Jump to content

Zgomot ciudat la geam


BogdyS
 Share

Postare recomandată

Salut baieti,

Am si eu o mica problema. La 170km/h incepe sa se auda un huruit la geamul de la sofer, ca si cum nu ar fi bine inchis geamul sau usa. Am trantit usa mai bine am impins de geam in sus, dar zgomotul tot a aparut, si in plus de asta el se amplifica pana la 200km/h(mai tare de atat nu am mers)

Aveti vreo idee de la ce poate sa provina zgomotul respectiv si cum as putea scapa el(fara sa trebuiasca sa merg cu maxim 160km/h)

Numa bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se intampla sa am un suierat dar cred ca e de la oglinda dreapta care e putin crapata ,si ma gandesc ca intra aer pe acolo si de asta suiera .Poate si la tine e ceva de genul asta ,poate sa fie un plastic spart sau.....,oricum la mine face numai la viteza mare sau la vand puternic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa fie de la oglinda(care oricum nu e crapata) pentru ca se aude undva sus, aproape de stalp. Eu m-am gandit ca o fii de vina chederul, dar era la locul lui. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La viteza asta e o chestie de aerodinamica. Verifica nu ti-s garniturile de la geam mai iesite in afara. Poate de acolo sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai masina de noua? Daca nu, e probabil ca a fost lovita usa si indreptata/schimbata fara sa se refaca reglajul ei. Am patit figura asta (schimbata usa) si vajaia la 130km/h+

Dar am reglat-o din balamale si acum e super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Am si eu o mica problema. La 170km/h incepe sa se auda un huruit la geamul de la sofer, ca si cum nu ar fi bine inchis geamul sau usa. Am trantit usa mai bine am impins de geam in sus, dar zgomotul tot a aparut, si in plus de asta el se amplifica pana la 200km/h(mai tare de atat nu am mers)

Aveti vreo idee de la ce poate sa provina zgomotul respectiv si cum as putea scapa el(fara sa trebuiasca sa merg cu maxim 160km/h)

Numa bine :D

Lasa ca e bine! Asa o lasi mai incet! Cu punctele astea..... :D Nu iti place permisul in buzunar! Sa nu o iei in nume de rau, era o gluma mai serioasa :D ! Dupa cum a mai spus cineva, e posibil sa fi fost schimbata sau indreptata portiera. O alta varianta ar fi ca nu urca geamul pana sus tot din cauza unei demontari si reglari proaste.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa nu a fost lovita si indreptata. In plus de asta mai demult nu se auzea, zgomotul a aparut doar de 1 saptamana.

@lauss stai linistit, nu ma supar eu asa de usor. In general merg lejer, ar atunci am vrut si eu sa vad cat de repede pot face timisoara ARAD :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e de la vreun accident.Si la mine se aude un suierat usor in dreptul stalpului din dreapta,dar la viteza mai mica decat a ta( pe la 140-160 km/h).Azi am bagat si eu de seama,nu stiu ce poate fi(ca un fluierat fin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude, cam pe la 160hm/h. Mergeam linistit pe drum liber, muzica in surdina si a inceput sa huruie, am mai calca-o un pic si zgomoul s-a ampilificat sunt tare dezamagit. Se aude de parca geamul e foarte putin deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi zgomot(suierat) il aud si eu pe la 140-150km/h. Ori s-au invechit chederele de la usa, ori aceasta nu se mai inchide perfect. In mers am tras de usa catre interior, incercand sa o apropii cat mai mult de caoserie si nu se mai aude. Undeva pe forum se explica exact cum trebuie reglata usa. In cazul meu este putin departata in partea de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori s-au invechit chederele de la usa, ori aceasta nu se mai inchide perfect.

Cred ca asta e problema.La mine zgomotul a inceput sa se auda dupa ce usa parca nu se mai inchide la fel ca inainte (de vreo 2-3 zile),scotand parca un fel de scartait inconstant(la 10-15 inchideri-deschideri se aude un zgomot apropiat ca al unui scartait).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude acel suierat de care vorbiti voi dar la viteza mai mica 100Km/h .in momentul cind ridicati geamul tineti tras cu mina catre in spate deoarece geamul nu se aseaza bine in rama usii.succes :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salut baieti,

Am si eu o mica problema. La 170km/h incepe sa se auda un huruit la geamul de la sofer, ca si cum nu ar fi bine inchis geamul sau usa. Am trantit usa mai bine am impins de geam in sus, dar zgomotul tot a aparut, si in plus de asta el se amplifica pana la 200km/h(mai tare de atat nu am mers)

Aveti vreo idee de la ce poate sa provina zgomotul respectiv si cum as putea scapa el(fara sa trebuiasca sa merg cu maxim 160km/h)

Numa bine :)

Observ ca masina ta este din 2000, deci s-ar putea sa fie chederele imbatranite, iar la viteze mari aerul opune o forta destul de mare, masina suferind oarece deformatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu se aude nimic la nici o viteza si chiar daca s-ar auzi ceva dau muzica din ce in ce mai tare pana acopera zgomotu ;) glumeam ... probleme de aerodinamica dupa cum au zis mai toti deasupra chederul e vinovatul ... dar cred ca decat sa rezolvi problema mai bine mergi cu viteza putin mai mica ... numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Gata s-a rezolvat de ceva vreme dar nu am apucat eu sa scriu.

Am fost la mecanic si mi-a ridicat putin incuietorile de pe stalp. Dureaza 2 minute la toate usile si nu este nevoie decat de o surubelnita stelara. Daca incercati atentie sa nu il ridicati prea mult ca nu se mai inchide usa mult. Am inteles ca problema e una normala, mai ales ca era vorba de usa de la sofer.

Acum pot sa merg cu 200 fara muzica, ca nu se mai aude doar cum toarce motorasul :somnmare: (pacat ca nu prea am unde sa merg asa de tare, dar am facut un drum de Bucuresti si pe A1 a mers).

Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!