Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

salut lume tin sa aduc la cunostinta ca cif nu-i bun pt curatat...am curatat eu si au luat o tenta de gri piesele de plastic...una singura a ramas neagra si aceea e acea siguranta de la manerul cu panoul de comanda geamuri de la sofer.....deci nu recomand cel mai sigur e acea solutie bang ...cu aia am curatat consola centrala si la radio acolo..si e totul negru,nu sa decolorat nimic...o zi buna sa aveti


cat de vopsea nu vreau sa aud aia se duce in timp.....ori curatat si lasat asa   ori inlocuit si gata stres

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca o cureti cu bang si burete de vase, nu se zgarie? n-ar fi mai bine lasa-te/imerse intr-o solutie care sa manance vopseaua de pe ele? Sunt si eu interesat ca vreau sa le fac (pe cele de la sofer/pasager fata, ca alea din spate sunt perfecte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu consola centrala am curatat-o cu bang,perie de unghii si apa ,,,,au iesit bine  cat despre manere sunt dezamagit de cif,poate era bine sa incerc axion,,,,dar maine am sa incerc axionul pe capacul de la sigurante....o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat și eu consola centrala. M-am chinuit puțin dar cred ca a ieșit ok. Acum încerc sa aflu cum se scoate (dacă se scoate) rama de plastic din jurul radioCd. post-145161-14362839723432_thumb.jpgpost-145161-14362839770973_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a scoate rama aia trebuie sa dai jos torpedoul si plasticele de sub volan(ai cate 2 suruburi pe fiecare parte), mai e un surub langa mufa de diagnoza si va trebui sa scoti si  consola de la schimbator. Asta dupa ce dai jos unitatea de la clima si radio-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow :) cred ca renunt...suna complicat :) si poate la sfarsit dupa asamblare capat si efectul de "greierasi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unele modele se dau doar insertiile,de pe rama/cusca.dar la cele mai vechi din pacate trebuie dat jos : torpedo,plastic stanga volan,scrumiera,consola de pe mijloc/dintre scaune.Grija mare la toate suruburile,sa nu iesi pe minus sau plus si apoi o sa zici ca ceva iti scartie in bord sa te apuci sa cauti cel lipsa,etc.

 

E mult mai usor sa lucrezi cu el dat jos,eu mi-am facut curaj si le-am dat jos,cam asa o sa arate si a ta:

 

post-132519-0-51643800-1427284903.jpg

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor!

 

De curand am intrat in posesia unor trimuri de aluminiu (evident second hand). Din pacate, asa cum puteti vedea in poze,post-114169-0-33060300-1437553812_thumb.post-114169-0-34813500-1437553859_thumb. sunt destul de obosite si as dori sa le readuc la viata. De aceea va cer sfatul in urmatoarele aspecte:

* imi puteti recomanda produse / metode  pentru polish/reconditionat partea cu plastic / aluminiu?

* cunoasteti persoane care au mai facut /fac asemenea servicii?

 

Multumesc anticipat!

post-114169-0-76316300-1437553905_thumb.

post-114169-0-78596300-1437553908_thumb.

post-114169-0-80243800-1437553911_thumb.

post-114169-0-74554600-1437553914_thumb.

post-114169-0-62379100-1437553917_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plasticul il cureti de vopseaua veche, s-a vorbit mai sus.

aluminiul nu are nevoie de polish, e mai mult indoit, nu zgariat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale,

am citit mare parte din discutiile de mai sus si recunosc ca am ramas tot nelamurit (spre ex. la unii au aparut zone in care vopseaua s-a umflat si nu mi a fost clar din ce motiv..) + varietatea de produse din care nu prea stiu ce sa aleg. Pentru partea de aluminiu e vreo solutie de remediere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se umfla daca nu e vopsit corespunzator (nu degresezi bine, dai strat gros, nu se usuca bine intre straturi).

la mine vopseaua arata ca in prima zi, in afara de maner unde a prins luciu / s-a tocit de la mana.

la aluminiu poti diminua din defecte cu smirghel, prima oara granulatie mare apoi fina, pt finisaj.

da cu el intr-un singur sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
zaharia catalin

salut.Vad ca nu s-a mai postat de ceva timp.dar incerc sa gasesc un raspuns de la voi.Am cautat mult timp Duplicolor pt plastic si nu am gasit.intrebarea mea este:pot folosi duplicolor negru mat pentru jante si elemente de caroserie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Manerele alea , defapt vopseaua aceea cauciucata , se curata f repete si bine cu diluant ( Asa am citit , nu am incercat ). Dupa care se sterge cu spirt , se aplica unul , doua straturi de primer , se lasa la uscat cateva ore sa adere bine in material , apoi se aplica 2-3 straturi de vopsea , primul strat se da subtire , la fel si al doilea , iar al treiea e cel finit ... Adica dupa al treilea strat dat , asa va arata manerul ! 

