Jump to content

Parbriz Golf IV & Bora - schimbare


cretu_dan
 Share

Postare recomandată

am mai scris mai inainte despre nordglass,nu vreau sa ii fac reclama dar la mine a fost super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As putea da mai multi bani daca merita. Ca la oricare alt produs, de obicei caut sa fie raportul pret / calitate unul decent. Nu-mi place sa platesc doar numele.

 

Am intrebat aici fiindca nu ma pricep care merita banii, sau care nu. Problema la cel actual (inainte de a se crapa) era ca la diferentele bruste de lumina nu vedeam prea bine, plus daca bateau farurile din fata se vedeau zgarieturile mai mult...

 

As vrea un parbriz care sa nu se zgarie usor (zgarieturile alea erau criminale in anumite conditii de lumina). Din cate am mai vai citit pe net, se plang unii care au cumparat si parbrize ale unor marci renumite ca n-ar fi foarte bune (n-or fi originale?).

Stiti vreun vanzator serios?

Modificat de crispus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti gasi in dezmembrari unul original cu parasolarul incorporat si in stare impecabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Baieti, 

 

Fiindca m-am cam invatat cu parbriz incalzit la Sharan, caut o modalitate de a-l face pe al meu incalzit. Pana acum nu am gasit asa ceva OEM pe Golf.  Am gasit solutia, doar ca momentan astept un raspuns de la cativa posibili furnizori de materiale. 

Daca raspunsul e unul pozitiv, mai sunt doritori? Mai trebuie sa fac rost de o schema electrica de la parbriz incalzit la Passat sau Sharan si apoi sa ma apuc de implementat pe masina mea. 

 

Astept oricand idei si pareri pe care impreuna sa il transformam intr-un DIY util pentru oricine! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schemele sunt disponibile, intrebarea e de unde iei parbriz incalzit pentru golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A existat g4 cu parbriz incalzit????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Aceeasi dorinta am avut-o si eu acum 10 ani, cand aveam Octavia 1 si as vrea si acum, la O2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva de pe CJ recent parbrizul?(bora/golf)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schemele sunt disponibile, intrebarea e de unde iei parbriz incalzit pentru golf ?

Parbrizul il am (cel standard de pe golf). Stiu ca nu s-au facut parbrize incalzite pentru Golf, dar le facem noi :)

Ideea este urmatoarea: 

Am gasit o folie cu transparenta de ~ 90 % care, are acel circuit cu rezistenta pentru incalzire. Folia a fost produsa special pentru automobile, avioane, display-uri, etc. Se poate face la comanda dupa marimea parbrizului (de Golf, de Passat, T4, T5, etc.). 

 

Folia are acele circuite din fire foarte subtiri, se poate conecta la tensiuni de la 1V la 1000V (in functie de temperatura dorita. LA 20V parca incalzeste folia la vreo 36 grade. La 12V, ar ajunge undeva la 20? Aproximativ. 

 

En fin. E rezistenta - se poate incalzi si la 120 grade (dar nu cred ca e cazul sa o folosim asa) 

 

La capete, evident, are cele doua contacte pentru masa si plus care se vor lega la un sistem, acesta incluzand si butoane OEM. 

 

Sa arate si bine, nu? 

 

In alta ordine de idei, astept un raspuns din partea celor care vand asa ceva si apoi as cam vrea sa ma apuc de treaba daca raspunsul e unul pozitiv. Daca nu, ramane sa mai caut => Sigur trebuie sa fie o solutie si pentru noi. 

 

Noapte buna stimati colegi! 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bucurie si mare entuziasm, va spun ca au raspuns cei din Taiwan care produc acea folie. Pentru a obtine un pret de la ei, trebuie sa le dau anumite date tehnice si nu le stiu pe toate. 

 

1)      Dimensiunile unui parbriz de Golf4/Bora (Stiu, as putea sa masor, dar banuiesc ca sunteti cativa cu ETKA si puteti afla la sigur cat e.)

2)      Puterea totala  (in W) (cati W are de exemplu rezistenta din interiorul parbrizului de la Sharan?

3)      Avem nevoie de elemente aditionale? (such as NTC- thermistor, thermal fuse, thermostat…..)

4)      Temperatura maxima pe care vrem sa o atinga folia (20 /27.5 /30 gr. C, /etc ?)

5)      Dimnesiunile ( orice  desen 2D ) in  fisier.DWG  (Corel Draw, nu?) Se pricepe cineva aici?

