Jump to content

Roll up/down windows din cheie - Inchidere/deschidere automata a geamurilor din cheie/telecomanda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Salut.

Nu trebuie sa fi suparat! Cablul pe usb, care vine cu soft 409.1 si care se spune ca functioneaza aproape 100% cu acest program este ieftin (~80 ron) si se gaseste usor (da-i un google).

Ar mai fi o idee de incercat, daca ai vid si pid, la cablul tau, cum am scris eu mai sus, sa debifezi "boot in intelligent mode", apoi sa-i dai test si sa salvezi.

!!! Imaginea de mai jos este cu titlu informativ, nu va uitati la restul valorilor!!! -> este luata de pe siteul ross-tech dupa cum se si vede.

Numai bine!

P.S. S-a marit spatiul de upload la 990 kb, ieeeeeeeeeeeiiiiiiiiiiii (un pic mai bine ca inainte)!!!

post-26058-1284448179_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat acum si nu am aceasta optiune in programul meu (boot in inteligent mode)....faza e ca mie nu imi arata in device manager ce port foloseste interfata...de aceea am zis ca am incetcat toate porturile din programel...oare nu am instalat eu ceva bine?....am vazut ca la inceputul tutorialului tu mai spuneai ceva de un programel prin care se intala cablul pentru 409.1....eu nu am instalat acel programel...am luat doar softul Motordiag Komfort si l-am instalt cum ai zis tu in tutorial...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scris de drivere, nu de program de instalat cablu.

Update-urile de drivere apar ca sa rezolve diverse probleme de compatibilitate si implicit de functionare a unui hardware! (am citit pe undeva ca sa nu se faca update de driver, la cei care au interfata care functioneaza cu versiunea 908, cand instaleaza 912, pt ca asa se strica interfata -> povesti cu pesti, acolo se intampla cu totul altceva, care ramane de descoperit, dar in fine asta nu face parte din acest topic).

Ca sa nu mai prelungim povestea (care devine interminabila, mai ales cand oamenii nu au chef sa citeasca tot) ->nu se refera strict la tine daniel8811<-, nu putem fi "si saraci si cu pretentii" adica am postat o solutie care merge pe usb dar nu pot sa stau langa fiecare si sa-l invat sa opereze un pc si sa instaleze un driver pt un hardware sau sa-i dau un cablu care merge cu 409.1 (inca nu am patit sa mi se ceara direct asa ceva dar cred ca nu mai este mult).

Deci merge doar cu un cablu care vine cu versiunea 409.1 unde sigur arata portul!!!!!!! Citit tutorialul cu atentie!!!!!!! Si ii rog pe cei care au ceva de intrebat sa intrebe pe forum nu pe privat!

Sau va luati serial :))

Treaba ca nu arata port cred ca este de la faptul ca ai un cablu cu hex (si mai scrie inca ceva in descrierea lui care nu e important acum) iar la astea nu mai are importanta portul com (ca oricum selectezi la comunicare usb, asta mi s-a intamplat pe win 7 x32 cu o clona 912) dar nu poti sa-l folosesti cu acest program. Nu ma stiu foarte bine si sper ca nu am scris o porcarie... documentarea e in curs.

P.S. Si eu vreau multe: sa fac sa-mi mearga din nou interfata clona 912 cu care m-am bagat sa instalez 1061 si am stricat-o, dar nimeni nu impartaseste asa ceva. Deci mai avem de invatat si de documentat.

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

h0m3s1ck ai idee daca programelul ala de care vb tu merge si cu o clona 908 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Cu siguranta am :-))!

Acum sa te intreb si eu ceva: tu esti foarte puturos (afirm asta deoarece nu ai citit nimic important din ce am scris) sau ai postat doar pt a posta?

