Jump to content

Inca un Golf GTI


OvidiuV

Postare recomandată

Esti convins de lucrul acesta ? Pentru ca eu unul nu sunt f multumit de placutele ATE care le am originale pe S3. Chiar ma gandesc la trecerea spre DS Performance 2500 ca si Nadir.

Link către comentariu
  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • OvidiuV

    97

  • Bogdan_wrc

    31

  • cristi_407

    13

  • anorganix

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

On-topic: bravo Ovidiu. Acum esti unul din fericitii care nu mai cunosc fenomenul de brake-fade! :)

Ce legatura are brake-fade-ul cu dimensiunea franelor?!?!

Link către comentariu

Fenomenul de brake-fade nu are nimic cu dimensiunea discurilor. Dar odata ce se mareste puterea motorului, parerea mea este ca un upgrade la frane este obligatoriu. De fapt, eu sunt de principiu ca ar trebui sa faci asta intai si apoi sa maresti puterea. Dar in sfarsit, asta e alta discutie.

Am simtit de multe ori ca franele nu mai tineau cum trebuie, dupa un drum plin de serpentine mers in viteza si franat violent.

Cu franele stock nu ma mai simteam confortabil.

PH-11-WRC: Nu pot sa-mi fac o parere despre placute. De-abia le-am pus. O sa vad. Pe tine ce te-a nemultumit la ele?

Nadir: Merci frumos ca te-ai zbatut sa vina si au venit f f repede. Mi-a mai zis cineva ca mai potrivit ar fi un upgrade la intercooler. O sa ma mai gandesc la lucrul asta.

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu

Are de-a face fadingul cu dimensiunea discurilor. Energia fiind disipata pe o suprafata mai mare nu se incalzeste atat de tare discul. Plus ca fiind mai mare si disipa caldura mai bine.

Link către comentariu

Da, are de-a face... Acum nu se vor mai supraincalzi dupa 17 franari ci dupa 20 (ca sa pastram proportiile discurilor, nu?!). Acum tin mai bine si probabil efectul de lipsa la franare nu mai apare asa devreme, dar tot apare in scurt timp, trust me! Pana si franele Brembo sau care vreti voi ajung la un punct de fade. Singurele care nu stiu ce inseamna acest fenomen sunt cele ceramice. ATAT!

Mult mai on-topic: ai schimbat si furtunele?! Si ele amplifica fenomenul. Fiind cu insertie de plasa metalica nu se mai dilata de la uleiul incins.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Foarte frumoasa masina domnu! Jantele sunt cele mai frumoase OEM! Franele sunt extrem de potente. DSG-ul e o bijuterie!

Am inteles ca urmeaza LSD :P. Spor la treaba!

Link către comentariu
  • 2 months later...

Nu am mai scris demult despre masina. Pai ma bucur de ea in fiecare zi si imi place ca imi prima zi. :)

Intre timp a venit vara si e caldura mare mon cher. Masina nu mai trage la fel cind afara sunt 35 de grade. Prin urmare se impunea un update. Un intercooler mai baban :)

Adica unul de S3.

Miine, adica azi, ma si duc sa-l montez.

Revin cu impresii.

P.S. Pe la sfarsitul lunii vine si flacara albastra. :D

post-9146-1246483184_thumb.jpg

Link către comentariu

O sa pierzi niitel din cuplu, dar recuperezi din partea de racire (mai buna). Cel putin la mine asa s-a intamplat. Nu mai am acu treaba ca-s 35 grade afara, trage la fel de bine.

Link către comentariu

Gata, am instalat intercooler-ul. Masina simt ca raspunde mai bine. :))

Peste 3 sapatamini vine si flacara albastra si gata.

Link către comentariu

Eu n-am vazut sa se piarda nimic la cuplu cu intercoolerul asta. Cine a pus a avut doar de castigat ! Bravo Ovidelu, next step ?

Link către comentariu

La mine dupa instalarea IC-ului si resoftare am pierdut 3 nm :eek:, dar am castigat vreo 13CP. -3nm pot zice ca e o pierdere :P

Link către comentariu

Te felicit pt intercooler ........ nici eu nu am auzit sa se planga cineva , mai ales ca sunt multi cei care au facut acesta modificare .

Cat de curand o sa-l am si eu , sper cat mai curand :eek:(

Link către comentariu

mai zici mai de multe ori? cat vrei sa-mi mai bag unghia in gat pt pretul ala? :))

d-abia astept sa vad cum se aude.

Link către comentariu

E un blue flame . Care suna bine cand o arzi :Driver: felicitari

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Dap. A intrat la cosmetizare. Nu am stiu sigur daca esti tu. :Driver:

nici eu nu eram sigur daca esti tu :)

p.s. frumos stickerul cu circuitul :P

Link către comentariu

@qdonline: in doi ani si jumatate s-au adunat mai multe semne ici-colo pe masina. Plus schimbat parbrizul, care avea niste urme de la vreo trei pietre si imi era frica sa nu se mareasca crapaturile.

@guessWHO: erau citeva masini la N-ring care aveau o colectie de stickere cu circuite de prin Europa.

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dupa o saptamina de asteptare, am recuperat si eu masina de la PBN. Masina a fost la vopsit unde s-au retusat mici zgaraieturi si am montat si un parbriz nou-nout (cel vechi avea vreo 3-4 "floricele").

Cu ocazia asta, masina a primit si un mic update. Spoiler-ul spate acum este in culoarea caroseriei. Am facut si citeva poze cu telefonul.

Saptamina viitoare sper sa montez si evacuarea si masina se apropie din ce in ce mai mult de scopul meu. Sa se comporte motorul aproape ca unul aspirat.

post-9146-1248636600_thumb.jpg

post-9146-1248636629_thumb.jpg

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu

trebuia sa faci si pragurile argintii ... cat te-a costat parbrizul de curiozitate

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!