Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

da, e foarte bine pentru constiinta sa fii corect

dar cand vezi cratere si drumuri sparte, iti mai bagi picioarele in ea rovigneta, si o platesti numai cand stii ca trebuie sa faci drumuri dese pe sosele cunoscute

in rest, golful nu are rovigneta de 2 ani de cand l-am luat, iau ocazional pe 7 zile cand am drumuri mai lungi

cand vor plati cei de la CNADR pagube pentru arcuri rupte, amortizoare distruse, atunci am sa platesc si eu rovigneta anual

in rest, platesc impozite la masini, acciza e inclusa in benzina, asigurari obligatorii, itp-uri la zi, deci nu se pune problema de nesimtire :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte adevarat....La mine e prima rovigneta care o iau in viata mea(expira peste 3 luni),pana acum nu am avut niciodata de cand am permis si conduc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu to cumpar la ele ca ultimul dobitoc in speranta ca se repara odata drumurile si acum 2 veri chiar am stat cu orele in trafic ca se facea un drum simplu cu2 benzi de vreo 12 km cu 4 benzi si anul trecut au inceput boii astia sa puna nu stiu ce tevi cu ISPA si de atunci mergem tot pe o banda, vai de capul nostru.

iar de la baia mare spre cluj am mers acum cateva saptamani pe un drum in afara localitatii si am sarit fain frumos un damb din ala imens in afara localitatii ca in strazile din san francisco, noroc ca nu a iesit nimeni din masina cu capul prin plafon, sau ca nu am rupt rotile la masina. insa in tara asta nu ma mai mira nimic si pana plec de aici de tot am sa le platesc toate taxele, asa cum da si la cersetori bani sa isi cumpere de baut sau tigari, ca tot pe acolo is toti astia cu taxele lor, ca un cersetor la colt de strada.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Stie cineva daca imediat dupa liceul 8 sau MHS Militari, exista camere pt roviniete? Am trecut ieri pe acolo , spre carrefour insa am facut dreapta pe centura!(este vb de Bucuresti). Unii zic ca sunt camere pt. trafic!

Astazi mi-am amintit si am platit 118ron pt. 12luni dar cred ca este prea tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu ai depasit tabla cu "BUCURESTI" barat teoretic nu ai treaba...mai era in discutie/dubiu cazul in care un drum national trece prin oras atunci si circulind pe acolo tre' sa dai bani pe rovineta...dar cica a ramas ca in tren...

BTW ideea mea era nu constiinta etc ci o bataie de cap mai putina, si varianta mai ieftina...adicatelea iesi mai ieftin sa platesti rovineta, chiar daca iti bagi xxxx xxxxx si in xxxx xxx xx xx, decit sa platesti 1-2 amenzi...

Initial iesind rar din oras plateam pe 1 saptamina eventual...dar am zis ca nu merita sa risc o amenda...prea multa bataie de cap + amenda...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constiinta e pb mea intima. Am luat mereu rovigneta de cand am masina dar asta nu inseamna ca o fac fara sa fiu fortat. Consideratiile pe margienea ei nu cred ca isi au vreo valoare dar consider ca legea trebuie aplicata la bunul simt si nu abuziv. Nu poate sa ma ia vreun politist cu educatia civica ca nu m-a crescut el. Legea sau liniste. Acum cateva zile vedeam cum un politai a oprit o masina si a inceput o discutie aprinsa cu soferul. Ma apuca nervii! Ce discuti frate pe tonul asta cu un om fara sa-i ceri acte?

Deci sa nu-mi ceara nimeni rovigneta prin oras nu ca nu am ci ca nu ai dreptul sa imi ceri.

Sunt eu mai sensibil :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am primit si eu o instiintare de amenda rovigneta si de despagubire. Uitasem in martie ca a expirat si am facut un drum la Brasov, asta e. intrebarea e? Unde achit amenda si despagubirea, si unde trimit apoi copia dupa chitanta de plata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat e amenda?

pai...trebuia sa spuna unde sa trimiti...la cec poate? ciudat ca nu au mentionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu amenzile se platesc la Taxe si Impozite Locale, la primaria unde ai domiciliul. Daca o achiti in 48 ore platesti 1/2 din amenda (amenda era 300 lei, pe jumatate 150). Despagubirea era 120 lei - aceasta nu ti-o injumatateste... Pe urma trimiti la AND o copie a chitantei si o copie a pv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condoleante....

Ceva info aici apropo de cit...

http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=52

De platit la CNADNR amenda si restul...

125 la trezorerie amenda (amenda este de 250 RON minim si cred ca 1/2 in 48h dupa cite zicea nevasta)

cv RON 28euro tarif despagubire, la BCR, adica ~120RON...

Pastrezi chitantele !!!!!!!

Original acasa si copie in masina...daca te opreste vreun curios pe drum...

Cind faci platile sa specifice la explicatii ce si cum...sa specifice pt cine si de ce, nr proces verbal etc...

