Jump to content

Inca un Golf GTI


OvidiuV

Postare recomandată

da..pai eram cu fusco si a intrebat fusco daca ai fost sa iei suspensia si ne-a zis ca ai fost putin mai devreme.

pai tocmai, in catalog nu exista DS2500 pt GTI (dar exista pt 1.4i..:D ca sa iti dai seama) dar i-a dat fusco un cod si le aduce pe alea... ;)

Link către comentariu
  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • OvidiuV

    97

  • Bogdan_wrc

    31

  • cristi_407

    13

  • anorganix

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am reusit sa montez si eu astazi suspensiile. He, he, alta viata!

Nu imi inchipuiam ca se poate modifica asa mult, in bine evident :D, comportamentul masinii. Pe linga directie si felul cum reactioneaza la frina s-a imbunatatit foarte mult.

Sunt foarte multumit de alegerea facuta si multumesc lui Fusco si Nadir pentru sfaturi. :)

P.S. Masina este chiar comfortabila pentru folosinta de zi de zi.

Link către comentariu
  • Administrator

Bogdan, Ovidiu

stiam ca Fusco a renuntat sa-si mai aduca Ferodo DS2500 pt upgrade-ul lui... ar mai fi durat inca nush-cate saptamani-luni...

A mers pe ATE Oem care la prima vedere aratau f bine :)

El va poate da mai multe detalii

Ovidiu, cu ce reglaje te-ai obisnuit la suspensie? :rolleyes:

Link către comentariu

In primul rind inaltimea: initial vroiam sa aiba aceeasi inaltime, dar pina la urma am lasat-o cu un 1cm. Asa e iesit din prima si am fost de acord sa o las asa.

Duritatea am fixat-o la 5 pe fata si 3 pe spate. Am lasat-o mai moale pe spate, deoarece spatele fiind mai usor, la aceeasi duritate pe fata, spatele ar fi inceput sa topaie. Scala duritatii este astfel: 0-cel mai moale, 10-cel mai tare.

Oricum daca modific duritatea pe fata, (eg. 7), o modific si pe spate proportional (eg. 5).

Dreadfull: te plimb sa vezi cum e fata de stock. :Driver:

Link către comentariu

Daca nu te superi..... unde ai montat suspensiile? Cine ti-a facut reglajul la duritate? Vreau sa vb si eu cu mecanicul care ti-a montat si reglat suspensiile. Thk! Un PM.

post-30911-1222494300_thumb.jpg

Link către comentariu
Bogdan, Ovidiu

stiam ca Fusco a renuntat sa-si mai aduca Ferodo DS2500 pt upgrade-ul lui... ar mai fi durat inca nush-cate saptamani-luni...

A mers pe ATE Oem care la prima vedere aratau f bine :(

El va poate da mai multe detalii

Ovidiu, cu ce reglaje te-ai obisnuit la suspensie? :D

pai pt ca dura prea mult a pus STOCK deocamdata, dar nu stiu sa fi renuntat la DS2500... e prea mare diferenta cu DS fata de stock si el chiar ar fi profitat de alea.

Daca nu te superi..... unde ai montat suspensiile? Cine ti-a facut reglajul la duritate? Vreau sa vb si eu cu mecanicul care ti-a montat si reglat suspensiile. Thk! Un PM.

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;hl=suspensie

http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;hl=suspensie

uite aici cateva topic-uri de ajutor. scuze de :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 1 month later...

Se apropie iarna si erau necesare cauciucuri de iarna. Asa ca am echipat masina cu jantele stock de 17" si GY Ultragrip Performance. Merci Vlad pentru cauciucuri. :D

Acum poate sa vina frigul si zapada.

Link către comentariu

Bun bun, asteptam feedback legat de comportamentul masinii pe zapada/gheata. :icon_thumright:

Link către comentariu
  • 3 months later...

