Jump to content

Audi S3


Vlad MHL

Postare recomandată

nadir@boosted.ro

heheheh foarte tare

zapada... eu inca nu am vazut-o si tin sa te anunt ca iarna trecuta am fost la munte cu gumele varza de vara ....mai greu cu franarea...

oricum zapada + quattro + micheline alpin = orgie

Link către comentariu
  • Replies 837
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad MHL

    205

  • nadir@boosted.ro

    89

  • Bogdan_wrc

    50

  • Adrian@revo

    39

cat timp n-am ramas eu cu golful si niste cauciucuri de 2 lei, nu vad ce probleme puteti avea voi (tinand cont ca aveam cuplu cam la fel) cu masina incalcata de firma :salut:

Link către comentariu

Vlad, trebuie sa fi fost superb drumul Predea-Rasnov pe acea zapada - ai avut noroc ca nu ai ramas blocat datorita altora. Ca de obicei asa se cam intampla.. :vaidecapulmeu:

Oricum superb peisajul pe drum... :huh:

Link către comentariu

chiar asa, n-ai gasit tu nici sofer de Q7 cu cauciucuri de vara care zicea ca masina e proasta??? stiu cel putin unul :huh:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

La 28.005 km am facut revizia de 30.000 km, aprox 1000 lei. Totul bine si frumos, masina merge excelent. Un fasait de curea care ma exaspera de vreo cateva luni (doar cand motorul era rece) s-a dovedit a fi de la cureaua de distributie si nu de la cea de la altenator cum am crezut. Asa ca se face pe garantie. Aripa stanga fata e putin indoita de la un baiat care intr-un loc EXTREM de larg, dar cu putina panta, s-a gandit sa intoarca masina. Nici o problema, un ciocan si niste burete si am mai adus aripa la o oarecare eleganta. Nu am chef acum sa stau pe la politie si in service.

Si am un gand trasnit: sa pun S-Tronic pe masina. De la Porsche Romania nu mi se pot da decat preturile la necesar, dar se pare ca pentru mai multe detalii trebuie sa fac un mail la fabrica. Chiar sunt curios cat ar costa o astfel de operatiune. Any advice?

Link către comentariu

Daca s-ar putea face asa usor, ar fi extraordinar. S3-ul facelift are S-tronic cu 7 trepte, insa nu stiu cat ne afecteaza acest lucru. Sunt sigur, insa, ca modificarea este mult mai complexa decat ma asptept...

Link către comentariu
  • 2 months later...

Am dat mail la audi.de in legatura cu schimbarea cutiei manuale cu una DSG7 si mi-au raspuns in 2 zile ca dureaza putin sa investigheze problema. Dupa alte 3 zile am primit acest mesaj:

"Buna ziua,

Am primit mesajul dumneavoastra trimis catre AUDI AG si am luat la cunostinta solicitarea formulata.

Urmare acesteia, va comunicam faptul ca producatorul nu recomanda si nu raspunde de modificarile ulterioare aduse autoturismelor, care pot modifica parametrii declarati de functionare. Astfel modificarea la care faceti referire nu este in conformitate cu politica Uzinei AUDI. Va aducem la cunostinta faptul ca asistenta tehnica este oferita prin dealerii autorizati AUDI in conformitate cu politica uzinei producatoare.

In consecinta, AUDI AG nu ofera suport pentru acest tip de intrebari, in ceea ce priveste competenta in a va trimite raspunsul la solicitarea dumneavoastra, aceasta intra sub jurisdictia importatorului marcii in Romania , respectiv Porsche Romania.

Va multumim pentru incredere si va rugam, ca pentru orice alta problema de interes comun, sa nu ezitati sa contactati dealerul dumneavoastra."

Ca atare, renunt la ceea ce ma gandeam sa fac. Daca nu o fac in Germania, nu o mai fac deloc.

In alta ordine de idei, prin prisma jobului meu de jurnalist auto, ca imi permite sa testez o serie de masini pentru perioade mai lungi sau mai scurte, dar si prin faptul ca am o motocicleta cu care merg vara, S3-ul a inceput sa cam stea. :icon_thumright: In 2008 am facut doar 8.500 km. Si e pacat ca masina sa stea. Ma gandesc sa o vand...

Plus ca drumul catre servici nu este unul tocmai bine asfaltat. :beerchug:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Asa cum am promis de foarte mult timp :rolleyes: iata lista cu costurile acestei masini in cei 29.000 km efectuati.

