Jump to content

Audi S3


Vlad MHL

Postare recomandată

Din pacate nu stiu cat aveam la 400 m, doar la 1000 m. Si da, am 89kg dupa ce am tinut regim 2 saptamani si am scazut de la 94. O luasem razna cu mancatul dupa 11 seara.

Si...am facut softul. Incantat. Nu ma asteptam sa simt diferente atat de evidente. Am mers cu masina lui Nadir (325 CP) si diferentele nu mi s-au parut strigatoare la cer. Din motivul acesta nu ma asteptam la schimbari mari. Dar iata ca sunt. Se simte surplusul de putere si la mers normal si la mers sportiv. Adica, sa spunem ca plec usor cu treapta intai si pe la 3500 rpm schimb a doua si calc brusc. Bineinteles, nu trage mai devreme, tot pe la 2800-3000 rpm intr-a doua trage bine. Dar TRAGE. Aici se vede diferenta, e mult mai violenta masina. In regimul de condus mai sportiv, plec cu treapta intai si schimb a doua la 5000 rpm, iar masina trage excelent cu a doua. Inainte, trebuie sa ma duc cu treapta intai pana aproape de 6500 ca sa am asemenea forta intr-a doua. Nice. Am mai incercat treptele 3 si 4 incepand cu 3500-4000 rpm, unde ii place masinii mai mult. Si trage mai violent.

In plus, turbina nu suiera mai tare, dar am un "fluier" nou dupa 3500 rpm. Ori e evacuarea care elimina gaze la greu, ori e o fisura pe evacuare (care poate fi si motivul ca se aude ceva mai tare de vreo 2-3 saptamani incoace) ori e admisia care trage aer, nu gluma. Dar cam ca un fluier se aude.

Am mai observat ca trebuie sa schimb placutele de frana pentru ca s-au cam dus. Am 19100 km. Si bucsele de bara stabilizatoare, pentru ca la trecerea peste speed-bumpere imi scartaie suspensia fata. Deci...

Maine seara ma duc sa mai fac niste teste, precum si noile cronometrari, ca asta seara nu am avut foarte mult timp. Revin cu impresii.

Link către comentariu
  • Replies 837
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad MHL

    205

  • nadir@boosted.ro

    89

  • Bogdan_wrc

    50

  • Adrian@revo

    39

Din pacate nu stiu cat aveam la 400 m, doar la 1000 m. Si da, am 89kg dupa ce am tinut regim 2 saptamani si am scazut de la 94. O luasem razna cu mancatul dupa 11 seara.

buey, tu te pregatesti pentru sezonul de karting?

bine ca stiu :P

felicitari pt soft. nadir ce zice de soft? el are mai race..sau cum?

Link către comentariu

El are stage 3 si evacuare. E peste mine cu ceva cai seriosi. Momentan nu e in tara, cand vine ma vad cu el. Trebuie sa dam si avansul la suspensii.

Link către comentariu

deci nici nu vreau sa imi dau seama cum va fi masina ta sau a lui pe un drum cu asfalt bun plin de serpentine dupa aia.... deci cand mai mergem la BV, nu mai merg cu masina mea :P

Link către comentariu

La asta adauga un Michelin Pilot Sport 2 pe care si eu si Nadir asteptam sa vina caldura sa le montam. :P

Link către comentariu

mda..rasuceste tu cutitul in rana :P

asa putem adauga si un sofer experimentat si e reteta cam ideala. tu cu experienta, si cu scoala de pilotaj si castigator pe la diferite competitii..si nadir pe langa experienta, concurent in VTM....

Link către comentariu

In legatura cu schimbatul bucsilor de la bara stabilizatoare si eu am avut aceeasi problema la GTI dar la 63000 km. Si nu erau de la bara stabilizatoare ci de la bascula. Cam devreme s-au dus ale tale. Exact ca la Polo-ul prietenei mele. Bafta cu noul soft si Michelin PS2 chiar merita toti banii.

