Jump to content

Passat recall


Tzeposul
 Share

Postare recomandată

pai de ce "nasol dar asta este"?

eu zic ca aceasta rechemare este un lucru foarte bun si arata ca producatorul se arata interesat sa rezolve anumite probleme care pot apare mai tarziu

asa daca vrei neaparat, ia dacie 1310, la aia nu s-a facut nici o rechemanre, deci a fost perfecta masina din prima

din acest pdv este un lucru bun ca producatorul isi recunoaste greselile si le remediaza. problema era timpul si nervii mei. am inteles ca se remediaza 3 lucruri:

1.up-date la soft

2.capacul motorului de la setergatoare

3.nush ce "ventil" daca am inteles eu bine la racitorul de motorina.

iar astea cred ca nu se fac chiar pocnind din degete asa ca revin la parerea mea "nasol dar asta este" o sa mai pierd o zi prin service....tareeeeeee placut:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GRooVe

    16

  • OviDU

    13

  • Mama Omide

    11

  • imircea

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am programat si eu revizia de 30 000 , la Focsani, cand am intrebat de rechemari mi sa zis ca exista 3 posibile situatii:

1.resoftare;

2.inlocuire capac motoras stergatoare;

2.furtun vaccum pe la radiator sau motorina, nu am inteles bine dar e vorba de un furtun.

Intreb :

-Toate 3 trebuie la masina?

R : Posibil toate sau depinde numai una sau doua .

-Nu sunt toate obligatorii ?

R :Depinde de ceea ce avem in baza de date , ce trebuie facut la seria dumneavoastra de sasiu.

Intreb putin surprins :

Dar nu am fost anuntat oficial de rechemare?

R: Oricum operatiunile sunt gratuite si acopera garantia, oficial sau neoficial trebuie facute daca sunteti in baza de date.

Si gata mi sa dat de inteles ca am noroc cu garantia, ceea ce este o aberatie, daca sa dovedit ca este o greseala in productia masinii, de ce ne aburesc cu garantia.....ma rog nu comentez...dar traim in Romania

Sa vad ce operatiuni trebuie facute.

Se poate vedea pe un site cu recall -uri operatiunile ce trebuie facute la masini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la recall. Am sunat aseara, m-au programat azi dimineata, a durat o ora pt ca nu a avut nevoie din cele 4 chestii(capac motor stergatoare, racire motorina, volant, soft) decat de up-grade-ul de soft.

A si mi-au si spalat-o din partea casei.

Nice....fost si placut....alta atitudine PBN .....poate chiar se indreapta ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu recall, la revizia de sambata am fost gasit cu 2 operatiuni ce trebuie facute , mi sa zis sec:

1.update de soft;

2.operatiunea brida la radiator, se va pune o brida la radiator pe un furtun.

Va dura 15 minute ambele operatiuni.

Cost zero, operatiunea se face la comanda producatorului , eu urmand sa imi alegem service-ul si data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine al-2-lea recall........ sa ii vad cu ce mia ma ameteste si maine .

maine pt volant........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-am fost , am lasat-o la ei ..............cand am facut programare era vb sa vin sa o iau a-2a zi, acuma s-au razgandit.....o iau in cursul zilei de azi .......

- cand am ajuns la ei i-am luat tare si mi-au spus ; ca nu e singurul service din buc si ca nu sunt obligat sa ma duc la ei , daca vreau pot sa merg si in alta parte............

- acuma astept sa ma sune sa ma duc sa o iau :D ; sper sa rezolve toate problemele la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la PBN

-am luat o.

-au si spalat o :D

- prblemele toate remediate ( sper )

- ce sa zic totul OKEI.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tokmai am fost si eu la revizia de 30k km , e produsa in ianuarie 2006, si la mine a fost doar capacelul respectiv de la stergatoare...o vrajeala mica, nu mi-au facut nici update de soft si nici altceva.

deci cei cu 2.0 litri benzina fsi produse in decembrie 2005-ianuarie-februarie 2006 sigur nu au decat faza cu capacelul...eu am intrebat si asa mi s-a spus!

ah si ca un mic detaliu, service-ul l-am facut in germania.

pentru cei care inca mai viseaza la service facut in germania...stati asa baieti ca nu e chiar "de vis"

comparatie cu service facut la "cardinal motors" in ploiesti la 15 k km:

-in ro puteam sa stau la o cafea la ei...la nemti nu

-in ro aveam internet wireless gratis chiar in cafeneaua respectiva...la nemti nu

-in ro ma uitam pe ditamai LCD-ul cum imi suie masina pe rampa si ce ii face...la nemti nu

-in ro a durat o ora jumate...la nemti mi-au zis sa vin inapoi peste vreo 7 ore adica pe seara

-in ro mi-au lasat restul de ulei care n-a mai intrat in portbagaj, la nemti nimic...canci

-in ro mi-au facut o aliniere de faza scurta gratis...la nemti m-a costat 20 euro sa o fac (imi batea faza scurta prea jos)

-in ro m-a costat 7 milioane, in germnia 250 euro

ca o nota, am fost la un service foarte mare care este in toata germania, firma care e si dealer de masini noi , si sh, si accesorii auto si tot ce vrei...