 

Deci? Astept sa completati si voi cu detalii si sa facem impreuna un mic proiect frumos pentru Golf4/ Bora si nu numai. Vom putea aplica acest sistem si pentru T4, si pentru Golf 1/2/3, Passat-uri mai vechi care nu dispun de aceste optionale si altele :)

 

Orice idee este binevenita! :)

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci, nu este nimeni interesat de proiect?  :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut vreau sa cumpar un G4. Am vazut unul azi si ca probleme avea parbrizul fisurat in partea de sus la oglinda si ambreiajul am avut impresia ca tine prea sus (nu am mai condus G4) + tacanitul destul de insesizabil de la "cutiuta" neagra dintre recipientul pentru parbriz si cel de racire care din cate am citit aici e normal (era sesizabil daca duceam urechea aproape). Intrebarea ar fi cat m-ar costa inlocuirea parbrizului in cazul in care se crapa de tot, vanzatorul a zis ca ar ajunge la 1100, zice ca e si incalzit si mi se pare am ciudat, s-a fabricat asa? Ambreiajul trebuie schimbat sau asa e normal? am vazut un post ca se regleaza de la o tija de sub pedala sa tina mai jos. In rest totul parea la locul lui dupa ochiul meu de necunoscator, toate dotarile mergeau. La o plecare in tromba cu ESP activ e normal sa trepideze putin, are rolul de a te impiedica sa patinezi, franeaza rotile sa impiedice demarajul? Am postat pentru ca vreau sa stiu ce costuri voi avea in cazul in care o voi cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca exista perbriz incalzit pe G4....poate doar o extracomanda pentru tarile nordice...dar nu am pomenit astfel de sistem pe golf 4.

Treaba cu ambreajul este arhicunoscuta la benzinarele de la G4...ambreajul poate sa tina 3 ani sau 3 luni....important este sa nu patineze.

Sa nu incerci sa faci reglaj pe pedala...

nu cred ca exista perbriz incalzit pe G4....poate doar o extracomanda pentru tarile nordice...dar nu am pomenit astfel de sistem pe golf 4.

Treaba cu ambreajul este arhicunoscuta la benzinarele de la G4...ambreajul poate sa tina 3 ani sau 3 luni....important este sa nu patineze.

Sa nu incerci sa faci reglaj pe pedala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Buckminster Legat de parbriz, am si eu aceasi problema. Am fost la un centru de parbrize de aici din Mures, si m-am interesat.

Parbrizul e in jur la 250 lei Pilkington, cu diferite nuante de culoare sus si e intre 250-280 de lei, si daca cumperi de acolo montajul e gratuit.

Am un coleg care si-a pus tot acolo, nu pe vw dar nu are probleme cu el, nu suna, nu curge apa... e perfect montat.

M-am uitat pe site, ai si in Buc 3 sucursale. Parbrize.ro Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot pilkington am,cu o porțiune vernil in partea de sus,nu am absolut nici o problema cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat nu stiu daca difera parbrizele de la Golf4 la Bora.

Ti-au lipit inapoi oglinda originala sau ai cumparat alta noua?

Ca colegul a pus geamul in usa de portbagaj (haion) nu in fata...

Si de cand ai acest parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat masina cu el montat, mi-am dat seama dupa ce am luat-o, insa il pot recomanda pt ca desi am mai luat pietricele in el nu a cedat si nici nu scartaie asa cum am auzit ca se poate intampla la un parbriz de calitate scazuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista parbriz incalzit pe golf 4 din fabrica, nici pe golf 7 nu exista. Parbrizul incazit are in el mici rezistenta, vizibile de aproape cu ochiul liber. Insa, posibil sa fi vazut butonul pt dezaburire si sa fii crezut ca are incalzire. 

 

Legat de pedala de ambreiaj, acea tija nu regleaza ambreiajul, regelaza pozitia pedalei iar daca umblii acolo, ambreiajul fiind hidraulic, risti sa-l strici, facandu-l sa patineze si mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La parbrizul din fata se incalzeste in zona unde sunt stergatoarele cand apesi butonul de incalzire a parbrizului spate si tot pe acelasi buton este si incalzirea de la oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am crezut ca acea zona se incalzeste cu ajutorul aerului cald setat pe dezaburire, nu stiam sa existe alta incalzire in parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aiureli.

luneta este incalzita electric, odata cu oglinzile.

parbrizul este incalzit cu aer de la ventilatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista rezistente de incalzire in parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. NU exista parbriz incalzit la Golf 4/Bora, dar il putem face noi. Am un proiect pe tema asta, elaborat cu cateva posturi in urma si se pare ca nu prea e lumea interesata de asta desi ...toata lumea intreaba de parbriz incalzit.

:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aruncat un ochi pe un program site cu piese...si din pacate nu iti da dimensiunea lui..doar codul...

post-14266-0-10136200-1422123177_thumb.j

Totusi...daca le dai dimensiunea ei ar trebui sa iti raspunda la intrebarile tale...pentru ca nu cred ca acea folie se face pe comanda...adica la o anumita suprafata are o anumita putere si poate atinge o anumita temperatura...

Ma intreb nu cumva transparenta aia de 90% se va simti si sa nu pierzi talonu...cat ii explici tu agentului ca e folie de incalzire si nu de fitza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus NordGlass înainte sa înceapă iarna, ma costat 250 cu tot cu manoperă, la câți bani am dat sunt foarte mulțumit.

Având în vedere cu ce antiderapant cu pietre arunca băieți pe drumurile noastre chiar dacă nu este zăpadă, pot sa zic ca pana acum se ține bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!