Jump to content

Inca un Golf GTI


OvidiuV

Postare recomandată

  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • OvidiuV

    97

  • Bogdan_wrc

    31

  • cristi_407

    13

  • anorganix

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu a venit inca :icon_thumright:

LE: si se pare ca diff-ul va veni peste o luna. :(

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Aseara am comis-o. O groapa maaare ascunsa sub o baltoaca a fost fatala pentru cauciucul meu.

Sub o ploaie marunta si deasa a fost o "placere" sa schimbi roata cu cea de rezerva. Dupa ce am dat roata jos si ma pregateam sa montez roata de rezerva, care nu este una normala ci de-aia de "bicicleta", am avut emotii pentru un moment, deoarece am franele schimbate pe fata cu cele de S3. Dar din fericire a intrat.

In concluzie, dragi colegi forumisti care aveti GTI V cu franele fata schimbate si aveti roata de rezerva de "bicicleta", daca se intimpla sa trebuiasca sa schimbati cauciucul fata, va spun ca merge roata de rezerva.

Ceea ce m-a mai indispus a fost faptul ca mizeria aia de senzor de presiune a anvelopelor nu e bun de nimic. Cel putin la mine. Dupa ce am dat in groapa, mi-am dat seama imediat ca am pana. Senzorul evident ca nu si-a dat seama. S-a aprins pe bord dupa o perioada de-abia dupa ce am pus roata de rezerva. Deci senzorul, sucks!

De dimineata, am trecut pe Autosoft sa incerc sa repar cauciucul. Nu se mai putea face nimic. Avea o taietura exact deasupra talonului. A trebuit sa cumpar unul nou si nu aveau decat Michelin Primacy Alpin. Nu erau aceeasi marca si model cu ce am eu (GY Ultragrip Performance), dar asta e...

Ca o concluzie mi-a venit firesc sa spun o injuratura la adresa celor care ar trebui sa repare drumurile si a celor care le dau contractele, dar ma abtin fiind ca sunt pe forum si prin urmare o voi face diseara la intillnire.

LE: Surprinzator janta nu a patit nimic. Excelente jantele OEM!

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu

Ehheee, am patit-o si eu vineri cu Mazda prin Ramnicu Sarat, am luat groapa si am terminat un Nokian WRg2, am stat in ploaie, pus roata de bicicleta si mers mai departe cu injuraturile de rigoare.

Mai confirm si faza cu mizeria de senzor, intotdeauna cand am avut pana, indiferent Golf sau Leon, s-a aprins dupa ce deja pusesem roata noua.

De ce nu ai avut si tu rabdare inca o zi, daca iti comandai anvelopa iti ajungea a doua zi.

Link către comentariu

Cauciucurile GY sunt noi. Au 8.5mm. Le-a masurat ala de la Autosoft. Nu se va simti nici o diferenta. Plus ca sper ca la iarna viitoare sa merg cu alta masina si GTI-ul sa-l la hibernat pe timp de iarna.

Link către comentariu

Uite vezi ce se intampla daca nu postezi la timp si nu citesti atent pe forum ?:rolleyes:

Exact asta am patit si eu si am acelasi model de cauciucuri, am luat deja 2 noi ptr fata si ala extra care imi ramne ti-l puteam da tie, mai are destula "carne" pe el.

Si autosoft au IN STOC acel model de cauciucuri, nu inteleg de ce nu ti-au dat.

Link către comentariu

Off, ce rau imi pare. Nu am stiut. Autosoft nu mai aveau modelul asta de GY pe stoc. Eram cu el acolo cand a verificat.

Link către comentariu

imi pare rau ;).

de aproape 11 ani de cand am carnetul, anu asta a primul an in care am strambat o janta (noroc ca era de tabla, de iarna) in gropi. tot asa..ascunsa sub apa, pe mijlocul drumului negru, noaptea. fiind o fire optimista, vad partea buna a lucrurilor. dupa iarna asta, sper sa repare mai multe drumuri ca de obicei. daca in anii trecuti au reparat doar ce era urgent..acum TOTUL e urgent :offtopic:

exact asta a fost motivul pentru care am renuntat, cel putin pe moment sa iau jante usoare. mai ales la ce drumuri sunt in Ploiesti. jantele stock sunt grele, dar ff rezistente.

