Jump to content

Passat recall


Tzeposul
 Share

Postare recomandată

Cand in Romania poti sa dai in judecada VW/importator/distribuitor si in cateva luni sa ai o decizie definitiva si irevocabila prin care pt greselile sale paratul sa plateasca milioane de euro reclamantului, ATUNCI o sa ne bage si la noi recall-uri la fel de multe cum sunt in SUA.

Din ce-am observat pe departe cele mai multe recall-uri sunt in SUA din partea tuturor producatorului... I wonder why...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GRooVe

    16

  • OviDU

    13

  • Mama Omide

    11

  • imircea

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce minune ar fi si la noi de ne-ar chema sa ne schimbe injectoarele :wub:

vise dom`le vise..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Replace Steering Gear" ?! :huh:

La un passat 2009 ?! :blink:

@pronet: de unde ai informatia ?!

Poate mai gasim si alte recall-uri si pe alte teme...

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre actiunea de recall am mai scris in thread-ul deschis pentru problemele la directie pe la inceputul anului, se stia de multisor. Totusi nu sunt probleme la fel de grave ca si injectoarele si pompa de combustibil. Daca fac recall pentru "rare cases" cand apare asta cu steering gear, de ce nu fac un recall pentru "almost certain" cu injectoarele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un raspuns :) , la intrebarea de ce nu se face recall pentru injectoare si de ce costa asa de mult la noi .

"

Buna ziua,

Asa numitele actiuni recall sau actiuni de rechemare pentru imbunatatirea produsului sunt guvernate de un alt sistem, in sensul ca apartin deciziei unilaterale a uzinei constructoare, nu sunt impuse sau nu sunt lansate la solicitarile clientilor. Acestea vizeaza un anumit lot de masini.

Diferentele de pret sunt influentate de mai multi factori dintre care amintim: conditiile pietei, costuri de transport, logistica, adaos comercial, etc. Evident, producatorul a lansat si pentru piata din Romania si varianta

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai era un topic deschis pe acest subiect asa ca le-am unit .

Caz : un prieten cu un passat B6 iesit din garantie a fost la porsche pentu ca i s-a ars pompa de motorina si nu a platit nici un ban , nu a intrebat de ce sau alte datalii dar oare este vreo actiune care nu s-a lansat public si atunci cand pica o schimba ei pe gratis ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Steering gear

pai asta se aplica la modelele fabricate in 2008. Eu am beneficiat de chestia asta, dar masina nu era a mea in momentul acela. Stiu ca s-a inlocuit caseta de directie la 2500 km iar eu am cumparat masina la 2560 km.

Chestia asta s-a facut desigur in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recall-urile sunt sustinute financiar fie de fabricant fie de importator, care prin chestia asta vrea sa fidelizeze clientu' sau sa previna procese usturatoare.

Daca in SUA ramaneai intepenit pe undeva ca iti murea injectoru' nenea importatoru' platea pana ii iesea pe nas...aia au cultura datului in judecata...

La noi Porsche face profit mai mare decat Dacia...ce nu va e clar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

recall-urile astea au legatura cu TSB-urile? intreb pt ca am gasit pe net doua TSB-uri care se pot aplica si masinii mele dar nu stiu de vreun recall

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recall-urile astea au legatura cu TSB-urile? intreb pt ca am gasit pe net doua TSB-uri care se pot aplica si masinii mele dar nu stiu de vreun recall

nu, mai degraba TSB-urile sunt un fel de instructiuni pentru service. le indica mecanicilor cum sa reactioneze in cazul unor semi-defecte (generalizate) ale masinilor in cauza.

gen schimbat (fara comentarii) butoanele de la geamuri daca se cojesc sau radioul (cu totul) daca fuge vopseaua de pe butoane.

sau cum sa-l trimita acasa pe client daca nu are dreptate. un fel de "asa face toate domne'", dar un pic mai elaborate.

uite aici o lista cu toate TSB-urile (din State) pt passat.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3966208

apropo de recalls-uri.

am cumparat masina din state si la cateva zile/saptamani a aparut un recall. In drum aveam cu totul alt dealer decat cel de la care luasem masina. Am lasat-o acolo cateva ore. Cand m-am intors, masina era spalata (desi nici prea murdara nu fusese) si avea rezervorul plin (desi initial lipseau numai vreo 10 litri)

de ciuda ca nu am si eu cum sa beneficiez de pe urma, le-am cerut si mi-au dat cadou un breloc cu VW (de maxim 10 dolari).

Toate astea pentru ca instructiunile VW of America pentru reteaua de dealeri era sa ofere clientilor afectati de recall bonusuri (masina de inchiriat, spalat, benzina, filtre, lichid parbriz, rahaturi etc) in valoare de maxim 150 de dolari si apoi sa factureze suma catre VW of America.

doar ca dealerii din State sunt independenti si nu simuleaza competitia ca ai nostri.

