Jump to content

cutie umeda pe dedesupt!


golfix
 Share

Postare recomandată

mam uitat sub masina si am obervat ca sub cutie mi se strange ca un fel de ulei si pica....am sters bine locu acela...si am asteptat.si sa umezit iar...in parcare daca o las apar picaturi pe pamant! care e problema mea? o fi uleiu din cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iti pica ulei sub cutie in dreptul prizei la motor este semeringul de palier care se poate inlocui dand jos cutia si placa de presiune.Acela este ulei de motor.

Daca iti pica in dreptul capetelor de planetara(partea dinspre cutie) sunt semeringurile de la cutie si vorbim de uleiul din cutie.Aici este mai greu, se schimba si acelea, dar demontezi cutia.Insa poti completa cu ulei dupa un anumit timp.De obicei in al doilea caz uleiul nu pica, se prelinge pe sub cutie si da un aspect urat.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul....acu ceva timp am avut problema cu capatu de planetara....am dat un scartz cu rotzile bracate stanga maxim..si mi sau desprins suruburile! am prinso in 5 suruburi pt ca al a6lea sa rupt in interior....sa fie de atunci? tipu care mia vandut masina mia dat si niste cauciucuri asa mia zis ceva d simeringuri de la cutie ..si mai mia dat si ulei de cutie ....el a schimbat tot kitu de ambreiaj.....probabil urma sa schimbe alea...nush ce sa zic...dar mi se prelinge eczact pe partea stanga a masinii fix de pe alnga planetara vine...capatu d planetara! mai datzi si tu cu parerea te ascult...

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pun o poza.Daca uleiul se prelinge pe undeva in dreptul sagetilor sunt de vina semeringurile de la cutie.Iti dai seama ce forte au actionat in momentul acela daca s-au rupt suruburile

[

post-6155-1168105011_thumb.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pun o poza.Daca uleiul se prelinge pe undeva in dreptul sagetilor sunt de vina semeringurile de la cutie.Iti dai seama ce forte au actionat in momentul acela daca s-au rupt suruburile

daca sageata din dreapta a pozei este planetara stanga care iese din cutie probabil ca pe acolo! cred ca atunci cand individu a schmbat kitu ambreiaj nu a strans suruburile planetarei cum trebuie...pt ca pe suruburi erau urme de jos ,pe filetu surubului...cred ca surubul care era mai strans acela sa rupt restu au iesit pur si simplu! imi potzi pune o poza te rog pe unde se adauga ulei la cutie? pls :) dar totusi cred ca ma insel....sageaba din stanga cum se vede in poza este eczact planetara stanga fatza,cred ca aia e ca se vede chestia aia de la schimbator!

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imagine este cutia vazuta de jos (sub masina).Sageata indica surubul pe care trebuie sa-l desfaci pentru a verifica nivelul lichidului in cutie.Pentru a face verificarea masina trebuie plasata pe o suprafata plana.daca atunci cand desfaci surubul curge putin ulei este ok.Pt completare folosesti o palnie cu furtun, torni cate putin pana incepe sa curga prin orificiul indicat.

in prima imagine flansa de la cutie este mascata de parghia de la schimbatorul de viteze.In imaginea de mai jos se vad mai bine flansele

post-6155-1168114493_thumb.jpg

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imagine este cutia vazuta de jos (sub masina).Sageata indica surubul pe care trebuie sa-l desfaci pentru a verifica nivelul lichidului in cutie.Pentru a face verificarea masina trebuie plasata pe o suprafata plana.daca atunci cand desfaci surubul curge putin ulei este ok.Pt completare folosesti o palnie cu furtun, torni cate putin pana incepe sa curga prin orificiul indicat.

in prima imagine flansa de la cutie este mascata de parghia de la schimbatorul de viteze.In imaginea de mai jos se vad mai bine flansele

aham...am inteles...mersi mult chiar maine verific uleiu de la cutie!dupa cum am spus mai sus am acasa niste simeringuri...asa mia spus cel care mia vandut masina si mi lea dat la vanzare...fac niste poze cu ele si le postez....sunt 2 cercuri de plastic asa mai mari si unu mai micutz!

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!