Jump to content

probleme flanse?


golfix
 Share

Postare recomandată

Asa sunt toate golfurile 3, in orice groapa ai da indiferent ca ai amotrizoare noi+bucse+flanse tot zici ca ti se rupe masina in doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu colegul Tracto. Contează foarte mult şi ce tip de anvelope ai pe maşină. Doar ce am schimbat anvelopele (195/50/R15) cu 185/60/R14, pot să spun că maşina se comportă altfel la absorţia diferitelor şocuri.:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sunt toate golfurile 3, in orice groapa ai da indiferent ca ai amotrizoare noi+bucse+flanse tot zici ca ti se rupe masina in doua.

De aceeasi parere sunt si eu :)). Sunt cele mai proaste masini la capitolul caroserie. Este posibil oare ca mie sa mi se strice iar bucsele de la bratele de pe fata dupa numai 2 luni ? :). Pe 22 decembrie, inainte de Craciun le-am schimbat in parcare la -8 grade iar acum troncane din nou si cand dau frana pe zapada sau gheata fuge intr-o parte si se aud niste pocnituri. Daca am facut 400 de km de atunci e bine :) plus ca am mers foarte incet si am avut mare grija la gropi deci nu vad de ce s-ar strica asa repede. Am montat bucsele cu presa speciala, am verificat toate suruburile si sunt ok.

Sincer va spun sunt mai rau ca la Dacie piesele. Poate si din cauza ca exista un singur pivot si nu 2 care sa preia din socuri mai ales ca am motor mare e si greutate pe fata si presupun ca si asta ar fi o cauza. M-am gandit la un kit de bucse poliuratanice dar sincer nu cred ca merita sa dau 1000 de lei pe set.

Asta crezi tu. Nu mai jigni modelul.

Eu zic ca nu jigneste modelul ci doar spune adevarul. Stiu ca e greu de suportat insa cand dai intr-o groapa nu cred ca ar trebui sa ai senzatia ca mergi cu barca pe apa cand sunt valuri. Si cu suspensii noi chiar daca nu face balans asa de rau tot troncane ca toti dracii. Au fost si sunt masini pentru oamenii de rand, din clasa medie, sunt de calitate proasta si ieftine. Nu cred ca o masina buna se strica pe drum. Eu m-am trezit acum 2 zile cu suportul de la cutie rupt. E vorba de suportul pe care vine cablul de la timonerie, suport care se roteste acolo in cutie si iti selecteaza treapta de viteza dorita. Norocul meu a fost ca am stiut sa o bag in viteza folosind ,,dejetele`` si nu schimbatoru :)). Am cautat piesa peste tot si noua si nu am gasit-o si pana la urma am rezolvat-o cu o sudura.

Imi cer scuze de offtopic dar a trebuit sa imi spun ofurile.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spunetimi si mie va rog cum se verifica flansele. Ca aia de la unghiul de fuga mi lau verificat cu masina suspendata si miscau de roata sus jos. Le-am spus ca au o marja sus de 1 cm in care se misca tot ansamblul. Ei au venit cu concluzia ca nu sunt bune flasele ca trebuiau celelalte ca nu trebuie sa aibe deloc joc sus ca el are golf 3 si nu are. Si inca ceva daca las unghiul de cadere cu plus are ceva, ca ei in loc sa mi-l faca cu minus mi lau facut cu plus. Minus la unghiul de cadere ce inseamna / \ sau asa \ /. Si apropo de anvelope am 185/60/R14. Multumesc anticipat.

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are caroseria cu comportamentul masinii la gropi ? Daca suspensia si bucsaraia nu e buna e normal ca asa se aude.

E normal sa se duce bucsaraia in 2 luni daca nu e de calitate.

Te plimb pe unde vrei tu si off road cu masina si iti arat ca nu troncane nimic asa ca nu e cazul sa generalizam.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spunetimi si mie va rog cum se verifica flansele. Ca aia de la unghiul de fuga mi lau verificat cu masina suspendata si miscau de roata sus jos. Le-am spus ca au o marja sus de 1 cm in care se misca tot ansamblul. Ei au venit cu concluzia ca nu sunt bune flasele ca trebuiau celelalte ca nu trebuie sa aibe deloc joc sus ca el are golf 3 si nu are. Si inca ceva daca las unghiul de cadere cu plus are ceva, ca ei in loc sa mi-l faca cu minus mi lau facut cu plus. Minus la unghiul de cadere ce inseamna / \ sau asa \ /. Si apropo de anvelope am 185/60/R14. Multumesc anticipat.

Normal nu trebuie sa se miste mult in sus. Eu dupa ce le-am schimbat nu au mai stat in sus ca inainte. S-au lipit aproape de oala si nu se miscau in sus mai deloc. Ungiul de fuga poate fi facut cu - sau cu + in limitele impuse de producator (scrie pe foaie ,, recomandat intre - ** si +**`` si rezultatul si vezi daca se incadreaza )

La flanse jocul ala e produs din cauza bucsei sau flansa, cum s-o numi, din cauciuc, se largesc si se preseaza putin, isi modifica forma din ce am observat cand le-am schimbat la mine. Automat rulmentii isi fac joc si rezulta o directie varza. Mie imi fugeau rotile stanga dreapta cand acceleram.

