Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Ai parcurs topic-ul? Din discutii reiese foarte clar; daca masina are modul confort, atunci este posibil, daca nu are, se face doar din cheie sau, cum a spus si Bogdan G, montezi o alarma care sa aiba aceasta functie. :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca ai modul confort pe masina se poate activa functia. Am activat-o pana acum la aproximativ 20 de persoane. La o singura masina nu am reusit sa o fac: un vw polo din 2004 unde id-ul modulului confort nu era trecut in documentele mele si ca atare chiar daca am reusit sa ma conectez la modul nu am stiut unde se face modificarea.

Pentru cei interesati de aceasta functie puteti apela : PM sau YM misu_m02

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita topicul pus sticky, nu?

Din punctul meu de vedere ca autor DA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

categoric, da!

este o functie de baza care este pacat sa nu fie activata sau macar stiuta.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un rezumat, si trimite-l unui moderator, sa il puna pe prima pagina.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca moderatorul ar trebui sa decida daca da sau ba!

ce rezumat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu l-am facut stiky topicul. Daca vreti sa apara la pagina asta -> http://www.vwforum.ro/articol.php trebuie scris un rezumat (aricolas) despre cum se face si la sfarsit link spre topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa fac o descriere aici si un moderator o va muta pe pagina aia? sau nu imi este clar mie?

Apropo, mai am momentan de vanzare un cablu KKL pe USB , daca sunt doritori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, faci un topic cu numele Roll up/down windows din chei de exemplu, sau ceva care sa reflecte cat mai exact continutul, in care sa explici toti pasii de urmat si eventual toate explicatiile ce le consideri necesare, si noi careva il vom face sticky. Chiar si eu, daca nu-l vede alt moderator inaintea mea. :icon_thumright:

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De mers merge!

Mi-am facut si eu la masina mea.

Am folosit un laptop vechi, un 486-DX, cu MS-DOS 6.22 instalat pe el.

Se inchide si trapa! Sau diferentiat , in functie de cum apesi butoanele, ramane deschisa si se inchid doar geamurile.

Cine vrea asa ceva, si e din Brasov, daca doreste il ajut cu cea mai mare placere gratis.

:rolleyes: E buna functia, mai ales acum cu caldurile astea...

Succese !!! (Multumesc Redmann pt ajutor...)

The_procedure_is_this.doc

Anleitung_FH_via_FFB.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea din semnatura se pot activa functiile confort direct din masina. Eu am activat ridicarea si coborarea geamurilor prin apasarea continua a tastei corespunzatoare a telecomenzii...Problema este ca, asa cum a patit cineva cateva posturi mai sus, am patit-o si eu... Deci, am deschis masina si geamurile complet din telecomanda (44 grade afara), am plecat si cand am parcat am inchis masina din telecomanda fara sa tin apasat pe butonul respectiv al telecomenzii si geamurile din spate au ramas deschise (pe cele din fata le-am inchis din butoanele lor de pe usa soferului). Cand m-am intors la masina, de departe se vedeau niste pauze urate la geamurile din spate- :)) !!! Sa mor de inima - deja faceam calcule la preturile geamurilor, la ce mai aveam prin masina etc!!!

Asa ca ma intereseaza daca se poate activa inchiderea geamurilor odata cu inchiderea masinii - printr-o apasare scurta a butonului telecomenzii!

Alt aspect interesant este tot pe la functiile de confort. Deci, daca ai oglinzi electrice fata si scaun cu memorie (full piele bla bla), ai selectorul de reglare al oglinzilor pe pozitia de reglare a oglinzii din dreapta si dai inapoi, oglinda din dreapta se inclina in jos sa vezi bordura!!! Cand ai scos schimbatorul la punct mort, oglinda dreapta se intoarce la pozitia obisnuita!!! Eu nu am scaun cu memorie (scump) si nici functia asta in computerul masinii ...(Sper ca nu sunt off topic!!)

Redman crezi ca se pot activa aceste doua functii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa arunci un ochi si pe AICI. :))

multumesc dar nu am gasit nimic acolo, citisem de ceva timp topicul respectiv.

Pentru activarea functiilor descrise mai sus astept un tel de la un prieten, care are un prieten etc.

Cum rezolv (sper) voi posta aici.

