Jump to content

Audi S3


Vlad MHL

Postare recomandată

......

Cred ca weekendul asta fac un munte cu ea, sa vedem ce mai zice.

pai ia sa faci, dar daca tot o scoti sa-i dai tare pe curbele dintre predeal si brasov, ca altfel nu are farmec:))

Link către comentariu
  • Replies 837
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad MHL

    205

  • nadir@boosted.ro

    89

  • Bogdan_wrc

    50

  • Adrian@revo

    39

sau ne imbatraneste situatia din RO..drumuri de kk, soferi multi prosti... (sa-ti zica fusco cum urca unu pe TFG cu 10km/h, sau cum pe A1 se merge pe banda 2 cu 70 la ora... )

Link către comentariu
WRCule, vezi ca tie consumul mai iti scade si cand vii catre Pl pe Dn1...

Iti garantez eu ca atunci creste. :P

In alta ordine de idei : de ce ai renuntat la soft Vlad? Eu tocmai sunt pe cale sa aleg sa-mi fac soft dar dupa ce ma intorc din concediu.

Link către comentariu

Pai ca sa raspund in ordine. Fuscobal, am schimbat bieletele de directie pentru ca suspensia bilstein B12 nu se pupa cu drumurile noastre. Valva n75 a fost schimbata degeaba, problemele erau de la soft. Iar Andrei, softul l-am scos pentru ca temperaturile ridicate + clima + soft cu cuplul la turatii ridicate = obositor in oras. Am preferat sa am un motor mai elastic, care mi-a placut foarte mult si la drumurile lungi.

Asa cum spune c6t9, m-am cam resemnat in ceea ce priveste condusul sportiv. Poate fi o perioada, poate fi definitiv, dar simt asa o nevoie sa conduc masina automata, cu resurse bineinteles, fara sa am griji la gropi, iar iarna sa o bag peste tot. De aceea, Allroad pare solutia optima, dar A4 Allroad m-a dezamagit profund. Lasand la o parte ca nu are suspensie pneumatica, drive-selectul nu poate fi combinat decat cu directie dinamica, amortizoarele reglabile nu sunt disponibile. Probabil pentru ca au optimizat suspensia pentru rularea in off-road. Who knows...

Bineinteles, nu elimin ideea de coupe cu 4 usi, pe nume A5 Sportback, prezentat chiar astazi....2.0 TFSI/3.0 TDI quattro S tronic, 4 usi, portbagaj, amortizoare reglabile, diferential spate activ (normal ca ma mai apuca sa o calc)...nu suna rau, dar suna peste cel putin un an :icon_thumright:

Link către comentariu

un adevarat Toparceanu sau Nicolae Labis :D

o sa rugineasca S3 in garaj...daca vrei pot sa`l mai ung eu putin :Driver:

Link către comentariu

Si eu am condus o perioada cu softul stock din aceleasi considerente ca si tine . Si eu mi-am dorit un motor mai elastic , iar softul stock este minunat din acest punct de vedere .

Link către comentariu

Hmmm sa inteleg si eu...cum adica nu era elastic motorul resoftat?

Mie, cel putin, asa cum e acum mi se pare ca merge excelent si pot merge si cu a4a (fara s schimb prea des) daca vreau si nu e o aglomeratie excesiva. Bine, de obicei nu prea se intampla ptr ca imi place sa urc in ture :).

Link către comentariu
  • 2 months later...

Ohoo, ce de timp a trecut de cand nu am mai scris.

De vreo luna S3-ul este condus de sora mea pentru ca si-a vandut masina si pana soseste comanda ei dureaza 2 luni. Voi reintra in posesia ei la sf. lui oct. inceputul lui noiembrie. Insa pana la Bucovina voi merge cu S3-ul pentru ca drumul pana acolo este o placere si n-as putea sa nu ma bucur de el la volanul masinii mele de suflet. Ca atare, luni dimineata sunt in service sa schimb discurile si placutele fata, poate chiar si pe cele spate, in functie de cum arata. Cu ocazia asta o sa fac si o verificare la nivelul suspensiei, sa vedem cat de bine a facut sora mea trecerea de la sportback cu jante de 16 inci si suspensie normala la S3 cu suspensie Bilstein. :D

Link către comentariu

Nu a fost nevoie sa schimb discurile, deci nici placutele. Se pare ca am fost eu prea exigent. Doar am completat cu 600 ml de ulei.