Tracto :

imi cer scuze de exprimare. Inseamna ca Swag nu e bun. Probabil sunt facute prin Germany (vreun district din China) ca altfel nu imi explic. In loc sa dau 60 de lei pe bucse Meyle am dat 100 pe Swag si uite ca nu sunt bune. Capetele de bara si pivotii sunt tot Swag si au 6 luni de cand le-am schimbat. Am un telescop dus pe fata atata tot. Sa fie afectate bucsele din cauza telescopului ?

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare. Cred ca tampita dar intreb. Cum se monteaza flansa din imagine asa cum este sau invers? Dupa situl asta http://www.ottawa-vdubbing.com/info/techtips/coilover/front.htm trebuie invers. Mam cam ametit eu le-am montat cum sunt in imagine pt. ca asa erau si inainte.

post-44347-0-28132100-1298910005_thumb.j

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum este ea trebuie fixata plus ca in ea se mai pune si rulmentii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am si fixato, asa era si inainte cu tot cu rulment dar tot bate si ma gandeam sa fie din cauza asta. Si inainte batea. Iar in linkul ala ar trebuie sa o pun invers. Nu stiu ce sa mai zic. La golf 4 sunt flanse asemanatoare si tot ca in link sunt puse. Precizez ca rulmentul sta bine in ambele variante. Multumesc pentru promtitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansa cea din imagine vine pe spate ?

daca da eu cand mi le.am montat le.am montat invers. asta acum ~1an, insa de vreo 2-3 luni au inceput sa imi bata, cel putin acolo se aud bataile

bataia se aude ca un plastic pe fier... initial am crezut ca e bancheta dar nu de la ea se aude ci din locul unde e flansa. sper sa o rezolv mai rpd ca disper cand aud trancaneli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansa din imagine e pt. fata pt. modelele fabricate dupa 1995. Pe spate sunt altfel si sunt la fel pt. toate tipurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus o poza cum arata la mine. Mentionez ca masina este din 96

post-60607-0-73239600-1298989510_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare din poza ta ca sunt montate ca la mine. Poti sa-mi confirmi te rog, ca flansa aia este pana la nivelul caroseriei si la tine? adica ca nu iese cauciucul mai sus aproape de capul al ca o umbrela? Multumesc de poza

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k mersi :) mam linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru "ass1" In prima poza sant cele doua tipuri de flanse si ordinea in care se monteaza , in stanga e cel vechi pana in `95 (cred) si in dreapta cel nou si inca o ilustratie separata cu cel nou. P.S. eu am sistemul cel nou ( care mi-ai arat pe PM ) masina e din `97

pe http://www.ottawa-vd...lover/front.htm arata si un exemplu cum sa NU pui flansa " ***Note*** The strut mount was incorrectly reversed in the next two pictures. Remember to install the mount, "fat-side" up "

post-12008-0-41054600-1299054756_thumb.j

post-12008-0-61952000-1299054822_thumb.j

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful prietenului meu e din 1997.am montat flansele cu rulment separat si cu astea si merge masina, dar daca o ridici pe cric si misti de roata(indiferent care) in sus are joc cam1-2 cm.nu are bara stabilizatoare, dar totusi, cu flanse noi face ca dracu la gropi!poate o fi din cauza umbrelei ce vine montata pe deasupra!

am incercat cu o flansa care seamana cu 31.dar piesa care vine dedesubt freca in ea(nemaicalcand pe rulmentul integrat in flansa).piesa asta de care vorbesc e 33-culmea-ar fi trebuit sa mearga...

Modificat de droopydog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit eu am si bara stabilizatoare si am schimbat tot ce e pe parte de bucsarae pe fata si tot ca naiba face, sa ridigizat masina si parca face mai tare ca inainte, intradevar directia sa schimbat dar pe parte de zgomot am ramas dezamagit. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru "ass1" In prima poza sant cele doua tipuri de flanse si ordinea in care se monteaza , in stanga e cel vechi pana in `95 (cred) si in dreapta cel nou si inca o ilustratie separata cu cel nou. P.S. eu am sistemul cel nou ( care mi-ai arat pe PM ) masina e din `97

pe http://www.ottawa-vd...lover/front.htm arata si un exemplu cum sa NU pui flansa " ***Note*** The strut mount was incorrectly reversed in the next two pictures. Remember to install the mount, "fat-side" up "

Am o rugaminte. Nu am ETKA la indemana si mi-ar prinde bine o poza cu schema de montaj a amortizoarelor spate. Vreau sa schimb amortizoarele si pe langa acestea tot ce tine de ele, flanse, bucse, burduf.

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie sant 2 tipuri de flanse scurte si inalte , cele scurte sant cam galagioase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!