Jump to content

Probleme cutie viteze


nelutzu
 Share

Postare recomandată

Salutari!

As avea si eu o intrebare referitor la cutie, chiar daca sunt mai nou pe aicelea: de un timp intra foarte greu in marsarier, caraie ca o raba, si acuma intra ff greu si in 1 si 2. Dimineata e OK pana ajung la servici, dar daca fac un drum mai lung ajung sa nu pot baga in 1, nu pot pleca de pe loc. Deja de cat am calcat ambreiaju si pedala de frana se misca spre ambreiaj cand il calc.

Golf 2 1991, 1300 cmc, cutie 4+1

Ceva sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica timoneria cutiei (sistemul de parghii intre maneta schimbatorului si cutie). E f. posibil sa fie o piesa uzata acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e posibil la timonerie, dar e si mai posibil sa nu mai ai ulei in cutie. Eu prima oara as schimba uleiul din cutie si dupa aia cautat hiba in alta parte daca tot se manifesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ca intra greu sint de acord cu cei de mai sus, dar caraitu nu e in regula, cum stai cu ambreiaju'? Posibil sa fie uzat tot kit-ul , eu cel putin am avut aceleasi simptome la un golf1 si era si din timonerie , dar si ambreiajul era dus tot!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si la ambreiaj. Masina are 180k, proprietarul o schimbat disku vechi pe la 100k-120k in Belgia, inainte sa cumpar masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar crezi ca o masina din 86-88 are 180k km reali ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ii cam din 1991, si cam avea carte de service din Belgia cu toate reviziile si cu numar de km scris cand am luat-o. Amu ce za mai zic .... poate ca are mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si la ambreiaj. Masina are 180k, proprietarul o schimbat disku vechi pe la 100k-120k in Belgia, inainte sa cumpar masina.

se poate se poate...

a mea are 210k si intra in viteze ca noua. discul de ambreiaj e nou sachs (5000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

am si eu o problema tot la o cutie de 1.3 l la drum lung cand bag a 5-a daca o accelerez instant sare din viteza, daca o accelerez treptat merge dar nu prea mult timp k iar sare , si mai nou la plecarea de pe loc daca incerc sa plec mai repede trepideaza , k sa nu trepideze tre sa plec foarte incet. daca ma poate ajuta cineva cu un sfat ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nelutu,cum a zis si alex verifica kitul de ambreiaj sigur este pe duca,asta este simptom de ambreiaj dus,lipsa de ulei in cutie,nu poti sa te iei dupa niste hartii daca nu vezi cu ochii tai ce este acolo,bafta si spor la treaba :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laure, nelutzu avea problema asta acu vreo 4 ani... cred ca a rezolvat-o si el de atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ulei cutie, kit ambreiaj, timonerie sincroane. cam astea sunt cauzele pe rand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema tot la o cutie de 1.3 l la drum lung cand bag a 5-a daca o accelerez instant sare din viteza, daca o accelerez treptat merge dar nu prea mult timp k iar sare , si mai nou la plecarea de pe loc daca incerc sa plec mai repede trepideaza , k sa nu trepideze tre sa plec foarte incet. daca ma poate ajuta cineva cu un sfat ... :Driver:

la mine era rupt tamponul din fata cand imi facea asa,trebuia sa plec incet sa nu sara din viteza si sa trepideze rau,incearca sa il verifici totusi,bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!