Conform calculatorului din semnatura, consumul mediu este 12.9 l, iar benzina in 2 ani (29000 km) a costat 4042 euro. Mult? :)

14.061 km - revizie: schimb ulei, ulei, verificare de rampa, test VAS - 633 lei

21.026 km - revizie: filtru aer, filtru praf polen, verificare de rampa, verificat zgomot motor - 317 lei

23.423 km - curatat fulii si curea trapezoidala, veridicare de rampa - 353 lei

24.036 km - schimbat placute fata/spate, verificat eficacitate frana - 1202 lei

25.249 km - verificat zgomote denivelari - 122 lei

25.249 km - inlocuit stergatoare fata/spate, reglat duze, reglat faruri - 307 lei

25.605 km - inlocuit bielete de directie si capete de bara, inlocuit valva n75, test GFF - 1150 lei

28.005 km - revizie (ulei+filtru, filtru aer, filtru benzina, filtru praf-polen), test VAS, inlocuit curea trapezoidala si intinzator, verificare de rampa - 1560 lei

Total: 5644 lei - din care consider cam 500-700 lei dati degeaba - curatarea si, ulterior, inlocuirea curelei trapezoidale si intinzatorului de la alternator au fost inutile...zgomotul de care ma plangeam eu era de la cureaua de distributie...iar problema s-a rezolvat in garantie.

In alta ordine de idei, ma gandesc la un upgrade de jante. Nu de alta, dar pe ale mele le vrea un prieten pentru un Sportback 2.0 TDI. Altfel nu le-as schimba. Am o idee de jante, dar astept un raspuns sa vad cine imi poate aduce marca pe care o vreau. :D

Link către comentariu
  • 3 months later...

Masina e superba si cred ca e visul oricui.O vad in fiecare zi ,DAR IN FIECARE ZI cand ma duc la antrenament.Sa o stapanesti sanatos

Link către comentariu

Cam mare consumul ala totusi de la semnatura. Eu am 11,4 si merg saptamanal cu ea prin Bucuresti. Probabil ca datorita benzinei ( TOP 99+ ).

Link către comentariu
  • Administrator
Cum o vezi, ca e in garaj de vreo luna? :biggrin:

Vlad, ai geamuri la garaj? :D

Link către comentariu

Nu am geamuri la garaj. :blah_: Iar pentru PH11WRC, eu am mers NUMAI cu Petrom 99+, rar am pus OMV Carrera100. In programul din semnatura aleg omv pt. ca nu am Petrom. :) Consumul mare a fost, mai mult ca sigur, de la soft. Acum nu mai am soft, sunt stock, si masina are un consum mult mai mic. Cred ca weekendul asta fac un munte cu ea, sa vedem ce mai zice.

Link către comentariu

Haide mah ca nu sunt nebun,stai in floreasca langa "sala floreasca".Si eu mereu o vad parcata vis-a vis de Curtea de Conturi(sau ce e acolo ca nu sunt foarte sigur). Trebuie sa recunosc ca am exagerat putin pentru ca de ceva vreme numai ma antrenez acolo la floreasca deci nu am mai trecut pe acolo rezulta ca nu am mai vazut-o.

Link către comentariu

Pai vezi. :) Da, Curtea de Conturi este.

Il alta ordine de idei, in curand voi schimba discurile si placutele. Voi ramane la varianta stock pentru ca am fost extrem de multumit. Nu vreau sa incerc altfel de placute sau discuri pentru un surplus de performante minim, mai ales ca in ultimul an mi-a cam trecut pofta de a folosi masina in regim foarte sportiv. :( Incep din ce in ce mai des sa ma vad intr-un A4 Allroad. :Driver:

Link către comentariu

eu ma uitam demult la A6 allroad (nu aparuse A4 atunci)...la ce drumuri avem...la ce pozitie de condus iti ofera..si ce siguranta...deci chiar mi se pare super masina.

uneori si mie imi face cu ochiu ceva linistit, TDI 4x4 ..de confort si/sau consum...fara griji ca atingi..ca dai de drumuri proaste...

WRCule, vezi ca tie consumul mai iti scade si cand vii catre Pl pe Dn1...

Link către comentariu

Cu alte cuvinte, Vlad si Bogdan: imbatraniti tata, imbatraniti... :)

Referitor la cele spuse de Vlad, vine o vreme cand aproape toti vom gandi asa: un A4 Avant quattro, sau Allroad, Touareg, etc. :P

Link către comentariu

Pensionari nene ce sa zici. Eu refuz sa ma dau batut...

Vladone de ce ai schimbat bieletele de directie si N75 la 25.000km ?

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!