Jump to content

Rodaj motor1,6l D


FANOS
 Share

Postare recomandată

Am ajuns la faza cu rodajul.An bagat un M40W,la rece am presiune de cca. 7 bari, dar pe masura ce creste temperatura scade si presiunea la ulei, la 90 grade=2 bari.Sa fie din cauza uleiului sau a motorului.Dati-mi si mie o idee,va rog! A, era sa uit ,am montat un manometru de control in locul sondei de presiune ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa fie asa, uleiul se subtiaza foarte mult odata cu cresterea temperaturii. Dar nu inteleg ce ulei ai pus, cumva ulei monograd de 40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii normal sa scada, dar ar mai putea fi ceva...tu pe care senzor ai montat manometrul? Eu nu aveam sonda la filtrul de ulei si mi-am facut o adaptare la sonda de pe chiulasa (pres. minima)...la rece era ok apoi imi pica :rolleyes:

Modificat de Golfuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii normal sa scada, dar ar mai putea fi ceva...tu pe care senzor ai montat manometrul? Eu nu aveam sonda la filtrul de ulei si mi-am facut o adaptare la sonda de pe chiulasa (pres. minima)...la rece era ok apoi imi pica :unsure:

Manometrul l-am montat pe chiulasa,in locul senzorului de presiune! Pe filtru(in capac)nu am niciun senzor. Iar in legatura cu uleiul,pe bidon scria:M40W API-CC. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am senzor la filtrul de ulei. Exista asa ceva? Stiu doar ca la turbo exista acolo un racitor pt. ulei, dar de senzor nu am auzit nimika :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,exista! Am un motorde 1,8l(Golf GTI),care are senzor(manocontact) pe capacul fitrului de ulei.El lucreaza la orice presiune peste 1.8 bari.Mai exact,de la pragul limita de 1,8 bar in sus se activeaza(inchide circuitul curentului),este exact invers ca cel din chiulasa.(electric vorbind) :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumva vb de senzor temperatura de ulei la gti?

pt diesel schimba uleiul la max 500 km !si baga un ulei mai bun

in metro gasesti elf 15w 40 la 5 l la 65lei,eu zic ok si e un ulei bun!

elf turbo-diesel

elf turbo-diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,exista! Am un motorde 1,8l(Golf GTI),care are senzor(manocontact) pe capacul fitrului de ulei.El lucreaza la orice presiune peste 1.8 bari.Mai exact,de la pragul limita de 1,8 bar in sus se activeaza(inchide circuitul curentului),este exact invers ca cel din chiulasa.(electric vorbind) :lol:

Eu vorbeam de 1.6D, ca dintr-astea avem, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!