Jump to content

Martor centura siguranta


D@ny
 Share

Postare recomandată

Am observat pe tabloul de bord o silueta asemanatoare cu cea care te anunta ca nu ti-ai pus centura . Adevarul este ca nu l-am observat niciodata sa se aprinda . Intreb pentru ca ma mira aceea silueta si in + am observat ca in prinderea centurii este facut un orificiu (posibil s-a umblat sa dezactivarea acelui senzor IN CAZ CA EL EXISTA )

Are GIII asa ceva , eu sincer ma indoiesc dar ....

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curioasa chestia..chiar o sa ma uit :D oricum la mn nu se aprinde nimic...si io merg fara ea mereu :lol:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mai bine puneti centura decat sa va bateti capul cu martorul

Cel mai mult imi plac baietii cu masini mai noi care pun centura prin spate ca sa nu tiuie.. desteapta faza.. pana mori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Variantele americane au asa ceva, am gasit si in schema electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie asa , oricum nu functioneaza , nici nu stiu dupa ce sa ma uit . Eram doar curios de la ce sa fie silueta aceea !?!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oricum ar fi, e o idee buna sa-ti instalezi. Se poate pune usor un senzor care sa-ti aprinda un led cand nu detecteaza centura. Doar ca nu prea stiu cum poti desena acea silueta pe gemuletul patrat din fata ledului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru ca nu pot face inca topic,scriu problema mea aici cu speranta ca cineva ma poate ajuta...

Centura de la pasager din fata nu se lasa trasa decat cu liturghii... :offtopic:

Deci...trebuie sa o trag foarte foarte foarte incet ca sa mearga si dupa 30-40 de centimetrii se blocheaza,bun...o las putin sa mearga inapoi si trag din nou foarte incet ca sa mearga,si dupa un minut,doua de chinuila reusesc sa o trag destul cat sa ajunga la "prinzatoare"(nu stiu cum ii zice la chestia aia...)

Asa ca,daca stie cineva care ar fi rezolvarea l-as ruga frumos sa imi spuna parerea lui.Multam!Numa' bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul in sine nu e complicat,dar necesita foarte multa rabdare. dispozitivul centurii are o rola dintata pa care e infasurata centura de care este atasat un arc pentru a o aduce la pozitia initiala si pt a o tine in tensiune tot timpul. la celalalt capat aceasta rola are un anumit numar de dinti dispusi in asa fel incat sa fie blocata de catre o parghie; care aceasta parghie se blokeaza datorita unei bile care in momentul impactului din inertie se misca in sensul invers de mers al autovehiculului. bine inteles ca acesta este princupiul de baza al centurii de siguranta. poate ar trebui sa te uiti la sistemul care o blocheaza,poate acesta are ceva. oricum,nu e de joaca cu aa ceva. in caz ca nu esti multumit cumpara alta. siguranta e pe primul loc!! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare tuturor!

Postez aici pt ca nu am voie sa deschid topic nou si problema mea e legata de centura de siguranta.

Problema e urmatoarea : Centura de siguranta se retrage foarte incet, trebuie sa o ajut cu mana , ceea ce este foarte incomod.

Se poate unge mecanismul cu vaselina, sa culiseze mai usor?

Are cineva un DIY referitor la demontare ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am gasit. Multumesc de raspuns! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in manual care-i treaba cu centura de siguranta. Acolo scrie ca nu trebuie sa ung centura de siguranta (nu centura propriu zis ci suportul) cu ulei.

Totusi daca o ung o sa mearga mai bine, o sa mearga tot asa , numai ca centura va fi plina de vaselina sau ulei?

A mai facut cineva ceva asemanator?

Are ceva legatura cu tensionarea centurii de siguranta. Se poate regla de acolo usurinta cu care culiseaza in suport?

PS: Poate am pus niste intrebari stupide , asa ca nu aruncati cu piatra in mine. am o meserie in cu totul alt domeniu, si nu ma prea stiu, dar vreau sa invat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

care este dif intre martor centura versiunea 2 si versiunea 3, si la cati km la ora reapare martorul centura daca centura nu este pusa eu tocmai mi-am montat microintrerupator la centura si am activat martorul centura cu vag com ,bipaie cand pun contact si chiar daca nu pun cetura se stinge si martorul in bord si nu mai reapare nici o avertizare daca nu am centura pusa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti. Are cineva idee din ce este altcatuita instalatia pentru martorul centurii de siguranta? As vrea sa imi pun si eu.

Am gasit la dezmembrari o masina care are martor si functioneaza dar nu reusesc sa imi dau seama unde se afla senzorul. Baiatul de acolo mi-a zis ca nu e in suportul ala unde se prinde centura. Unde ar putea sa mai fie? 

Presupun ca daca trag un fir de la senzor pana la pinul corespunzator( inca nu stiu care e ) din mufa ceasurilor ar trebui sa mearga; sau e mai complicat de atat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe "rola" centurii daca nu e pe scaun. Pune niste poze daca il gasesti :)

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am  reusit  sa  il  fac  functional  :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne dai cateva detalii? Inafara de suport pentru centura cu senzor si releu de avertizare sonora de ce mai ai nevoie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!