Recall Summary

VOLKSWAGEN IS RECALLING 4,079 MY 2008 PASSAT AND 2,500 MY 2009 TIGUAN PASSENGER VEHICLES EQUIPPED WITH 2.0T FSI ULEV II ENGINES. THESE VEHICLES HAVE AN ENGINE CONTROL MODULE (ECM) CONTAINING SOFTWARE THAT MAY NOT PROPERLY CONTROL ENGINE IDLE WITH THE AIR CONDITIONING TURNED ON. IN RARE CASES, THE ECM MAY UNEXPECTEDLY INCREASE ENGINE RPM.

Consequence

AN ENGINE SURGE CAUSED BY AN UNEXPECTED INCREASE IN ENGINE RPM MAY SURPRISE THE VEHICLE OPERATOR AND CAN RESULT IN A CRASH WITHOUT WARNING.

Remedy

DEALERS WILL INSPECT AND UPDATE THE ECM SOFTWARE FREE OF CHARGE. THE RECALL BEGAN ON MAY 30, 2008. OWNERS MAY CONTACT VOLKSWAGEN AT 1-800-893-5298.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut aseara un reportaj in care spuneau ca cei de la OPC s-au dus peste Kia si BMW pentru niste recall-uri care in strainatate se fac si la noi nu. Oare nu am putea sa facem o astfel de sesizare si noi pentru Volkswagen?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in strainatate ce fel de recall este la B6? Ca eu unul nu am auzit de vreunul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca in EU-RO la passaturile cu motoare BKP le-au schimbat pompa motorina gratis fara sa sa fie stricate prin chemare.

In RO se schimba in garantie daca se arde. Daca se arde dupa ce iese din garantie.............. :vwrullz:

Nu bag mana in foc o stiu din auzite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautati pe vwvortex. Ideea e ca exista anumite piese care la un lot "restrans" de B6 (2005-2007) cedeaza. Pompa din rezervor, coloana de volan si injectoarele. Poate ca in tarile civilizate unde clientul este respectat pentru ca asa au invatat la SCOALA, aceste piese se schimba "pe garantie" si in perioada de post-garantie, in anumite conditii.

La noi, in afara de pompa din rezervor ( la mine prima a trait 30.000 km, a 2-a are 120.000 km), nu s-a schimbat nici o piesa cu probleme, nu s-a facut nici un recall, desi am vaga impresie ca baietii au fost informati cu ce se confrunta la B6.

Recall-urile sunt deobicei tinute sub cheia secretului, din cate imi aduc eu aminte, singurul de care am auzit si la televizor a fost la BMW X5 ( prima generatie), cand era o problema grava, si anume conductele de frana pentru spate intrau in reverberatie si se rupeau. Tot la BMW, la seria 5, era o problema pe la directie, dar nu am detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci inteleg ca recall-ul se intampla cand "chiar nu se mai poate" si masinile trebuie aduse la service si remediate. TSB se aplica daca vine clientul sa planga ca e cev in neregula iar vw stie ca respectivul defectul are o frecventa sporita.

relativ la TSB-uri am parcurs lista postata de colegul catarad (multumiri!) si deja am dat de o buba referitoare la uzura excesiva a tachetului pompei de benzina (hpfp) si a camei corespunzatoare. pentru siguranta am schimbat si senzorul g410 (low fuel pressure sensor) la care se facea referire intr-un alt TSB de la AUDI de data asta, tot pentru motorul BPY.

Modificat de tamango
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Exista un recall in curs de desfasurare, codul ei este 21B9 , se refera la un furtun de la tubosuflanta, nu stiu exact la ce serii de masini se refera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am aflat eu, la actiunea respectiva se schimba furtunul respectiv daca e ROSU. Daca e Negru, nu se schimba. Asta mi-a spus-o o sursa buna si de incredere. In alta ordine de idei, iata AICI ce-am mai gasit in legatura cu actiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le am cu germana dar pe pagina doi parca zice ca ar fi BKP-uri din 2005 pana in ian 2006

mai stie cineva germana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao

Al meu motor este BMP si intra la actiune, miercuri am programare.

Eu am procedat asa: am aflat de actiune, am sunat la reprezentanta, am dat seria, ei au verificat si mi-au facut programarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scorpion, am vorbit cu un prieten care lucreaza la o reprezentanta si mi-a zis ca nu tine de anu fabricatiei sau de codul motorului ci pur si simplu de "noroc". O sa incerc sa aflu mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLS...se poate mai multe detelii???

Care ati fost pe la dealeri..ziceti si voi ce si cum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-le un telefon si ia-i la intrebari. Chiar sunt curios daca au habar de aceasta actiune sau de raspunsul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!