Link către comentariu

imi pare rau ovidiu pentru cele intamplate. Hai sa vedem partea plina a paharului, bine macar ca e doar anvelopa. Si nu e janta indoita, sau vreo bieleta...

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

De ceva vreme nu eram multumit de cum se comporta masina. Conform erorilor din vag-com se parea ca tragea aer fals pe undeva. Aseara am rezolvat problema. PCV-ul nu mai facea vacuum si astfel masina tragea aer fals. Si daca tot m-am lovit de problema, am decis sa-l anulez si cu ocazia asta am montat un "oil catch can". Problem solved! Acum masina toarce ca un motan. :)

Cu recipientul respectiv evit toti vaporii de ulei sa se intoarca in motor si-l pastrez curat, dar in acelasi timp sunt si ecologist. :D

Link către comentariu

Ha ha, ma bucur, mai aveai putin si cautai gauri prin admisie. :)

Modificat de GtSport
Link către comentariu

Foarte frumos, bravo!

Ai pus GReddy sau altceva? Si unde l-ai fixat mai exact?

Bring up the pictures! :)

Link către comentariu

E foarte mare diferenta cu PcV ul scos sau fixed..Si eu am obeservat diferenta.. Bine ca ai rezolvat :)

Link către comentariu

L-am montat aseara in Pipera si modelul este unul japonez. Habar nu am cum se numeste.

Link către comentariu

e cel universal de la GReddy ... m-am uitat si eu aseara la unul dintre cele expuse acolo la magazin :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Incep si eu pregatirile. Facem azi revizia, punem placute fata-spate DS2500, schimbam bujiile cu cele de vara si miine urmeaza noile incaltari de vara. Sunt foarte curios cum vor fi PS3-urile. Dar am incredere in sfaturile prietenilor. :))

Din pacate, diferentialul nu voi mai apuca sa-l montez, deoarece nu a venit si nici nu va mai veni. Intre timp Peloquin au scos si ei dif pentru DSG, dar nu cred sa ajunga pina plecam. Asta e! (Suplinim din mina :biggrin:)

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu
De ceva vreme nu eram multumit de cum se comporta masina. Conform erorilor din vag-com se parea ca tragea aer fals pe undeva. Aseara am rezolvat problema. PCV-ul nu mai facea vacuum si astfel masina tragea aer fals. Si daca tot m-am lovit de problema, am decis sa-l anulez si cu ocazia asta am montat un "oil catch can". Problem solved! Acum masina toarce ca un motan. :)

Cu recipientul respectiv evit toti vaporii de ulei sa se intoarca in motor si-l pastrez curat, dar in acelasi timp sunt si ecologist. :P

Foarte frumoasa masina sa ai multi km fara probleme. O intrebare am si eu (de fapt 2)

- Ce e ala PCV de nu mai facea vacum si ce ai anulat ? Chestia aia de ai montat-o se poate pune si pe diesel? Am probleme cu Valve EGR si imi intra ulei pe admisie ....se murdareste tot pe acolo .

mersi

Link către comentariu

PCV inseamna Positive Crankcase Ventilation si este o componenta importanta a sistemului de control al emisiilor. Acesta valva gazele nearse - gaze care au scapat din camerele de combustie - si le arunca inapoi pentru a fi re-arse. Practic recicleaza gazele scapate, pentru a nu polua mediul.

La mine acesta valva si-a dat duhul si in loc sa o schimb am ales sa pun acest oil catch can in care se strang aceste gaze nearse.

Daca treaba asta merge si la diesel nu stiu, dar poate se gaseste cineva pe aici sa raspunda.

Link către comentariu

pai EGR cred ca vine de la "Exaust Gas Recirculation" si face tot cam acelasi lucru pe care l-ai descris tu ca il face PCV .

Sunt tare curios daca merge pentru ca in felul asta poate mai scap si eu de jegul de prin motor si tubulatura.

Link către comentariu

Merge si la diesel.

Tot G'Reddy vreau sa-mi pun si eu, am unul identic cu al lui Ovidiu... trebuie doar sa-i gasesc loc. :icon_thumright:

Link către comentariu

Revizie - check!

DV pocnit, inlocuit - check!

Placute DS2500 - check!

Anvelope PS3 - check!

Facut dyno aseara - check! - 272CP (atasez si graficele cand le primesc)

P.S. Se pare ca dif-ul e gata pana la urma :D

Let's go to Nring!

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!