Jump to content

Chitz Chitz la Fabia


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Salutare

De cateva zile am un sunet nou la roata stanga fata. Se manifesta aproape exclusiv cand e umed afara, cand masina are rotile indreptate inainte sau in curbe usoare. De asemenea daca apas masina sus-jos sau misc de ea in lateral se aude. Interesant este ca daca trec peste o denivelare brusca nu face, dar daca merg in linie dreapta pe o strada cu asfalt bun, poate cu mici valurele, atunci face. Nu am sesizat sa faca daca sunt in franare sau decelerare.

Am inregistrat sunetul scos cand masina sta in parcare, rotile perfect drepte iar eu apasand de aripa stanga fata sus-jos.

http://skodafabia.info/chitzchitz.wav

Apreciez orice idee!

PS: <offtopic> :vinemosul: </offtopic>

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest scartait l-am avut si eu. Se manifesta la mersul peste denivelari, mai ales cand treceam peste un sant facut pentru te miri ce cablu si reparat dupa metoda clasica, adica ramanea o diferenta de nivel de 1cm fata de sosea. La service, mecanicul a reprodus zgomotul in timp ce imi schimba bucsele de la bara stabilizatoare.

Cand misca bara, scartia prinderea din bucse chit ca la prima vedere pareau ok. Dupa schimbarea bucselor, nu se mai aude, in schimb am acel gloglo de care sper sa scap dupa ce schimb bieleta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Eu nu am schimbat decat bieletele, bucsele de la bara stabi sunt cele originale (2001). Macar stiu ca nu e ceva "grav" :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns! Eu nu am schimbat decat bieletele, bucsele de la bara stabi sunt cele originale (2001). Macar stiu ca nu e ceva "grav" :angry:

Si eu votez tot cu bucsele de la bara. Dar nu sunt de acord ca nu poate fi grav, avand in vedere ca este si model de bara cu suporti de plastic ... poate n-ar fi rau sa fie schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu votez tot cu bucsele de la bara. Dar nu sunt de acord ca nu poate fi grav, avand in vedere ca este si model de bara cu suporti de plastic ... poate n-ar fi rau sa fie schimbate.

Apropo de suportii de plastic: la schimbarea bucselor, mecaniul i-a dat jos de pe bara, zicea ca fac numai probleme. Cred ca noile bucse sunt cu diametrul interior mai mic pentru a compensa suportii lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hihi, pai asa faceam si noi pe vremea cand la service se schimba bara cu totul si ne puneam problema: o fi bine ... o fi rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!