Link către comentariu

Sunt sigur ca e vorba de bucsele de bara stabilizatoare. Am mai avut aceleasi simptome la vechea masina. Si nu e deloc devreme la 20.000 km, avand in vedere drumurile din Bucuresti si suspensia mai dura ca la tine. Tu ai jante de 18? Ca si asta e important.

In legatura cu masuratorile, dupa cum e afara, ramane sa le fac alta data. Oricum, cat am mers azi 2-3 km cu masina calda si pe asfalt uscat, s-a simtit bine diferenta de putere. :beer:

Link către comentariu

Da si eu am jante pe 18. Ai putea te rog sa detaliezi in ce fel se aude zgomotul de la acele bucse. Si eu la masina aud un sunet de genul "clonc" destul de pronuntat dar total aleator adica nu neaparat la trecerea peste denivelari ci si cateodata cand stau pe loc si am rotile virate spre stanga ca sa virez. Sper sa ma poti ajuta macar prin prisma faptului ca ai vazut mai multe.

Link către comentariu
Da si eu am jante pe 18. Ai putea te rog sa detaliezi in ce fel se aude zgomotul de la acele bucse. Si eu la masina aud un sunet de genul "clonc" destul de pronuntat dar total aleator adica nu neaparat la trecerea peste denivelari ci si cateodata cand stau pe loc si am rotile virate spre stanga ca sa virez. Sper sa ma poti ajuta macar prin prisma faptului ca ai vazut mai multe.

Referitor la acel "clonc, clonc" se aude cand virezi si esti in miscare? Vezi ca nu cumva sa fie spart burduful de la planetara - daca se sparge intra praf si se uzeaza capul de planetara si trebuie schimbat. Posibil sa fi agatat cumva burduful si s-o fi fisurat, ar mai fi posibilitatea de la uzura dar trebuie cateva mii de km ca sa se duca :icon_bounce:

Sper sa rezolvi problema :D

Link către comentariu

Cateodata se aude si in miscare in moment ce virez. Dar totul este la intamplare deci nimic regulat. Masina are 65000 km.

Link către comentariu
In legatura cu masuratorile, dupa cum e afara, ramane sa le fac alta data.

vorbesc eu cu domnul clarkson sa puna S+W in dreptul timpilor si sa mai scada 4s. ;)

Bogdan_wrc, am inteles care e durerea ta. :)

Link către comentariu

Salut,

In primul rand FELICITARI pentru masina , este o bijuterie pe care multi ar vrea s-o aiba .

In al doilea rand am si e o intrebvare : Motoroul de pe Audi S3 (8P) care estu un 2.0 TFSI ce dezvolta 265 CP este acelasi cu 2.0 FSI Turbo (TFSI) de pe MKV GTI care dezvolta 200 CP ?

Astept un raspuns de la tine aici sau pe PM cum ti-e si tie mai usor !

Numai bine si mare atenite cu masina , cat mai mult timp petreceut alaturi de ea fara incidente !

Link către comentariu
Da si eu am jante pe 18. Ai putea te rog sa detaliezi in ce fel se aude zgomotul de la acele bucse. Si eu la masina aud un sunet de genul "clonc" destul de pronuntat dar total aleator adica nu neaparat la trecerea peste denivelari ci si cateodata cand stau pe loc si am rotile virate spre stanga ca sa virez. Sper sa ma poti ajuta macar prin prisma faptului ca ai vazut mai multe.

Si eu merg pe ce zice xdx. La mine nu face clonc, ci pur si simplu scartaie cand trec peste speedbumpere.

@puff Motoarele sunt la fel, doar turbina si injectoarele sunt schimbate. Mersi pentru urari.

In rest, am sters niste posturi care erau "in plus". Cei care se simt, va rog sa va abtineti. Mersi.