Eventual trimite-mi ce ai primit pe mail si o pun pe nevasta sa se informeze...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu pot sa-ti trimit azi, ca sunt la munca si m-a sunat nevasta ca a venut acasa recomandata. Amenda e de 150 lei, 1/2 in 48 ore, data postei este 8 oct, dar fiind sambata si duminica nu se pun, deci se considera venita pe 10 si maine ma duc sa o platesc si nu stiu unde.

Despagubire 118,xx lei. DE platit le platesc, dar nu stiu unde ....

DE pe site:- in cazul in care ati achitat amenda si tariful de despagubire, trebuie sa detasati instiintarea de plata din partea de jos a procesului verbal de contraventie, pe care sa o transmiteti, impreuna cu copii de pe chitanta de plata a amenzii si chitanta de plata a tarifului de despagubire, la CESTRIN, prin una din urmatoarele metode:

- prin posta, la adresa Bd. Iuliu Maniu, nr. 401 A, Sector 6, Bucuresti

- prin fax la numarul 021.315.15.84;

- prin e-mail la adresa info.rovinieta@cestrin.ro;

- prin predare directa la sediul CESTRIN, Bd. Iuliu Maniu, nr. 401 A, Sector 6, Bucuresti;

DAr unde o achit ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe procesul verbal trebuie sa fie trecut un nr. cont. Daca in IBAN-ul acestui cont apar literele TREZ, mergi la trezorerie. Daca este alt cont, la taxe si impozite locale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaneaza, fa o poza la hirtoaga si baga pe mail... pno2005@gmail.com si o trimit miine consoartei sa se intereseze...

Dupa cum spuneam mai sus la Trezorerie si BCR dupa cite zicea nevasta...conturile ar trebui sa fie pe hirtiile trimise de ei...

Ca cica sint 2 chestii diferite...unii bani intra in contul general iar altii la sectia de drumuri pe raza carui ai fost prins...

Amenda minima e de 250 RON dupa cite stiu si scrie si pe site-ul lor...deci 125 in 48h...Cred ca la tine e de 300/2 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amenda e de 150 lei, 1/2 in 48 ore, data postei este 8 oct, dar fiind sambata si duminica nu se

Rextific 250 lei si 1/2 in 48 ore. O sa ma uit daca sunt trecute conturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite-mi poza si te ajut cu cea mai mare placere :)

Zic asta pt ca multi au avut probleme cu platile ... nici cei de la drumuri nu stiau exact ce si cum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achitat ieri (deci sunt in graficul de 48 ore) 125 lei la posta ca cei de la impozite si taxe locale nu incaseaza bani la sediul lor si despagubirea la BCR in contul s[pecificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am facut si eu o combinatie de ma doare capul si anume am trecut masina pe alt nume din motive obiective si vreau sa stiu daca tre sa ma duc undeva sa se faca modificari ale rovignetei deoarece masina nu mai are numere de BC ci de IS dar este valabila pana in martie.Teoretic s-a schimbat proprietarul,judetul si numerele dar a ramas seria de sasiu si nu cred ca dobitocii de la drumuri verifica in sistem si seria de sasiu in cazul in care treci prin dreptul camerei si la verificarea numerelor nu figureaza plata pentru acest bir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O iei de nu te vezi :)

Fugi si cumpara rovinete pe numarul nou ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

De schimbat de pe unul pe altul e de porc in sistemul romanesc...mai cer si bani pe chestia asta si dureaza ...

Mai bine pierzi cite sute decit nervi si stres si bani mai incolo...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera citeste numarul si atat. Eu sunt in situatia de nu pot plati rovigneta, am schimbat masina si am pastrat numerele si le am pus pe cealalta. In sistem apar ca platit si nu au cum sa mi ia banii tot pe numerele astea. Merg asa acum, am intrebat la toate benzinariile si apar ca platit in sistem. Cu toate ca eu am alta serie de sasiu...

Deci, sa mergi la ei cu persoana care apare in acte si faceti cerere de mutare a rovignetei pe noile numere si implicit noul

proprietar. Rovigneta este a masinii adica a sasiului (mare tampenie), numai ca acea camera vede doar numarul de inmatriculare si atat. Nu mai sunt procesate si alte date (serie). Nu stiu pentru cata vreme...

Ce sistem tampit, eu vreau sa o platesc sa fiu in regula si cu seria de sasiu, iar ei nu vor sa mi ia banii.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul tau treaba e simpla...nu cred ca un un politist va studia problema cu VIN-ul si rovineta...o sa se uite daca e valabila cel mult...

Ca sa schimbi proprietarul e f...tere... mai usor scapi cu alta rovineta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vandut Altea si a trebuit sa platesc o amenda pentru rovigneta. Cica m-au inregistrat in 28 ianuarie. Am rovigneta din 29 ianuarie, ca deh, cu maisna respectiva nu circulam in afara localitatii si nicaieri pe drumurile nationale nu exista o atentionare, ca ar trebui cumparata rovigneta.

