Jump to content

Baterie cheie


gorrocs
 Share

Postare recomandată

Probabil cu emitatorul din cheie - ceva electrician te-ar putea ajuta mai mult.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Piorel

    10

  • gorrocs

    5

  • JackD

    5

  • Denilson

    4

Top Posters In This Topic

este pe duca emitatorul din cheie ,partea proasta este ca nu se poate repara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de linkul ala cu "how to". Chiar vroiam mai demult sa desfac cheia pe care de obicei o folosesc, pentru ca cealalta e noua, s-o curat pe dinauntru si s-i mai ridic urechile care fac contact pe baterie pentru ca uneori nu functiona.

Acum am vazut in poze cum face si mi-a iesit si mie. Cica sa te adresezi unui dealer :lol: . Mai dadeam si-o gramada de bani sa mi-o desfaca si muream si prost.

Ambele aveau baterii Panasonic de 3V. Cred ca n-au fost schimbate niciodata. Maine ma duc sa cumpar una s-o schimb just in case ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

mai puteti posta poze despre cum se poate desface o cheie briceag? pe a mea nu vad nici un surubel nimic. am un golf IV din 2001 cu inchidere de pe cheia briceag. ambele chei imi merg doar de aproape si ma gandesc ca e vorba de baterie. vreau sa o schimb dar nu pot desface cheia. un sfat ceva se poate? multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dumping

1. Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament ! Foloseste "add reply" sau "fast reply" .

2. Surubelul respectiv se afla sub emblema Vw ( de tabla ) de pe cheie, dar pentru a schimba baterie NU este nevoie sa desfaci cheia de la acel surubel .

Aici ai un DIY .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe masina din semnatura, am o cheie normala cu bec si alarma viper, model ceva mai vechi.

pe telecomanda de la alarma am buton de inchidere/deschidere/panic mode/auxiliar.

daca as face rost de o cheie briceag, ar fi posibil sa folosesc telecomanda din cheia briceag pt alarma?

nu ma pricep asa ca sunt sanse sa fie o prostie ce am intrebat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o problema

am luat un vw bora 2.0 2001 din germania. .... si nu mai merge bateria de la cheie.... ( inchiderea centralizata ) .... si am vazut pe aici, ca cica merge bateria de la bios ( CR2032 ) .... e adevarat, ca sincer nu ash vrea sa stric ceva cip`u ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand bine ai venit pe forum.

Ar trebui sa citesti regulamentul.

Incearca pe viitor sa folosesti butonul Search.

Uite ce topic potrivit pentru problema ta se poate gasi cu search: Baterie cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat ceva mai simplu. M-am dus la magazinul Victoria la ceasornicarie si au avut si baterie mi-au si schimbat-o. Ca pana la reprezentanta pentru asta cine stie cand ajungeam....

Modificat de mutu109
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am maşina din semnătură cu două chei cu chip. Ambele chei acţionează la maxim 4 metri distanţă, foarte puţin, deci s-au camn slăbit zic eu. Am descăfut o cheie şi am observat că am două Panasonic CR 1620 3V. Acuma... pe ele nu scrie că ar fi cu litiu si nu scrie ceva de amperaj. Pentru că am găsit ceva pe net, un Varta CR 1620 3V, dar scrie şi amperaj de 60 mAh. E o problemă cu amperajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut probleme cu bateria si am constatat ca aveam baterie CR 2032 3V, am inlocuito cu o baterie varta la fel si acum merge mai bine si distanta de deschidere/inchidere a masinii s-a marit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum cateva zile mi-a aparut o problema.

Am plecat norma de acasa ... adica am deschis masina din telecomanda, pe drum am luat o groapa serioasa, oricum nu cu baia de ulei si cand am ajuns la destinatie nu mi se mai inchidea masina din telecomanda. Pur si simplu telecomanda e moarta, pentru sa nu i se mai aprinde nici becul ala rosu cand apas pe butoane. Masina se inchide normal cu cheia in yala, cu semnalul de armare al semnalizatoarelor.

Poate sa imi zica cineva unde este problema? La masina sau la telecomanda? Poate bateria sa moara asa dintr-o data? Pana in ziua aia mergea perfect, dadea unele semne de oboseala fata de ziua in care am cumparat masina (acum 6 luni) dar o deschidea fara probleme de la 10-15 de metrii. Sa se fi stricat cheia de la socul loviturii din groapa ... sau sa sara bateria din ea, inca nu am desfacut-o dar cum ajung acasa in seara asta ma si pun cu surubelnita pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine e sa desfaci cheia ... dar daca nu se mai aprinde beculetul e posibil sa fi murit bateria ... incearca sa pui o baterie noua si sa vezi daca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit la fel. Iata ce indicatii mi-a dat colegul gokey, caruia ii multumesc si pe aceasta cale:

1. Se pune contact cu cheia buna

2. Se inchid toate usile

3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de aprox. 10 sec

4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de aprox. 10 sec.

Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )

5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda. ATENTIE - cand se testeaza telecomanda, se ia contactul (cheia se va rasuci in pozitia 0)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos de info, mersi şi de pm!

Modificat de Piorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda... se pare că bateriile noi s-au prostit, că observ că tot aşa la distanţe mici merge acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pe bateriile puse scria li-ion inseamna ca ai pus acumulatori si nu au puterea unor baterii. trebuie sa pui baterii litium si eventual sa masori (daca ai posibilitatea)tensiunea bateriilor. O baterie noua lithium de 3v trebuie sa aiba 3,27-3,30volti! daca nu are atat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci nu scria pe ele li-ion precum ai scris mai sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot ai desfacut cheia vezi si tensiunea daca e buna, daca ai un aparat de masura, cel putin elimini o cauza. bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!