Astept ziua de vineri sa vedem cum mai merge un S3. ;)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Se pare ca ti-ai recapatat masinuta Vlad ,banuiesc ca tu erai sambata pe la 11 intre Azuga si Predeal?Arata superb masina!Pacat ca era aglomeratie mare,nu prea era loc de distractie,eu din fericire mergeam spre Bucale asa ca m-am putut bucura de un trafic ceva mai lejer.

Link către comentariu

Eu eram. :icon_redface: Am facut un drum pana la Predeal, apoi pana in Brasov si retur. Masina merge impecabil la 37500 km cat are. In decembrie o sa ii fac revizia de 45.000 km sau 3 ani, la momentul respectiv nu cred ca o sa am peste 40.000 km, si o sa ma uit si pe la suspensie, sa vedem cum se prezinta.

Link către comentariu

Iata ceva ce nu vezi every day. Se intampla dupa ce la iesirea din Bucuresti aveam range 30 km, am mers numai in limitele legale si fara cresteri de viteza bruste, iar la Romanesti am alimentat FULL. :) Mai mult de 620-630 km nu mi-a aratat niciodata range-ul. ;)

post-731-1257175208_thumb.jpg

Link către comentariu

Daca stiam ca un 2.0tfsi consuma cat un 2.0tdi ma gandeam de doua ori inainte sa cumpar masina :blah:

Link către comentariu
  • 2 months later...

Am facut revizia de 3 ani/45.000 km la 39.000 km, pe la inceputul lui decembrie. 1078 lei. Discurile fata nu le-am schimbat pentru ca sunt inca bune. Masina merge foarte bine, se incalzeste repede iarna si are aderenta optima pentru un condus sportiv indiferent de carosabil. Michelin-urile PA2 si tractiunea integrala m-au scos din orice zapada!!! Nu prea imi place mie franarea pe gheata si mazga, dar asta e iarna. Poate un Michelin Primacy PA3 ar elimina situatia asta. :screwy:

Masina este pregatita de vanzare, in curand voi lasa unei persoane o masina extraordinara. Am condus in acesti aproape 6 ani de presa auto majoritatea masinilor de pe piata. Daca ar fi sa fac un top 10, S3 ar fi acolo. Sper sa o cumpere o persoana care sa aiba grija de ea asa cum am avut si eu si sa se bucure de ea la maxim. ;)

Link către comentariu

Vlade, nu cred ca ti-am spus, dar imi place mult masina ta. Consider ca ai ales cea mai potrivita culoare pt ea. S3 = dream car.

Ce urmeaza dupa S3?

Link către comentariu

Momentan nu urmeaza nimic. Apartament, mobila, etc...asta urmeaza. :screwy: Raman cu smartul pentru o vreme si cand o sa apara ceva frumos o sa analizez optiunile. Doresc sa raman fidel marcii, iar pana la viitoarea generatie A6 nu va ce-ar aparea pe placul si nevoile mele. Pe moment as opta doar pentru A4 allroad.

Link către comentariu

sincer...imi pare rau sa vad ca dai masina asta. mai ales ca...ti se potrivea super bine.

my 2 cents.

Link către comentariu

Si mie imi pare rau :frigbaitata: dar privesc partea buna. Cand apare viitoarea masina va fi automata si, sper, mai puternica. :8: + mai mare si ceva mai confortabila.

Link către comentariu

eu atat vad..blah blah...+mai puternica. :flower:

stiu ca asa va fi...dar totusi..parca masina asta ti se potrivea f bine. ca varsta, pasiune...tot ce vrei.

eu nu pot sa mi te inchipui intr-un A6. nici macar intr-un RS6 .

cine vrea masina confortabila la varsta asta? vrei confort sau sa simti ceva pe curbe? confort ai in sufrageria aia englezeasca!

ti se pare ca fusco, voinea (pe drumurile fara copil), zgb, nadir...se uita la A6 ? cand vei merge cu A6, dupa 2 luni iti vei roade unghiile ca nu mai simti cum iti bate inima...ai toata viata inainte pt A6.

daca treci de la Ingolstadt la Suttgart..aia da...dar asa?

mai tii minte pirelli cup? cursurile din germania? crezi ca simti asa ceva intr-un A6?

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

Era Dunlop Drivers Cup, nu Pirelli Cup. :flower: M-oi fi bosorogit, dar dupa 3 ani de S3 simt nevoia de ceva mai mare si automata. Bineinteles, tot puternica. :D

Link către comentariu

s5 sportback cu s tronic si diferential torque vectoring ? sau s5 coupe cand apare cu 3.0 tfsi ... parerea mea :flower:

Link către comentariu

Nu e rea ideea, m-am gandit la ambele variante. :flower: Vedem cand e timpul. Mai e pana atunci.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!