Ca sa nu zici ca sunt rau ai, la cateva randuri mai sus, raspunsul.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Intre timp am cumparat unul nou (la pret de criza) si am sa am mai multa grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor am reusit,procedura din tutorial a mers brici din prima incercare.Am activat aceasta functie pe masina mea(vw passat b5.5) prima data ca in caz ca dau gresi sa nu fie masina altuia.Acu am curaj sa fac asta pe orice masina din grupul VAG.Deci daca e careva din Pitesti si vrea sa il ajut MOCA sa ma caute pe bosselini46@yahoo.com ca sa va zic unde ma gasiti,cablu il am imprumutat de la un prieten pt. cateva zile,asa ca grabitiva.Oferta limitata.Multumesc in special lui h0m3s1ck pt. tutorial. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Sa fie cu folos!

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi activata functia asta si la un G3 din 1997????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am o cunostinta cu un Passat B5.5 Sedan din 2003 cu codul 1C0 959 799 B care are o mica problema.

A cumparat masina cu aceasta setare facuta insa are o problema cu deschiderea portbagajului.Mai exaact se deschide doar din butonul de pe cheie.Din butonul din interior sau chiar din manerul exterior nu se deschide.Se poate face vreo modificare pentru a fi totul normal?El mi-a spus ca fostul propietar i-a cerut celui care a activat aceasta setare sa o faca si pe aceea cu portbagajul.

Valorile sunt 66 pe toate cele 3 adrese.Am incercat si cu 67 si este la fel.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi contacte pe broasca portbagaj , zic asta deoarece nu merge nici din buton interior (acolo nu se deschide - doar deblocheaza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica actuatorul de pe capacul portbagajului. Desfaci, apesi butonul si vezi daca iti vine curent in el. Daca da, atunci actuatorul e cu probleme. Chiar daca e capsat, il poti desface si incerca o reparare a lui. La mine l-am rezolvat.

Sa nu te superi, dar aia cu setarea sa nu se deschida....e vrajeala de samsar.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU chiar, se poate rescrie modulul de confort sa nu se mai deschida portbagajul. Dar daca se deschide din telecomanda actuatorul nu are nimic, eu as miza pe contacte proaste la switchul de la clapa de deschidere sau fire intrerupte in manson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,,,, nu am citit aia cu deschisul din cheie. Poate chiar i-a modificat setarile pe modulul confort...din greseala sau la cerere.

Daca era switch de clapa, nu trebuia sa se deschida din masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am spus ca poate fi o setare pt ca stiu ca la Variant se poate activa asa ceva, doar ca merge si din interior.Mai exact , se activeaza deschiderea din cheie care nu e default.La sedan este.In orice caz, am pus si valoarea de fabrica, fara roll up 74 si tot nu merge.Sunt alte adrese cu alte valori ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, acel buton din portiera nu deschide ci doar deblocheaza ca sa poata fi deschis de la clapa de afara. DA-i un PM lui turbocip sa-ti dea pentru modulul de pe masina setarile OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce adresa ai pus 74 ?

Cu 75 ai incercat la toate cele 3 adrese?

Oricum inainte verifica exact ceea ce a zis AlBundy aici:

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, sunt masini (Passat-uri B5,5) care butonul din interior si deschide capacul, iar tu doar il ridici. E vorba de cele care nu au butuc de yala la portbagaj, langa manere.

Oricum, toate astea se pot modifica, asa cum ai zis, cu Vcdspro.

La Variant daca vrei sa faca asa, ii bagi setarile de Sedan.

Switch-ul de la clapa, il poate vedea pe Vag, daca functioneaza sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, toate astea se pot modifica, asa cum ai zis, cu Vcdspro.

Cred ca ai vrut sa spui: VDS-PRO :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VDS-PRO...le-am mixat :lol:

R_a_z_v_a_n cateodata te doare capul, ce le-au mai combinat si VAG....7000 de variante.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La modulul 1J0 959 799 AH nu am reusit cu vdspro si interfata seriala.

De fapt m-am oprit la acest pas pentru ca in casuta respectiva nu imi afiseaza absolut nimic ci doar casuta este goala.

post-48099-0-38203400-1296136723_thumb.j

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ceva gresit. Eu am reusit si la mine, si la alt user de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!