Jump to content

B6 2.0 Tdi 140cp Vs. 2.0tdi 170cp


mircea812
 Share

Postare recomandată

...si eu tot de la un dealer am aflat ca din 2009 vor introduce si motorul 3.0 TDI pe Passat... Sincer, nu prea cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva chip-tuning pe motorul TDI CR de 170CP? Cum merge? Ce chip a cumparat, cat a costat si de unde? Avantaje si dezavantaje?

Ma bate asa gandul sa o trag in 200CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca s-ar putea ca la 200 CP sa ai si cuplul peste 400 NM. Cutia DSG am inteles ca tine pana la 400 NM. Sa nu o strici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
So ... ce tip de injectoare piezoelectrice este folosit pe motorul de 170 CP si daca se poate implemeta si pe motorul de 140 CP (ma refer la motoarele PD si nu la cele Common Rail)?

Informatiile vagi pe care le am este ca se poate, in plus iti ofera acei 30 CP diferenta (datorita arderii mai bune a combustibilului) si un "tors" mai putin zgomotos.

Am si eu aceeai curiozitate ca si colegul @mdinisoae. Se pot monta injectoarele de pe motorl de 170 pe cel de 140 CP? Este necesara si schimbarea pompei? Modificarile de soft sunt necesare?

Ce rezultate ar avea o astfel de operatiune? Creste puterea? Scade consumul? Scad vibratiile si zgomotul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bkd1ly7.th.jpg - BKD 2.0 - 140 CP

img1800qh7.th.jpg - BMR 2.0 - 170 CP

Cel de 140 e pe Audi-ul meu insa nu cred ca are importanta prea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut in gama un nou motor pentru B6 2.0 TDI 110cp,eliminandu.l pe cel de 1,9TDI 105cp.A comandat cineva un asemenea Passat? :) In plus pe langa cele vechi de 140cp respectiv 170cp va intra in oferta si 2.0TDI 143cp BlueTdi,acesta fiind acelasi motor care echipeaza si noul a4 cred.

Modificat de adi007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Cate valve are cel de 2.0 TDI, 103 kw, 140 cp, cod motor BMP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

care e diferenta intre un motor de 2.0 140 si 170 de cai?... componente motor ma refer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fozian

Pai difera cam asa :

INJECTOARELE .

AXA CU CAME de pe EVACUARE (DACA NU CHIAR AMBELE AXE) .

TURBINA (are ACTUATOR cu COMANDA ELECTRONICA in loc de VACUMATICA cum are cel de 140 Cp) .

Si daca o mai fi si alt ceva sa mai completeze colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele cu injectoare Bosch actuatorul este vacumatic iar la cele cu Siemens/Continental este electronic. ( sper sa nu gresesc)

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DORI@N -- axa de pe admisie este la fel si la 140 si la 170 am verificat cu ETKA .. doar cea de evacuare este alt cod !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!