Jump to content

Oglinzi cu efect anti-orbire


Adee
 Share

Postare recomandată

Pai ti-am zis mai sus, ai 4 pini care trebuie legati de la mufa de la oglinda, alimentare, masa, comanda de la iluminarea interioara si comanda de la mersul inapoi.

comanda de la iluminarea interioara T12a/11 e pinul culoare blue/grey

comanda de la mers inapoi t12b/12 culoare negru/ albastru

Asa te descurci?

Postul de mai sus are si schema electrica.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu ma descurc cu schema electrica de mai sus :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La centrala electrica cauti mufa t12b si pe pinul 12 gasesti fir negru/albastru, te legi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...mersi Al Bundy

Oglinda ce e in curs de instalare am dat-o jos de pe un A3 din 2005, din oglinda ies 6 fire dintre care numai 3 aveau conexiune....adica plus, masa si comanda mers inapoi. Am probato pe masina, legata numai plus si minus si functoneaza perfect. Nelamurirea mea este ...ce anume face exact comanda de mers inapoi si firul de iluminare interioara? Sa stiu daca ma chinui sa le mai leg. Atasez o poza in care se vad clar conexiunile la fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd bagi in marsarier si ai o lumina puternica in spate si oglinda e inchisa la culoare, ease deschide, adica se face normala ca sa vezi in spate.

IAr cand e iluminarea interioara aprinsa, chiar daca ai lumina din spate nu se inchide la culoare oglinda. Ultimele 2 fire se duc catre stalpi si de acolo la oglinzile exterioare, la masinile care au oglinzi exterioare electrocromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna ziua. am si eu o intrebare referitor la aceste oglinzi. tocmai am facut rost de 2 astfel de oglinzi cu senzor cu tot de pe 2 skoda diferite. iar oglinzile nu sunt la fel. una are colturile rotunjite si una mai ascutite. mufele par la fel. este vreo diferenta intre ele sau sunt la fel. din ce am inteles de la cum o legi e ok pt functia heliomat. dar pentru stergatoare si pentru faruri unde legi senzorul? se oate? multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa scrii sa intelegem si noi. Vezi ca sunt postate schemele pe forum. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce anume nu s-a inteles?

am zis , ca, pentru skoda octavia II sunt doua tipuri de oglinzi interioare: una cu colturi drepte si butonul pe care apesi cand o pozitionezi rotund si una cu colturi rotunjite si butonul de pozitionat sub forma de dreptunghi. este vreo diferenta intre ele? sau sunt la fel. mufele par la fel si senzorul la fel. singura diferenta era la seria de sasiu a masinii: una avea cu Z in serie iar cealalata aveab B in loc de Z.

pentru functia heliomat am vazut cum se leaga si am vazut si schema. dar nu stiam cum sa leg si senzorul ca sa mearga stergatoarele si farurile pe auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer pana acum nu am vazut deosebiri la oglinzile interioare dar o sa fiu mai atent,. Ce am vazut sa difere sunt carcasele, gri, negre, la golf am vazut oglinda cu colturi drepte.

Cat despre senzorul de lumina nu are legatura cu cicuitele oglinzii si se leaga direct pe centrala electrica si trebuie schimbat comutatorul de lumini si codata centrala sa stie de senzor.

15.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Si eu am montat aftersale oglinda interioara antiorbire. Pe cea cu marginile rotunjite care se pune la Octavia 2 de la inceput. Acum , de ceva timp, se pune si oglinda de golf (care este si pe superb 2) pentru varianta fara lumina automata, doar cu senzor de ploaie. Atentie ca aceasta oglinda are alt tip de suport pe parbriz si este localizat un pic mai sus decat la cealalta.

Modificat de ADI.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

imi cer scuze pt primul topic dc nu am fost explicit. cea de golf si superb am luat-o cu parbriz cu tot. cealalta am luat-o separat. nu am incercat dc se nimereste pe suportul de pe parbriz. clemele de prinedere si senzorul par la fel la amandoua. maine o sa pun si niste poze.

al bunndy vreau sate mai intreb ceva. butonul de lumini il am pe cel care are functia auto. dar pentru stergatoare trebuie schimbat si maneta de care le dai drumul? sau ramane aceeasi? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stergatoare e mai complicat .. nu stiu daca merita modificarile .. s-a mai discutat despre asta, eventual da un search pe forum. Din cate imi aduc aminte colegul Stefan_B are un post detaliat si bine structurat pe tema asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e asa complicat? Nu se modifica nimic , senzorul se leaga cu stergatoarele , vezi schema de mai sus si comunica cu ele pe protocol LIN, trreptele de reglaj a temporizarii devin trepte de reglaj ale sensibilitatii senzorului.

