Jump to content

Audi S3


Vlad MHL

Postare recomandată

Soft va fi foarte curand, cum da caldura. Voinea e pregatit oricum. :offtopic: Adeptul evacuarii nu sunt, nici al filtrelor sport. Softul va veni cam o data cu suspensia. Iar altceva...astept sugestii.

ai mare dreptate cu filtrul sport la praful din minunatul bucuresti, face mai mult rau decit bine

cit despre evacuare, nu te gindi la ceva care "rage", vorbeste cu voinea ca a mai facut el un s3 care avea milltek cu toba de mijloc, cistigur era din diametrul mai mare si catalizator sport - gaze evacuate mai repede, galagie face exact cit cea de serie

Link către comentariu
  • Replies 837
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vlad MHL

    205

  • nadir@boosted.ro

    89

  • Bogdan_wrc

    50

  • Adrian@revo

    39

niste roti bune (jante usoare, forjate cu cauciucuri bune) sa completeze suspensia si poate un intercooler sa lucreze motorul mai relaxat dupa soft?

Link către comentariu

Vlad pana faci soft poate ne vedem si noi o data la o plimbare spre munte sau ceva pt ca vreau si eu sa vad cum trage masina mea fata de un S3 2.0 TFSI stock. Din mers bineinteles pt ca altfel nu am nici o sansa. Sper sa ne vedem :offtopic:

Link către comentariu

Mersi pentru sugestii. TV Tuner e o investitie care vine ultima, daca vine. Nu ma incanta foarte tare, cand am ceva cai sub capota. Cand aveam diesel de 130 CP era altceva, c-am avut DVD si mi-a placut. Soft e prima investitie, suspensie a doua, dupa care vor urma, in functie de bani, anvelope michelin pilot sport 2 sau jante 19 + michelin pilot sport 2. Daca vor fi jante, vor fi sigur BBS. Incep sa ma documentez ce modele au mai aparut. Daca aveti vreo idee de janta cu renume si usoara, shoot.

@bbm Sigur rage la fel ca una stock? Nu prea am vazut doar cu diametru mai mare care sa nu urle.

Link către comentariu

Bineinteles ca m-a luat flama si am inceput sa caut roti. Cred ca am gasit. BBS RG-R. Nu sunt eu mare fan al rotilor de aceasta culoare, dar cred ca da bine cu albastru masinii mele.

Later edit: jantele sunt mai usoare decat RS-GT. Pe 19 au 9.02 kg, iar RS-GT au 9.75 kg.

post-731-1201620518_thumb.jpg

Link către comentariu

well ai dreptate, din pacate eu pierd doua ore in masina pe zi in bucuresti si din acest considerent ma gandesc f. serios sa-mi iau un TV tuner, mai vad o stire ceva...

Link către comentariu

Sau poate ca tot RS-GT mi-as lua. Am vazut niste poze si nu m-au incantat. Revin.

Link către comentariu
@bbm Sigur rage la fel ca una stock? Nu prea am vazut doar cu diametru mai mare care sa nu urle.
cind vrei sa auzi masina, vorbesc cu proprietarul si intr un wend , functie de programul lui si al tau , o sa o auzi cu urechile tale; sau vorbeste cu dragos sa-l roage el, este clientul lui ; sau daca vede el postul meu, poate iti da mai multe detalii; eu personal nu cred ca merita din punct de vedere bani vs performanta sa pui doar soft, din ce am citit despre 2.0tfsi s3, evacuare si soft ajungi la 300-320 de cai in conditiile in care turbina impinge cu 0.1-0.2 bari mai mult decit de serie; si crede-ma, dan - proprietarul s3 ului care are milltek cu toba de mijloc este un tip foarte pretentios si nu accepta evacuari care scot zgomot, deranjeaza, etc o sa auzi cu urechile tale despre ce este vorba; vlad, gindeste-te de 2 ori daca vrei roti pe 19 in acest oras infect - vine primavara si iar incep astia campania de gaurit strazile care au ramas negaurite de mama iarna !! iar pt condus sportiv, o janta mai mare si mai grea de ajuta FIX NU !! daca totusi esti "virusat" si vrei jante pe 19, mare atentie la ET sa nu ai surprize cum au avut alti colegi de pe forum si au trebuit sa faca artificii (model distantiere sau umblat la aripi) , nu cred ca esti genul care sa vrei / accepti asa ceva
Link către comentariu

Trebuie sa intervin, avand in vedere ca despre mine este vorba.

Cand doresti, ne intalnim (avand in vedere ca ne stim din vedere) si vei auzi singur cat de tare suna evacuarea,

suna un pic mai tare decat cea stock dar in limitele normalului.

Cat despre jante, mare grija, BBS RS-GT nu se fabrica cu et asemanator cu et-ul jantelor de S3.

De la BBS nu ai decat CH, CKII si CYII.

Modificat de dan i
Link către comentariu
Trebuie sa intervin, avand in vedere ca despre mine este vorba.

ah, am uitat sa spun, orice asemanare cu realitatea este pur intimplatoare !! :censur: :)

Link către comentariu

Evacuare nu voi pune din 3 motive: 1. nu vreau zgomot mai mare sub nici o forma 2. nu dau atatia bani pe o "tzeava" (din cate stiu sare de 1000 de euro...apropo, Dan, cat te-a costat?) - prefer sa dau multi bani pe jante, haldex controller etc 3. sub multumit si cu 300 CP pentru care evacuarea stock si intercoolerul sunt suficiente.