Revenind: m-au inregistrat pe 28 ianuarie si au emis PV candva in iulie!!!!!! PV care nu mi-a fost comunicat personal. L-au comunicat tatalui meu, care a uitat de el. Asa ca ma trezesc in octombrie ca trebuie sa achit o amenda.

Am platit amenda. Nu si despagubirea. Mai degraba ar trebui sa imi plateasca ei despagubiri pentru reparatiile facute!!!!

In fine, caut un avocat, care e specializat pe astfel de cazurii, fiindca am intentia sa actionez in instanta, sa recuperez contravaloarea amenzii, dar si contravaloarea tuturor rovignetelor platite in cursul ultimului an pe ambele autoturisme. Cine se pricepe si e amator de lupta cu statul sa imi dea mesaj privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe 28 cand te-au suprins nu aveai rovigneta pentru ce actionezi statul in instanta? Si pentru ce sa "recuperezi contravaloarea amenzii". De ce consideti ca a fost data pe nedrept daca tu in ziua respectiva circulai in afara localitatii fara rovigneta? E vina ta, trebuia sa fi atent si sa stii ca ai nevoie de ea daca iesi din localitate.

Cu platit despagubiri pentru reparatiile la masina din cauza ca ai platit alte rovignete din cauza drumurilor jalnice....sa spunem ca ai dreptate...insa tu vrei sa incepi o lupta interminabila cu morile de vant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fohne_zucker_06 in primul rand: taxa aceasta este ilegala. Nu poti fi taxat de mai multe ori pentru acelasi serviciu. Daca nu stii, aproximativ jumatate din ce platesti tu pentru fiecare litru de combustibil se duce la nenea stat, pentru intretinerea si dezvoltarea retelei de drumuri. De asemenea, compania ce administreaza infrastructura rutiera mai beneficiaza si de alocari de la bugetul de stat. Drept urmare, aceasta taxa este ilegala si e perceputa aiurea.

A doua problema: daca comit o fapta in luna ianuarie e tardiv sa te trezesti in luna iulie sa ma amendezi. Termenul nu e deloc rezonabil. Deja sunt nenumarate procese pe tema asta.

A treia problema: orice proces verbal trebuie comunicat doar partilor mentionate. Nu altora. Chiar daca sunt rude de gradul 1. Dn punct de vedere juridic acest PV nu mi-a fost comunicat, insa am fost nevoit sa achit amenda.

A patra problema: informarea conducatorilor auto cu privire la segmentele de drum pe care se aplica obligativitatea rovignetei este inexistenta. In afara de cateva tablite montate la punctele de frontiera pe sensul de intrare in tara, nicaieri altundeva nu exsta panouri care sa iti atraga atentia ca intri pe un drum unde trebuie sa ai rovigneta. De aici multe alte procese, prin care oameni care ies din propria curte, in localitati cu rang de municipiu sau oras se trezesc amendati pentru lipsa rovignetei, desi ei nu aveau habar ca se afla pe drum national.

A cincea problema: platind rovigneta (chiar asa ilegal perceputa) statul nu si-a respectat partea de contract, ba diimpotriva mi-a si daunat bunului pe care l-am folosit. Deci e bun de plata.

Si am putea continua sirul problemelor....

Ar fi momentul sa invatati ca nu ar trebui sa inghitim orice tampenie sau jecmaneala inventata de politic. Unele chestii sunt evdent ilegale. Vezi si taxa auto. Si nu ar mai trebui sa stam blajini sa o s***m zi de zi de la niste incompetenti care isi bat joc de viata noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenul de intocmire e de 6 luini si de aducere la cunostinta inca o luna.

Necunosterea legii nu te absolva de amenda. In muminicii si orase NU e nevoie de rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! Termenul este maxim 6 luni. Si in presa si la TV au spus de nenumarate ori ca procesele verbale ajung foarte greu insa este normal, sunt ceva rapoarte scoase de la camerele video amplasate peste tot in tara, sunt facut identificari, si asa mai departe si dureaza....imagineaza-ti cata munca este pentru miile de PV-uri ce trebuie trimise. Se misca greu, a adevarat...insa acesta este sistemul lor.

Eu unul nu am inteles de ce spui ca nu ti-a fost comunicat tie personal? Tu conduceai si vrei sa iti fie adresata tie, sau este inmatriculata masina pe numele tatalui tau? Daca da, atunci au precedat corect!

In ceea ce primeste afirmatia ta ca pentru drumuri se alca si bani de la stat , si din taxele la banzina si de la rovigneta nu ar trebui....parerea mea este ca din nou nu ai dreptate.

Intre "ar trebui sa nu mai platim rovigneta pentru ca au deja alte taxe" si afirmatia ta, ca este ilegala taxa, este o mare diferenta.

E adevarat, le vin bani pentru drumuri din multe locuri, insa nu asta conteaza, ea este legala si mai mult: obligatorie!

Ce e asa ilegal in asta? In alte tari este la fel, si ei au vignete si ei au acelasi pret la benzina...pacat este ca la noi drumurile nu sunt ca la altii. Dar asta este o alta poveste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!