista vreun dezavantaj in faptul ca mi-am activat daylights fata-spate?

e prima masina pe care o am cu aceasta optiune si imi place ideea de a fi vazut in trafic, chiar si in oras.

si-a activat cinva daylights in farurile laterale din bara?

daca da, a avut probleme cu politia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile mele depo aratau impecabil...si acum la fel :rolleyes: masticul, nu mi-a facut impresie proasta.

s-au aburit pentru ca orificiile de aerisire sunt astupate cu un fel de autocolant din fabrica, sub furtunasele mici negre... si eu am vazut dupa ceva vreme.

partea proasta e ca transpira, se usca dar raman urme pe geamul interior,nu e usor de curatat apoi...

eu am comparat farurile cu unele originale, inclusiv fascicolul luminos... ok.

nu fac reclama la depo, tu ziceai insa ca sunt binder... nu stiu daca sunt echivalente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sony4uandrei
farurile mele depo aratau impecabil...si acum la fel :icon_cool: masticul, nu mi-a facut impresie proasta.

s-au aburit pentru ca orificiile de aerisire sunt astupate cu un fel de autocolant din fabrica, sub furtunasele mici negre... si eu am vazut dupa ceva vreme.

partea proasta e ca transpira, se usca dar raman urme pe geamul interior,nu e usor de curatat apoi...

eu am comparat farurile cu unele originale, inclusiv fascicolul luminos... ok.

nu fac reclama la depo, tu ziceai insa ca sunt binder... nu stiu daca sunt echivalente.

nu contest faptul ca ale tale nu ar arata bine.probabil tu le-ai luat mai demult si ai nimerit unele chiar reusite.imi pare rau ca nu am facut o poza sa vezi cum aratau farurile care le-am primit eu.mai mult ca sigur sticlele fusese dezlipite,pentru ca masticul avea o culoare inchisa,care iesea in evidenta si in unele zone se intinsese pana in far si lupa era patata.

in legatura cu firma:farurile sunt depo si firma care le ambaleaza este binder.saptamana viitoare imi vin farurile hella si sper cu astea sa nu mai am probleme :Driver:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarata faza cu politistii ce dau amenzi pentru DRL. Cunosc si eu 2 cazuri. Din cate am inteles nu au vrut sa se lase convinsi nici de demonstratie (aprinderea proiectoarelor reale), nici de manualul de utilizare,unde se explica functia lor.....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta judecatorii se vor lasa convinsi iar nenii aia ar trebui chemati si ei pentru timpul pierdut prin tribunale sa dea un euroi plus cheltuielile de judecata sa se invete minte data viitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde scrie ca nu ai voie cu proiectoarele aprinse? sa vad si eu ca vad ca toti vorbiti dar se pare ca nu stie nimeni ca de cativa ani nu sunt decat obligatorii in conditii de vizibilitate redusa si cam atata, nu mai zice niciunde ca nu ai voie cu ele aprinse pe soare ziua la 12...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea e destul de clara si spune ca pe timp de zi trebuie sa ai aprinse luminile de INTALNIRE pe drumurile europene, express ... nu alte balraii, gen DRL, proiectoare. Asta e lege si nu lasa loc de nici o intrepretare, proiectoarele, DRL-urile nu sunt lumini de intalnire. Cand s-a facut legea nu erau DRL-uri la moda, care nu sunt de mult timp asa ca pana va fi schimbata trebuie respectata. Ca idee DRL-urile au aparut pentru a reduce consumul de combustibil (pentru ca de obicei sunt fie leduri fie fie alte becuri cu intenistatea redusa cu un anumit procent) si implicit a reduce polurea.

PS: Oricum personal mi se pare o tampenie sa umbli in ziua mare ,cu soarele pe cer cat casa, cu farurile aprinse si chestia asta cu luminile pe timp de zi a fost la inceput pentru Peninsula Scandinava unde se intuneca mai devreme sau chiar si in mijlocul zilei nu era asa lumina ca in restul continentului. In multe tari e chiar interzis sa circuli ziua cu farurile aprinse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art. 108 - Codul rutier

"b) 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

1. oprirea nejustificata sau circulatia pe banda de urgenta a autostrazilor ori oprirea pe partea carosabila a drumurilor expres sau a drumurilor nationale europene (E);

2. depasirea cu 21 -30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu

mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

3. nerespectarea regulilor privind manevra de intoarcere, mersul inapoi, schimbarea benzii de circulatie sau a directiei de mers, daca prin aceasta s -a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

4. nepastrarea unei distante corespunzatoare fata de vehiculul care il precede, daca prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte

pagube materiale;

5. nerespectarea semnificatiei indicatorului "ocolire", instalat pe refugiul statiilor de tramvai;

6. patrunderea intr-o intersectie atunci cand circulatia in interiorul acesteia este blocata;

7. stationarea neregulamentara;

8. folosirea luminilor de ceata in alte conditii decat pe timp de ceata;"

De asemenea, va recomand sa cititi urmatorul articol: http://www.turatii.ro/index.php?func=artic...amp;articol=693

Scuze pentru off-topic.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul : de acord cu tine

interesant articolul cu o mica precizare ca sunt masini noi care vin cu 2 stopuri de ceatza active si nu doar cate 1 cum scrie in topic

Modificat de Joe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!