Atentie ca aceasta oglinda are alt tip de suport pe parbriz si este localizat un pic mai sus decat la cealalta.

Merci ADI. , ca eu nu mai tineam minte. Conectica este aceeasi.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LIN o fi avand FL-ul .. O2-ul meu are CAN .. in fine protocolul e prea putin interesant .. am inteles ca mecanica motoarelor ar fi diferita ... nu este afirmatia mea .. asa s-a scris pe forum mai demult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la cele 2 oglinzi: nu au suport de prindere diferit pe parbriz - este identic. inclusiv senzorul e acelasi. singurul lucru care difera este carcasa de plastic care imbraca senzorul si piciorul oglinzii, care este total diferit. nu se potriveste de la una la alta.

referitor la legarea la blocul de lumini nu mai e cazul intrucat ambii senzori sunt doar de ploaie. :blink:

post-7992-1278360319_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de lumina din cate stiu este proeminenta de langa gura de dezaburire parbrz... pe mijloc.

Tot acel senzor masoara si radiatia solara pentru climatronic. Masoara intensitatea in W/m^2 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii gresit. Ala e doar pentru intensitatea razelor solare. Cel de lumina este impreuna cu cel de ploaie si este montat la baza oglinzii lipit de parbriz.

LIN o fi avand FL-ul .. O2-ul meu are CAN ..

Ba da, tocmai protocolul este cel interesant. Cand montezi xenon si se arde un circuit din mooras, tocmai asta e, cel care se ocupa de protocol. Octavia 2 de cand a aparut are protocol LIN intre senzor de ploaie, stergatoare si centrala electrica.

Ia studiaza pagina 7, vezi cine mai comunica pe acest protocol.

54_octavia_2.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

De unde pot lua o oglinda de interior pentru un Bora din 2001, pentru ca la a mea cred ca s-a spart ceva in interior si este ceva lichid uleios in spatele sticlei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

revin si eu cu o intrebare aici: m-am decis sa schimb si oglinzile laterale cu unele electrocromatice.

Problema este ca respectand schema din ELSA trebuie trase fire de la oglinda din parbriz la calculatoarele din usile fata si de aici la oglinzi (am geamuri electrice). Dupa ce am desfacut usa am constatat ca, calc meu din usa nu are pini acolo unde ar trebui sa vina aceste fire.

Imi puteti spune si mie daca exista calculatoare de usi speciale pentru oglinzi electrocromatice laterale? si un cod ceva?

Eu in ETKA la anul 2006 nu am gasit decat calc simple fara sa fie si pentru astfel de oglinzi

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti trage firele direct la oglinzi. Calc de usi nu fac nimic in aceasta privinta. Se trag din fabrica pe acolo deoarece firele din stalp ajung la calculator si apoi din alta mufa se duc la oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc!

ce bine, daca trebuia sa schimb si calculatoarele din usi ma lasam de meserie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Am facut rost de o oglinda exterioara electrocrom(pe stanga) si mai ramane sa trag firele de la oglinda interioara. Am citit topicul dar nu am gasit raspuns la niste intrebari: Unde sunt pinii de la oglinda interioara, trebuie data jos oglinda, carcasa de plastic ce se prinde pe parbriz sau e suficient sa dau jos plafoniera? Firele ar trebui sa vina prin plafon pana in stalpul A, jos, si de acolo cum ajung cu ele in usa? Prin burduful ala de cauciuc? Trebuie sa dau jos si partea de tabla din spatele fetei de usa prinsa in nituri sau e suficient sa dau jos doar fata de portiera? 

Scuze ca pun asa multe intrebari dar as vrea sa stiu ce am de facut inainte sa stiu cat timp imi rezerv si daca ma descurc eu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se da jos doar fata de usa de plastic, dupa aia urmeaza un pic de chin sa tragi firele - poti sa folosesti o sarma otelita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in mufa de la oglinda interioara, chiar la iesirea din oglinda.

le treci prin mufa si prin burduful de cauciuc, nu trebuie data jos tabla interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!