Link către comentariu
Referitor la acel "clonc, clonc" se aude cand virezi si esti in miscare? Vezi ca nu cumva sa fie spart burduful de la planetara - daca se sparge intra praf si se uzeaza capul de planetara si trebuie schimbat. Posibil sa fi agatat cumva burduful si s-o fi fisurat, ar mai fi posibilitatea de la uzura dar trebuie cateva mii de km ca sa se duca :somnmare:

Sper sa rezolvi problema :angry:

zgomotul poate fi legat de bucsele de la bascula, dar in cazul lui Mihai mult mai probabil ca sunt de la bara stab

Link către comentariu

Bucsele de la bascula abia le-am schimbat.Se auzea acel scartait cand treceam peste relantisoarele de la trecerile de pietoni. De atunci nu se mai aude nimik. E posibil sa nu fie de la planetara ca se aude si in linie dreapta la unele denivelari. E posibil ca tocmai acest clonc sa vina de la bara stabilizatoare (bucse).

Link către comentariu
  • Administrator

pentru iubitorii de performante nu mai visati BBS CH sau mai sus.. uite un model ce va avantajeaza indiferent de culoarea ochilor sau a masinii.

post-1-1203356180_thumb.jpg

post-1-1203356193_thumb.jpg

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

@ vlad :D) eram sigur ca vei ajunge si tu aici, dupa ce ai condus maina mea, ... dupa cum ai zisi si tu ... tre sa imi pun soft! acum esti implinit ca ai trecut peste pragul de 300 hp :lol:

felicitari pt noile performante vezi ca te asteapta zgb ca isi va pune si el una alta curand pe subarul lui

@ voinea ai idee cat au jantele alea? .... 3-5 kg / buc! sunt doar de circuit daca dai cu ele intr-o groapa s-a caum indoit! dar sunt sooper rezistente la drumurile normale! adica din afara tarii noastre!

vlade abia aastept sa punem noile cauciucuri cu tot cu jantele noi dar tot la fel de nerabdator sunt in a ne pune noua suspensie care inca nu a ajuns fata de jante si cauciucuri!

cat despre softu meu este stage 3 nu ca este race!

ci pt ca cei de la skn au stage1 care este light stage 2 care este normal iar stage 3 pt ca am si evacuarea!

oricum softu meu este optimizat sa fie pres mai mica sus in ture sa pot sa ii dau km intregi pe autostrada fara ca sa obosesca vreo secunda turbina iar in rest este bine optimizata avand in vedere ca imi place sa ma dau la ea pe 1/4 mile

Link către comentariu

astazi ca s-a mai uscat pe jos poate faci si tu noile masuratori pe care le asteptam cu mare interes...

Link către comentariu

vlade, hai zi-ne prin ce strainataturi ai fost ( nu stiu daca ai fost cu s3-ul insa). Noroc de taica-tu asta ca e baiat de treaba si ne mai zice si noua ca bantui prin europa...... :) :P

Modificat de godoroja
Link către comentariu

Voi face masuratorile astazi sau maine seara. Si eu astept cu interes rezultatele.

@godo OT: Am fost in Franta la lansarea anvelopei Michelin Energy Saver. Vorbim in privat.

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

o.t. frumoasa experienta daca nu ma insel alea vor fi fabricate la fabrica Victoria si vor fi special pt logan :rolleyes:)

le zic eu colegilor sau le zici tu despre masina ta?

Link către comentariu

Eh, puteti citi si la nadir pe topic. :icon_thumright: Ne-am luat suspensie. :)

Fac copy paste de la Nadir din topic.

"Bilstein B12 Tuning Kit

Kit de suspensie format din 4 amortizoare monotubulare, cu ulei si gaz la

Link către comentariu

Vlade, cu bucsele la bara stabilizatoare, daca sunt duse (ceea ce nu cred - mai scartaie in schimb la frig si la mine), la Golf 5 se schimba cu tot cu bara si cost o multime de bani. S-au gandit bine nemtii ca se schimba cam des bucsele si le-au prins pe bara ca sa faca si ei un ban serios daca tot se schimba asa des. Daca asa e si la A3 e cam trista problema la bani. :P

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!