Am in sfarsit pozele din vacanta de iarna de la ski din Soelden. Am fost doua masini, amindoua Golf V GTI, cealalta fiind un 30Ed., dar stock. E a unui forumist, Dulau, care e cam puturos si inca nu si-a prezentat masina. Dar, o s-o faca si mai ales ca are planuri destul de mari cu masina.

In prima poza asa arata masina mea la iesirea din tara. Ce tara avem! Evident ca ne-am oprit sa le spalam. Nu puteam sa iesim cu masinile atit de murdare afara din tara. Ce si-ar fi inchipuit ungurii si austriecii despre noi. :vaidecapulmeu:

post-9146-1234972992_thumb.jpg

In a doua poza se odihneau si masinile noastre ca destul alergasera. :Driver:

post-9146-1234973013_thumb.jpg

Iar ultima poza imi place mie mult de tot cum a iesit.

post-9146-1234973056_thumb.jpg

Link către comentariu

Frumoase GTI-urile!

Ultima poze de la putin km de Viena, nu?

Cand am fost de rev in Austria, la venire, masinile au fost curate pana la intrare in Ro. Dupa ce am intrat in Ro prapad! Deci stiu cum e :251:.

Km cat mai multi fara probleme!

Link către comentariu
  • 1 month later...

trimite si mie te rog pe privat pretul pentru franele fata de R32, asta daca nu vrei sa il afisezi aici.. au mai fost discutii pe forum si poate ne lamurim odata pentru totdeauna...

Link către comentariu

Am instalat franele. He, he, alta viata. Desi trebuie rodate vreo 200-300km, pot sa spun ca deja dupa 60km, se simte diferenta.

Am terminat cu partea de jos a masinii: upgrade la frane - check, suspensie beton - check, cauciucuri performante - check.

Ca sa concluzionez, pot sa spun ca sunt super multumit de masina. La puterea pe care o are acum mi se pare foarte echilibrata.

De upgrade-ul de soft ce sa spun, nu mi-a facut nici o problema pina acum si ma felicit pentru instinctul pe care l-am avut (am fost a treia masina facut de Nadir :vaidecapulmeu: ).

Singurul lucru pe care o sa-l mai cumpar va fi un filtru sport evoms. In rest, ma cam opresc aici si ma bucur de ea. Am schimbat toate lucrurile astea la masina, sa ma bucur mai mult de ea pe drumuri virajate si circuit (macar odata pe an).

Uite si niste poze cu noile frane:

Ah, sa nu uit. I-am schimbat si bujiile si am pus Iridium. Dar, cica la iarna trebuie sa trec din nou pe bujii stock.

post-9146-1239273223_thumb.jpg

post-9146-1239273234_thumb.jpg

Modificat de OvidiuV
Link către comentariu

bravo!

eu sincer, as mai pune o evacuare.. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

Sa inteleg ca esti gata de N-ring :D.

Ai facut niste modificari foarte inteligente! Si eu as pune o evacuare!

Modificat de rex
Link către comentariu

Felicitari pentru toate investitiile facute la masina. Este o masina deosebita ( am avut una inainte de S3 ) si stiu de ce este in stare.

O intrebare asa avea la tine : ce placute de frana ai pus la noul set de frane ?

Link către comentariu

Multumesc mult pentru aprecieri. Am pus placutele cu care a venit kit-ul, ATE.

Link către comentariu

da si tu mai multe detalii ...

discurile au ramas alea oem ?

ce anvelope ?

preturi ...

:(

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
nadir@boosted.ro

ma bucur ca esti multumit :icon_thumright: si ma bucur si mai mult ca am putut sa le aduc in timp si sa te fac fericit ;)

parerea mea este ca mai bine treci la un intercooler de s3 (am pe stock) chiar si inainte de evoms :)

felicitari pt alegerile facute si abia astept sa vad niste timpi frumosi la nring

Link către comentariu
da si tu mai multe detalii ...

discurile au ramas alea oem ?

Daca citeai...

Mi-au venit franele de S3/R32 pentru fata.

On-topic: bravo Ovidiu. Acum esti unul din fericitii care nu mai cunosc fenomenul de brake-fade! :D

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!