Jump to content

Scartait enervant pe spate !


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Salutare la toti de pe acest Forum.Tatal meu are un PASSAT 130 4motion(suspensie drumuri proaste ) si de la o vreme a inceput sa scartaie ceva pe spate.Oare sa fie bucsele la bara stabilizatoare?Ma gandesc ca amortizoarele nu cred ca s-au dus pt ca are 80.000.Cand merge pe drum cu denivelari mari din spate se simte cum amorizorul cam bate.Imi puteti sa imi dati si mie un raspuns. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt vreun pirceput dar am auzit ca suspensiile de drumuri proaste ar fi ele insasi foarte proaste si ca nu ar merita sa ti le iei. io am patit ceva similar ca si tine cu un sunet in fata dreapta care nu inceta si dupa ce am aranjat toata dezordinea din torpedou nu s-a mai auzit nimic. vezi sa nu ai ceva prin portbagaj.

sfaturi technice nu pot sa-ti dau ca nu ma pricep dar cred ca pot fi bucse pivoti etc.

mie 80 000 cu un set de amortizoare mi se pare destul de bine, acum nu stiu cat ar trebuii sa tine la un passat , mai ales ca sunt si amortizoare de drumuri proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am plimbat aseara cu PASSAT-ul si parca se aude un cauciuc cum se freaca pe alt cauciuc.Cred ca sunt bucsele de vina.Poate s-au stricat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine am pe amortizoarele spate un tambur de cauciuc, cu rol de limitator cred.

Am avut si eu odata un scrtait din asta cand luam cate un hop sau o groapa si a fost de la ala. Din cauza ca nu mai aluneca bine pe amortizor freaca si scartaie.

Eu l-am uns pe al meu si s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti de pe acest Forum.Tatal meu are un PASSAT 130
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A aparut un scartait super-enervant pe spate. .Am verificat cu ea parcata , am zguduit-o un pic si scataie ingrozitor ! O fi de la suspensie ?? Arcuri ?? telescoape ???

Modificat de soundmaker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e cu frana de mana trasa,se poate ca asta sa fie cauza,de nu,vb. ta:arcuri ,telescoape,cel mai bine e sa determini partea pe care se aude scartiitul si sa dai roata jos sa vezi ce e acolo.

Modificat de calin_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a descoperit sursa zcartaitului !!!

Tampoanele alea din spuma de la aparatorile de noroi , de la telescoapele spate , sunt schimbate destul de recent si scartaie cind aluneca pe tija telescopului.

Insa habar n-am cum sa fac sa nu mai scartaie !!

Vedeti voi vreo solutie ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine sunt placutele de pe spate. Este 100%. Si scartiie doar cand e trasa frana de mana, sau e calcata pedala de frana. Si daca misc masina in sus si-n jos, nu scartiie. Doar daca o misc in fata si-n spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

a mea ce`o avea pt ca scartaie ceva in mers pe spate de imi vine sa ma cobor din ea,iar daca franez sunetu` dispare?ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil ating placutele de frina de discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci trebuie schimbate placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu zgomotul apare datorita faptului ca placutele nu se retrag destul si ating de disc.

O curatare si o ungere a pistonaselor de la etrieri de obicei rezolva problema.

Modificat de teoX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pt raspunsuri,o sa incerc sa vad ce pot face maine sau poimaine,daca nu reusesc service scrie pe ea pt ca nu mai suport sunetu` ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da deci pana la urma trebuie sa schimb placutele de pe spate,de aceea se aude zgomotul pt ca sunt duse de tot:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la mine scartaie doar cu frana de mana trasa.ce credeti ca poate fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa jos fraa de mana,omule!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine scartaie doar cu frana de mana trasa.ce credeti ca poate fi

Nimic.

P.S. - modifica profilul - tu ai Passat 3bg sau B5.5, nu B3. :icon_thumright:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

sper sa nu fiu total pe langa subiect..

-am un scartait cand pun frana , se aude probabil de la placute. scartaitul este extrem de aleator, poate sa imi fac o data la saptamana sau de 5 ori pe zi . nu imi dau seama daca are legatura cu apa , caldura . cat a fost zapada curios e ca nu am auzit. acum odata cu caldura au revenit sunetele.

-am verificat placutele ..toate au cam 1 cm si din ce stiu au fost schimbate in 2009

am masina din iulie iar sunetele astea au aparut cu 2-3 sapt inainte de iarna si au reaparut zilele astea

cum pot verifica care din placute face si ce remedii sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!Am si eu o problema cu un scartait in portbagaj la un passat variant,se aude pe partea stanga doar cand sta cineva pe bancheta.Pun si un video pentru a fi mai explicit https://www.youtube.com/watch?v=QkrP0xAGUo4 ,de la ce ar putea fi?

Modificat de mSorin90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare,am si eu o problema cu scartaitu la passat 3b5 din 2005 am schimbat tot si fata si spate si cand pun frana bruc se aude scartaitu asta pe toata maina,sau cand ma apas pe ea la fel se aude ce poate fi, amortizoarele! sant sachs luate din germania , dar cei drep nu am schimbat tampoanele de pe tija de la amortizor pentru ca erau bune,o fi de la astea imi poate spune cineva de unde o fi scartaitu, mutumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Daca scartaie in timp ce virezi stanga sau dreapta poate fi de la bucsa unui brat sau pivot de brat

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deascoperit de unde era scartaitu, de la placutel de frana cand trag frana de mana si ma apas pe ea scartaie,cnd las frana de mana e ok asa ma descoperit,tot cu ajutoru  colegilor de pe forum, dar am umblat si la la arculetele de la placute leam srans si leam dat cu putina vasilina, acu e ok :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!