 

Stiu ca rezista si cu mai putine straturi , dar asa se face la vopsitorie , in general si in plus acel maner este foarte solicitat si daca nu e facut cum trebuie , in timp iar se deterioreaza ! Aaa si folositi vopsea de vreo 40 de lei cam asa , pentru a rezista in timp si a arata super ... Cele ieftine , raman ieftine ... 

 

Aaa si dupa ce cureti cu diluant , recomand sa nu folositi mult ! La vopsire , chiar si cu primer vor aparea niste bule ... Nu stiu daca e de la asta sau vopsea ... Eu am patit-o cu niste boxe , tot de plastic ... Daca se pricepe cineva mai bine , il rog o lamurile ... Pentru viitor ! 

 

In rest , toate cele bune ! Eu am colantat cu carbon elementele din bord ... O sa continuui si la scrumiera , dar cand imi voi mai cumpara folie ! 

post-155145-0-27181600-1446027081_thumb.

Modificat de Nenciu Victor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum ai trim-urile...

Daca sunt ca si capacul de la AC...exista o solutie mult mai de efect decat colantarea...dar este foarte mult de munca...

 

post-14266-0-35440700-1446029004_thumb.j

 

Acesta este rezultatul la mine :)

 

post-14266-0-04643400-1446029036_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti arata bine.dar daca nu ai trim.cu alu atunci poti freca pe el ca tot negru ramane.ps: au trebuit vopsite pe interior butoanele sau ai schimbat becul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum probabil stii este un singur bec pe mijloc...

Asa arata inainte...

post-14266-0-19652200-1446033187_thumb.j

Dar dupa ce am vopsit doar butonul din mijloc( unde este becul) lumina este uniforma

post-14266-0-79117800-1446033359_thumb.j post-14266-0-81748900-1446093573_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiam ca e doar un bec ca nu am avut ocazia/motiv sa dau jos.

daca nu vopseai si se acoperea putin becul sa nu aibe intensitatea asa mare rezolvai ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce sa acopar si sa nu se topeasca?

Daca reduceam intensitatea becului afectam si iluminatul butoanelor din stanga/dreapta 

Am considerat ca este mai  safe asa si am incercat sa modific butonul dupa cel original...pentru ca daca maine renunt la acele butoane sa nu mai trebuiasca sa schimb si becul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alt bec (rosu)plastic.etc

e ok si asa,eram curios.trebuie sa imi ajunga si mie butoanele de aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca vreti sa dati jos  , cauciucul acela de pe plastice , lasati elementul  la muiat in apa calda  60-70 minute , dupa care cu un burete  frecati cauciucul , aceasta operatie trebuie facuta cu elementul  introdus total in apa, eu am incercat   la capacul din dreapta torpedoului , in 5 minute am dat jos tot cauciucul ,  fara nici macar o zgarietura , eu  vreau sa nu vopsesc , cu ce a-s putea da sa dau un aspect frumos la plastic ,  stiti   merge un polish ? sau altceva ? multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti alta incercare ,  cred ca am gasit produsul  care curata acea vopsea plasticata ( acel plastic gumos de pe  elementele de interior ) cum ar fi manere usi , capace  si altele ,   iata un exemplu  , punem  manerul  de la usa sub jet de apa ,  dupa care dam  cu o solutie de curatat  care se numeste  chante clair , cu un burete de spalat vase , dar cu partea  de burete nu cu partea aceea verde , frecam  toata suprafata , fara sa apasam exagerat de tare ,   nu este nevoie sa frecam mult  , se vede ca guma aceea se dizolva in contact cu solutia  si prin frecarea cu buretele , 1 minut este de ajuns ,     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@tarox salut, ai lasat la inmuiat partea stanga a manerului cu tot cu intrarea de mufa pt comenzi? Nu s-au stricat comenzile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut eu  am  manerul din partea stanga , daca te referi cel de pe usa  de la sofer , din aluminiu , asa ca nu l-am facut  , tu daca -l ai din plastic negru trebuie sa-l dai jos trebuie sa se scoata  , are niste cleme  trebuie sa  tragi de el , cu atentie si iese ,  cat despre produsul care l-am folosit  , dupa cum am mai spus se numeste  chante clair ,  nu stiu daca se gaseste in romania  , eu sant in italia si aici este , in romania nu l-am vazut , poate-l gasesti ,  ,  ar fi bine sa  lasi produsul in contact cu suprafata  de pe care vrei sa dai jos aceea guma  cat mai mult posibil , si 20 minute daca vrei , asa guma aceea  tinde sa se umfle , dupa care sub jet de apa    freci cu un burete ,  un burete  ,  eu am facut cu partea  mai dura a buretelui , dar dupa am observat ca este mai bine cu partea de burete ce-a moale , freci in continuu sub apa pana se duce toata guma  ,             cat despre butoane daca vrei sa le faci cred ca trebuie sa  faci cu atentie sa nu intre apa la contacte , 

eu spun ca merge mult mai usor cu acel produs ,  dar  tu poti incerca  , sa le lasi  ceva timp in apa calda , si dupa cu un burete sub jet de apa  sa cureti guma aceea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!