Jump to content

Passat recall


Tzeposul
 Share

Postare recomandată

Au. Cica a mea (dec 2005) nu intra in actiune. E vorba de masini fabricate intr-un interval destul de ingust, cca 1 saptamana.

Da' mai verific eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GRooVe

    16

  • OviDU

    13

  • Mama Omide

    11

  • imircea

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru ce motoare se aplica si din ce perioada mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Groove, dupa cum am spus si mai sus, nu tine neaparat de perioada fabricatiei. Cel mai bine dai un telefon la dealer si ii pui sa verifice dupa seria de caroserie pentru ca e dupa cum au venit piesele de la furnizori catre fabrica VW. Eu am sunat la dealer si mi-a spus ca a mea nu intra, si e preluata de la dealer in Octombrie 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e din mai 2006, deci...slabe sanse. Ziceam sa vedem cam care e perioada, macar daca ne certam cu cineva sa stim daca avem sau nu dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut all!! cum pot sa aflu daca au fost recheari pt un passat BMP WVWZZZ3CZ6E016778 DOAR LA VW REPREZENTANTA SAU SI PRIN ALTE SURSE?? MS ANTICIPAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primu rand, renunta la caps. Vedem ce scrii oricum. :icon_thumright: In al 2-lea rand, da un telefon la reprezentanta si vezi ce au ei de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi doua variante:

1 - notificările din cartea service;

2 - in compartimentul rotii de rezerva ar trebui sa ai lipite niste abtibilduri pe care sunt scrise niste coduri. Acele coduri reprezinta actiunile facute masinii tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervin si eu cu ceva lamuriri, sper ca ajuta. Eu am 20tdi BMP din aprilie 2006. Am luar masina din Germania. In octombrie 2007 am cerut un test de rampa la Porsche Vest 1 pt. geometrie spate. Am dat de un inginer foarte prietenos care mi-a spus ca trebuie facute 3 actiuni la masina si sunt gratis. S-a mai scris despre ce e vorba si nu revin. Chestia e ca mi-a si explicat ceva. Actiunea motorului (soft) se face la 45k. deoarece setarea de pana atunci a softului este pentru modul de rodaj.Si in concluzie papa si ceva ulei mai mult. De aceea li s-a dus vorba de mancacioase de ulei. Multi nu-si fac actiunile gratuite la masina.Tin sa va spun ca din ziua aia masina nu mai trage la fel, am pierdut putin cuplu dar de 2 ani nu am complectat niciodata cu ulei intre schimburi(10-11K)si chiar am un mers super sportiv. Actiunea franei este pentru deblocare la plecarea de pe loc fara sa mai apesi butonul. Inainte trebuia apasat ca sa plece de pe loc. Sper ca am fost de folos.

PS: daca aveti manual de service vedeti in spate ca au trecut tipurile de actiuni care au fost facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-s soptit un soricel ca este o actiune in service privitor la un senzor al filtrului de particule. Nu stiu cat de recent e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au rezolvat si actiunea la filtrul de particule odata cu problema reclamata la cutia de viteze. E un senzor de presiune diferentiala care daca e fabricat inainte de sapt. 48 din 2008 cica ar trebui schimbat... eu fiind cu masina in garantie, operatiunea a fost cost-free, dar ma gandesc ca ar trebui sa fie la fel pentru toti din moment ce e actiune din fabrica.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clau, cand te-au rezolvat pe tine ? Fiindca si eu am avut o revizie anul asta si sunt curios daca si-au batut joc de mine sau actiunea a aparut abia recent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clau, cand te-au rezolvat pe tine ? Fiindca si eu am avut o revizie anul asta si sunt curios daca si-au batut joc de mine sau actiunea a aparut abia recent ?

nu cred ca s-au ras de tine,actiunea asta a iesit acum de cateva zile,de exemplu in spania au inceput sa anunte posesorii de saptamana trecuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi interesat de stiut daca in Spania e gratis pentru cei iesiti din garantie. La noi cum e cu gratuitatea pana la urma? A intrebat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi interesat de stiut daca in Spania e gratis pentru cei iesiti din garantie. La noi cum e cu gratuitatea pana la urma? A intrebat cineva?

dincate stiu daca e o rechemare de la fabrica e grayis chiar daca a iesit din garantie,cunosc cazuri in care au schimbat si injectoare gratis la unii care au iesit din garantie, dar nu la toti, si aici se mira cei de pe forum de ce la unii da si la altii nu, depinde mult si daca ai revizii facute la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa sunam la reprezentante sa ne interesam sau sa asteptam acea minunata scrisoare acasa? Scrisoarea de obicei vine dupa multe luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Passat B6

Production year 2005-2006

Campaign 92B6- Wiper Motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea au fost deja facute de mult. Cel putin la mine s-au efectuat de vreo 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot acum 3 ani si ceva am fost chemat pentru rezolvarea acestei probleme minore zic eu, mai bine faceau si ei recall pentru injectoare,pompa de combustibil si lista poate continua. Sa auzim numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am programat ieri pt o testare "de primavara" spun ei; in fine maruntisuri 80RON.

Cand am sunat la PBN mi-au spus ca e si o chemare in service pt masina (nu au catadicsit sa ma informeze in prealabil pe nici o cale :) de chemarea asta).

Cand am lasat-o azi, mi-a spus ceva baiatul de la service cum ca "s-ar inlocui niste roti dintate la pompa motorina sau ceva asemanator" si ca ar dura cam 5 ore. SAU POATE e vorba de actiunea 92B6 si nu mi-a explicat bine tanarul !

Daca se pricepe cineva sper sa ne lamureasca mai bine. Sper sa nu-mi iau masina (care momentan merge impecabil) din service cu alte pb cum s-a mai intamplat si altor colegi de forum :cheers: .

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand ridici masina cere informatii exacte : despre ce actiune a fost vorba, de interventii s-au facut in baza acelei actiuni !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am avut un recall! Au schimbat ceva pe la vacum, nu mai stiu exact ce. O sa ma interesez si revin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la Recall ptr o actiune ce priveste senzorul de la DPF, pe care l-au schimbat. Durata 1 ora.

Oricum eu nu am avut niciodata (in 41,000km) vreun mesaj privind DPF, doar ca aveau ei un recall pe tem acestui senzor.

Modificat de ECL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ECL: la fel mi-au schimbat si mie senzorul insa e posibil ca tocmai din cauza ca nu functiona el foarte bine nu ne-a aparut deloc mesaj de DPF :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot senzorul de la DPF mi-a fost schimbat si mie! Nu mi-a aparut nici o eroare inainte, dar fiind actiune l-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva despre o chemare in service pentru modelele Passat B6 cu codul motor BMP, BKP si BMA? Din cauza reperulul 03G 115 124 G - un intinzator de lant, care se uzeaza foarte repede si ofera posibilitatea lantului care pune in miscare tot angrenajul pompei de ulei sa se rupa in baie ducand apoi la ruperea curelei de distributie si implicit distrugerea supapelor etc. in Germania se inlocuieste tot acest ansamblu cu unul nou, modificat. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!