Jump to content

Faruri noi


dragosul
 Share

Postare recomandată

Aha am inteles asta dar daca eu vreau, asa cum spuneam ,sa-mi montez astfel de xenoane,pe masina preFL trebuie schimbat/adaptat si pe masina ceva (in afara de aripi bineinteles) sau punand tipul asta de faruri si montand si acel calculator central de xenon ele devin functionale 100% asta incluzand si functia de iluminare in viraje. acel calculator central de xenon cum il caut cum se numeste exact? as vrea sa-mi fac o idee de pret ca asta e singurul pe care nu l-am gasit in rest faruri , balasulri , senzorii de autoleveling, am cam aflat ce si cum despre ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difera cam mult electronica intre generatiile de octavia. nu va merge ce vrei tu.

5M0907357C - calc xenon - costa cam 800 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot sa-mi iau gandul.....dar macar faruri FL cu xenon si autoleveling merge sa pun? mai am nevoie de acel calculator central de xenon? As pune xenon OEM mai ales pentru faza lunga (stiu ca pe faza lunga e tot H7 dar e vorbba de tabla aia cu electromagnet pe pe faza scurta care deschide ca sa zic asa xenonul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia NU are bixenon, nici macar la FL>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt faruri bixenon pe octavia??? hmm..atunci trebuie sa ma apuc sa desfac unul sa vedem ce pot adapta...sau o lupa cu electromagnet de la vre-un alt model s-o potrivi...eventual de superb.....am un far de octavia FL cu lupa(fata xenon) am sa incerc sa scot lupa din far sa o studiez zilele urmatoare...inca o chestie am de unde lua o pereche de senzori OEM de autoleveling de octavia 1 sunt la fel sau macar compatibili ii pot folosi cu faruri de FL cu xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara ! Va rog sa imi spune-ti si mie care e plusul (+)ce culoare sau ce pin e firul, de la mufa care intra in far , de la faza lunga ??? Si plusul (+) de la pozitie stima !!! Mentionez mufa care intea in far .... Skoda octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt faruri bixenon pe octavia???

NU, nu sut bixenon, si cu ce te deranjeaza? Oricum, lupele nu sunt la fel cele cu xenon cu cele cu halogen

Si nu, nu merg senzorii de autoleveling de la O1 la O2.

Buna seara ! Va rog sa imi spune-ti si mie care e plusul (+)ce culoare sau ce pin e firul, de la mufa care intra in far , de la faza lunga ??? Si plusul (+) de la pozitie stima !!! Mentionez mufa care intea in far .... Skoda octavia 2

gri/negru pozitie stanga halogen pin 10

alb/negru faza lunga stanga halogen pin 8

gri/rosu pozitie dreapta halogen pin 10

alb faza lunga dreapta halogen pin 8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in principiu daca nu sunt bixenon faza lunga este foarte ,slaba halogenul ala de pe faza lunga fara ajutorul xenonului e cam degeaba....si as indrazni sa intreb care e diferenta intre lupe cu/fara xenon e vb de optica sau forma/dimensiunea lupei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Si-a pus careva faruri dayline pe masina?Ceva informatii daca sunt bune sau nu?

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare la postul tau:

Daca am xenon EOM cu auleveling (sus-jos, stanga-dreapta) pot schimba AFS-ul cu 5M0907357C pentru a obtine si directionarea in viraje??

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai octavia FL cu xenon de fabrica, ai si AFS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai octavia FL cu xenon de fabrica, ai si AFS

Pai si atunci xenoanele de ce nu fac cornering la viraje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu te gandii ca fac cornering la 90 grade. maxim 15 grade din cate stiu. Destul de greu de sesizat, insa suficient cat sa vezi in viraj. Si conditia de baza - comutatorul de lumini sa fie pe pozitia AUTO

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu te gandii ca fac cornering la 90 grade. maxim 15 grade din cate stiu. Destul de greu de sesizat, insa suficient cat sa vezi in viraj. Si conditia de baza - comutatorul de lumini sa fie pe pozitia AUTO

Eu acuma nu am comutator cu AUTO, dar vreau sa îmi pun(știu ca mai trebuie trase 2 fire) atunci o sa functioneze?

In ETKA pt AFS sunt 2 coduri:

1T0907357 - reglare automata faruri

5M0907357C - aparat comanda lumina pt curbe

Dacă îl inlocuiesc pe primul cu a doilea si îmi pun AUTO, va functiona?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stai sa ne intelegem... ai Octavia facelift? cu xenon de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stai sa ne intelegem... ai Octavia facelift? cu xenon de fabrica?

Exact, si vreau sa le fac sa aibă si funcție de urmărire curba

Modificat de Ct25erc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai stii ce ma deruteaza? Ca eu stiu ca pe Octavia Facelift, s-au montat faruri cu xenon DOAR de tip AFS.

asa arata farul tau ?

post-17228-0-56307100-1359808340_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact așa arata, cand pun contactul se autoregleaza singure, dar in viraje nu fac nici un fel de mișcare.

Dacă poți, verifica si tu cele 2 coduri pe care le-am postat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ai activa funtia Travel mode...daca e activa nu mai vireaza si farurile. E destul de vizibil adaptivul si la viteze mici si rotiri relativ scurte de volan, lumina vireaza stanga dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta chiar nu m-am gândit, o sa verific. Dar dacă e oprit, cum se rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chir asa.. cand isi fac autoreglajul, fac doar sus-jos, sau si stanga dreapta?

travel mode - intrii in meniul maxi-dot si dezactivezi de acolo.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chir asa.. cand isi fac autoreglajul, fac doar sus-jos, sau si stanga dreapta?

travel mode - intrii in meniul maxi-dot si dezactivezi de acolo.

Toate 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci ai si AFS... citeste manualul si vezi ce zice pe acolo, ca sa te documentezi mai exact despre modul de functionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa citesc si manualul, dar ma gândesc ca dacă era posibil așa ceva, era activat deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!