ATB!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana primesti raspuns de la prietenul prietenului :)) , eu spun ca nu se pot activa functiile descrie de tine (in configuratia actuala). As vrea sa ma insel si sa vii cu o rezolvare ;) pentru ca m-ar interesa (si nu numai pe mine) treaba cu oglinda. Desi in vag-com (L-coding) spune ca "doar pentru scaunele cu memorie", am intansi coarda si am bifat functia.Rezultatul = CANCI :P, NIMIC, nu "mere" :)

La prima problema, cea cu geamurile, in cazul alarmei de fabrica + cheie briceag, nu merge decat asa cum ai observat - tinerea apasata a butonului de pe telecomanda. Eu am alarma after-market si beneficiez de ..."dorinta" ta. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire: am inlocuit de curind bateria la masina si dupa inlocuire nu-mi mai functioneaza aceasta functie de inchidere/deschidere geamuri din telecomanda, care functiona ok inainte de schimbarea bateriei.

Cunoasteti acesta manifestare, si cum se remediaza? Banuiesc ca prin reactivarea functiei, dar... mai bine sa intreb. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ce am gasit eu in manualul de Passat e valabil si pentru Audi, dar poti incerca.

1. Vehiculul se incuie din exterior prin usa soferului. Verifica sa fie inchise complet toate usile si ferestrele.

2. Se descuie vehiculul si apoi se incuie din usa soferului (se tine cheia minim 1 secunda in pozitia de incuiere).

Functia ar trebui sa fie reactivata. Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sa nu ai o eroare pe modulul confort, deobicei asta este problema cnd nu merge la audi cat si daca ai usa de la sofer deschisa saiu inchisa in prima treapta

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate emula cablul USB de la kisslorand in MS DOS? e vreun driver ceva? sau merge VDS Pro in windows in fereastra de MS DOS?

A mai intrebat cineva dar nu a raspuns nimeni.. Cred ca sunt destui care isi pot face singuri setarea asta.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Exista cineva in Timisoara care face aceasta setare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin cu info

am facut prima revizie si am avut astfel timp sa lucrez un pic cu electricianul la ridicarea geamurilor - dupa ce tii apasat cateva secunde pe butonul de inchidere al telecomenzii.

deci, pentru long coding (O2 my 2007), la modulul de confort, byte 6, bit 6 valoarea este 00000000. daca o modifici in 01000000 (in binar) geamurile se ridica!!!!! (tii apasat cateva secunde pe inchidere si apoi iei degetul de pe butonul telecomenzii, iar geamurile se inchid mai departe pana la capat)

- valabil pentru alarma de fabrica!

www.openobd.de a fost de mare ajutor + ce am citit aici si pe pe intrebari despre O2 !!! - multumiri celor care au avut rabdare sa posteze!

daca modifici altfel, ai toate sansele sa deschizi geamurile odata cu deschiderea din telecomanda a masinii :rolleyes: . - la o apasare scurta!

la valoarea asta am ajuns prin incercari si sunt tare curios daca a mai incercat cineva alte valori cu rezultate folositoare :P

am incercat si partea cu coborarea oglinzii din dreapta cand esti in marsarier si ai selectorul de reglare a oglinzii pe aceeasi oglinda, dar nu am avut rabdare... problema este mai complicata pentru ca nu am scaune cu memorie. am incercat rescrierea epromului si cu scaune electrice. apoi am incercat modificarea valorii byte 9, bit 7 (modul confort) care avea deja o valoare, nu mai tin minte care, dar nu am avut destul timp, asa ca sper ca cineva va gasi valoarea corespunzatoare pentru aceasta functie (mirror sinking with reverse movement, dupa cum traduce google din openobd.org) - este inervant pentru ca la Superb se poate!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce program ai facut recoding-ul ? Oare la Passat tot asa se face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce program ai facut recoding-ul ? Oare la Passat tot asa se face ?

sincer nu stiu care este programul, dar este cel de diagnostic vag al service-ului...

nu vad de ce nu ar merge si la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa fac si eu sa se inchida geamurile din telecomanda. Am citit pe-aici de m-am plictisit si tot n-am gasit cum se face. Cu vreun fisier text cu indicatii ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva in zona Cluj/Bistrita care ma poate ajuta sa-mi setez si eu ridicarea/coborarea geamurilor din telecomanda ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!