Despre jante, eu am gresit ca m-am uitat la BBS America si m-am ghidat dupa modelele disponibile pentru A3, inloc de S3. Dan are dreptate: pe S3 mergm CH, CKII si CYII. Nu arata rau CKII, dar finisajul cromat nu prea ma atrage. Ma voi mai uita ce variante am. Iar in ceea ce priveste marimea lor, de 19", nu imi fac probleme. Scoala de a merge cu jante mari a inceput cu un Golf IV de Canada, cu jante de 16, care avea suspensia BOCNA si garda de nu puteam trece peste o sticla de 0.5l culcata. Nu glumesc. Credeti-ma ca acea suspensie trosnea la orice mica denivelare, chiar si dupa ce am schimbat bucse de bara stabilizatoare, bielete de directie si altele. La A3-ul vechi am avut jante de 18 si suspensie sport, aici la fel, deci ma descurc eu. Multumesc pentru sfaturi si rectificari. :icon_thumright:

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

daca vrei evacuare la un pret bun

cred ca te-ai putea intelege cu roby!

eu zic ca merita! si iti pui si intermediara si nu se mai aude asa tare!

cat pt jante felicitari! eu nu imi permit 19 pt ca vreau sa fie cat mai usoare si sa am si ceva balon la cauciuc :) ma batea gandu sa pun 17 ;)) dar ar fi arata prea mici mai ales ca ce mi-am comandat au si o oarecare buza!

sper ca in final sa arata si a mea bine ... de a ta, nu mai zici nimic, daca ai tintit asa sus. bbs sunt ff bune dar pacat ca sunt si ff scumpe

Link către comentariu

Iar daca vrei jante usoare cu tot cu PS2 pe 19'' la un pret mai mult decat ok, da-mi un semn. :salut:

Link către comentariu

Intr-adevar evacuarea a sarit bine de tot de 1000, a fost aproximativ 1800.

Succes cu jantele si abia astept sa vad ce alegi si cum dau pe masina :salut:

Link către comentariu

Da, deci evacuarea in continuare nu apare pe lista mea. Rotile pe 19 vin mai tarziu, ori noi ori cele de la Bogdan (daca nu se dau intre timp). Momentan pregatesc comanda de suspensie. Mersi pentru informatii, Dan.

Link către comentariu
Bineinteles ca m-a luat flama si am inceput sa caut roti. Cred ca am gasit. BBS RG-R. Nu sunt eu mare fan al rotilor de aceasta culoare, dar cred ca da bine cu albastru masinii mele.

Atentie, culoarea asta la jante arata extraordinar cand masina sta pe loc sau cand merge f incet, dar arata naspa cand masina e in mers: se vede ceva negru in locul rotilor, exact ca la oltcit. Multi vad jantele negre care arata minunat pe stand si le cumpara, insa pe o masina in miscare nu mai arata deloc bine.

Parerea mea si a vecinului de la parter.

Link către comentariu

Am renuntat la varianta RG-R, pentru ca acel model nu se potriveste la mine. In acest weekend voi analiza posibilitatile. Oricum, softul si suspensia sunt prioritatea.

Link către comentariu

Avand in vedere ca ai mentionat BBS, ce zici de CH?

Sunt si usurele, au 11,8 kg pe 19 cu 8,5J.

P.S.

As dori sa ma tii si pe mine la "curent" cu suspensia.

Modificat de dan i
Link către comentariu
nadir@boosted.ro

am vrb cu mihaila

si vrem sa facem un GRoup buy pentru suspensie

pt 2 pers am reusit sa obtin o reducere iar pt 4 pers reducerea creste!

oricum am vrb cu mihaila si eu unu sunt decis sa nu imi iau reglabila asa ca ne vom luat B8`uri mai exact B12 (adica b8 + arc)

Link către comentariu

Iar pe langa asta, dan_i mi-a ghicit gandurile. Un BBS CH pe 19 ar fi superb. Chiar ma voi interesa de aceasta varianta.

Link către comentariu
oricum am vrb cu mihaila si eu unu sunt decis sa nu imi iau reglabila asa ca ne vom luat B8`uri mai exact B12 (adica b8 + arc)

o decizie inteleapta baieti :beerchug: spor la cumparaturi

Link către comentariu
nadir@boosted.ro

multumim BBM

decizia este din motive tehnice dar nu putem sa nu luam in calcul si pretu!

@ mihaila poze cu CH pe s3 pot sa iti dau eu :beerchug: dar eu am avut pe 18

Link către comentariu

Asa. Am hotarat ca pana la sfarsitul saptamanii viitoare sa pun soft. Voinea e pregatit. Urmeaza comanda la BBS CH pe 19 inci.

Despre problema discurilor, aceasta a disparut. Dupa mai multe franari puternice de la viteze mari pana pe la 100 km/h, nu am mai resimtit vibratia. Nici la franari progresive, nici la cele mai bruste. :)) Insa ceva ciudat s-a intamplat cu evacuarea, care de cateva zile are un sunet ceva mai gros in decelerare in treptele 2 si 3. Nu e ceva rau, chiar imi place, insa o sa investighez cazul.

Atasez cateva poze cu CH pe 19.

post-731-1202160396_thumb.jpg

post-731-1202160401_thumb.jpg

post-731-1202160411_thumb.jpg

post-731-1202160421_thumb.jpg

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!