Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Eu am dat jos acel cauciuc urat cu servetele umede de la consola centrala si nu le-am mai vopsit (masina din semnatura) ...au iesit perfecte.Freci cu servetel umed ca sunt piese mici alea  si gata....iasa perfect fara vopsire.Iar pe manerul de la usa soferului unde sunt si butoanele am demontat manerul am dat butoanele jos si la fel cu servetele umede iar dupa i-am dat 2 straturi de vopsea negru mat ca erau si zgarieturi si a iesit perfect.Acu vreau sa imi fac consola din spate pana in fata la schimbator si cred ca o fac cu autocolant fain.Deci un pachet de servetele mare umede la 3 lei din Kaufland rezolva problema.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A gasit cineva spray pentru plastic, gri antracit mat, ca in poza?

 

post-142571-0-51933200-1432887814_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine te duci cu plasticul la un centru auto de preparat vopsele si iti faci exact pe culoare.Eu asa am facut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu folositi autocolant ? e mai greu la colturi dar cu putina practica si un uscator de par pt a incalzi autocolantul o sa faceti minuni ........eu la passat aveam manerele praf , am incercat sa le vopsesc dar nu mi-a placut ce a iesit , in plus puteti alege multe nuante/culori iar daca se murdareste sau il ardeti cu tigara il dati jos imediat........asa a iesit la mine

 

105e7om.jpg

 

 

15gawt4.jpg

 

 

2m6wrr9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merge cu Plasti Dip.... Arata foarte bine la Passat-ul cu autocolant :D Super!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa nu ajunga ca si originalul dupa ceva timp,sa se ia pe maini si sa fie lipicios...In rest a iesit foarte fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ne un link sau macar pe privat de unde putem lua plastidip in cantitati mai reduse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plastidip-ul nu va tine,am incercat si eu,nu sta pe suprafatele unde deseori intra in contact cu mana,etc.

 

Eu le-am vopsit primer plastic,vopsea neagra mat,lac si sta bine de 2 ani deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat plastidip negru cu 35 lei de pe okazii cu transport moca,era ceva oferta.Inca mai am un tub aproape plin.am dat si eu pe manere.daca dai strat mai gros arata stoc,f bine dar daca dai subtire ala se duce jos dupa cateva atingeri,mai ales daca aveti prieteni sau membri familiei la care le "transpira" mana cam des :)

 

Avantajul la el e ca il poti da jos oricand fara stress si retusezi si etc.

 

asa arata la mine:

 

 

post-132519-0-80530300-1427284905.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat jos cauciucul ala si am dat cu vopsea normala negru mat, dar acolo la sofer arata urat pe la butoane ca nu am putut lua tot cauciucul si am zgariat putin, si m-am gandit sa iau si eu plastidip dinala mai ieftin, nu ala ce l-am gasit pe site-u Plastidip la 90 lei, ci unul la 26 lei, ceva copie la plastidip.

 

Si ma gandeam sa dau peste vopseaua aia, oare o sa tina? O sa se astupe zgarieturile alea..?

 

Sau trebuie sa curat intai vopseaua aia..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi bine sa dai cu șmirghel 1500 chiar 2000 înainte. Dacă nu cu 30ron cumperi de pe eBay unul nou dar nu OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asa o sa fac, o sa iau de pe eBay, da nu cred ca gasesc asa ieftin, pentru Passat B6. Ar fi frumos insa..

 

Butoanele crom le-am gasit foarte ieftin insa fata de la noi, si cred ca tot "aceeasi marca"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am terminat cu reconditionarea tuturor plasticelor. Am consumat un tub de Dupli Color plastic 400ml si inca vreo 200 ml din alt tub pt 3 straturi pe toate piesele.

Sper sa tina, sa nu prinda luciu sau sa se cojeasca.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Cum se prezinta acum lucrurile? A rezistat vopsirea? Daca ar fi sa o faci din nou, cum ai face acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopseaua e acolo, nu s-a cojit. doar ca pe anumite zone (manerele usilor din fata) are luciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea nasoala Muale e ca ,manerele de pe portierele pasagerilor rezista in timp daca au fost facute cat de cat cu grija,dar cel de la sofer e mai expus din cauza pozitiei/formei sale de "platforma" si daca prinzi un soare cum au fost saptamanile trecute iti fierbe practic vopseaua (besici) indiferent de spray.Poate daca e alta culoare in afara de negru,mai scapi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum am prins soare dar nu s-au facut basici. nu cred ca este posibil la acest tip de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai, sper sa te tina,sincer am incercat destule marci si ceva basici tot a facut mai repede sau mai tarziu,aceeasi situatie la scrumiera.Se pare ca astea 2 sunt cele mai expuse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cat timp?

eu nu am multi ani cu ele vopsite (nov. 2013)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot de prin iarna 2013 au fost prima data vopsite : spritchit,vopsea,lac si au facut mici basici la margini butoane si maner iar tura 2 a fost dp schimbarea/modificarea manerelor dar ce ii adevarat cu spray de calitate proasta si a cedat dupa doar 4 luni,cuvantul final l-a spus soarele.

 

Oare plastidip rezista mai bine?pe net ziceau ca nu se cearta cu temperaturi ridicate,cel putin pana in 60-80 C rezista..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit la masina tatălui, tot un Golf 4, vopsea Duplicolor negru mat și după aproape 3 ani mânerele sunt în stare perfectă. Nu am folosit lac. Doar 3 straturi de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!