-am ramas cu un gust amar, urmatoarea revizie o fac iara la cardinal in ploiesti :angry:

Modificat de pantagruel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt programat maine dimineata la CARDINAL MOTORS cu partea a doua a actiunii PASSAT RECALL, adica cea cu piesele, prima fiind cea cu update-ul de soft. Asa ca maine vin cu vesti proaspete asupra actiunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana la urma azi si a durat maxim 1 ora cu tot cu actiune. Cica un capacel la stergatoare si o piulita (nu mi-au zis unde trebuia pusa) era de facut. Eu am mai avut si airbagul. Oricum una peste alta ma bucur ca am scapat si de actiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

citeva informatii legate despre actiuni Volkswagen si despre codurile de recall:

24J7 Ersatz Motorsteuerger

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Ma intereseaza recall-urile legate de volant!

Ati auzit de vreun caz de rechemare in service pt. schimbare volant la 2.0 tdi 140 cp, DSG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva detalii despre un nou recall pentru Passat 1.9 TDI (model 2007), cutie manuala 5 trepte ?

Azi am fost anuntat ca am o actiune :) ... Trebuie schimbata o garnitura la cutia de viteze si o sa-mi schimbe si uleiul de la cutie.

A mai avut cineva o astfel de actiune ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am dus azi masina pentru actiune. Am inteles ca actiunea este 35A7. (Schimbare ulei la cutia de vitaza)

Am gasit si cate ceva pe un forum din Germania:

"That is the action 35A7 the Syntetik

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee pentru care dintre masini se aplica acest recall? Eu, de exemplu, am un Passat B6 1,9 TDI fabricat in august 2006. O fi si pentru cei ca mine valabil acest recall? De la ce dealer ai luat masina? Aveai vreun simptom la masina, simteai ceva anormal inainte de acest recall? Daca poti, te rog, cand iei masina de la dealer mai intreaba-l niste amanunte referitoare la acest recall si posteaza-le. Multumesc!

Modificat de alxrro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Tot un Passat B6 fabricat in august 2006 am si eu. Motor 1.9 TDI, 105CP, cutie manuala in 5 trepte.

A fost luat de la Quark Motors (Timisoara). Curios ca in februarie cand am fost la o verificare, nu mi-au spus nimic de acest recall (atunci nu avea actiuni).

Amanunte nu stiau sa-mi dea, numai ca trebuie schimbat uleiul de la cutie (initial era vorba si de o garnitura :( ).

Precizez ca nu am avut nici o problema cu cutia, schimbatul vitezelor, etc. Sper sa nu apara nici dupa aceasta actiune.

:lol: Cand am luat masina avea cu vreo 10 km in plus ... sa fii fost "la cumparat ulei" cu ea ? :(

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B 5.5 din cate se vede.

NEWS: Volkswagen Recalls 410,000 Passats

AUBURN HILLS, Mich. (AP) — Volkswagen Group of America Inc. says it's voluntarily recalling about 410,000 gasoline powered Passats because of potential problems including damage to a heat shield.

Volkswagen announced the recall Friday, saying no accidents or injuries have been recorded related to the 1999 to 2005 model year Passats.

Some Passats with an automatic transmission may have an underbody heat shield that could be subject to damage. And some with 1.8T engines have a fuel line that requires potential replacement.

Also, some all-wheel-drive Passats will be inspected for potential fuel tank ventilation valve damage.

Volkswagen plans to notify owners of the recall, but says drivers who smell fuel should take the vehicle to a Volkswagen dealer or authorized repair shop

Sursa: http://www.lemonauto.com/complaints/volkswagen/passat.htm

Se pare ca au fost 2 recall-uri in 2007 si 1 in 2006. E foarte detaliat pe link.

Si din alta sursa:

PASSAT RECALL Volkswagen is recalling some 410,000 Passat sedans sold in the United States due to potential problems with heat shields and fuel line components, the German automaker said Friday. Volkwagen said it would voluntarily recall all gasoline-powered Passats it had sold from the 1999 through 2005 model years for inspection and possible repair. The wide recall marks a setback for VW at a time when it has set ambitious targets for growth in the United States market and is considering building a new auto plant in North America. (REUTERS)

Si alta sursa, cu informatii mai complete:

Here are the recall details

* Passats that have automatic transmissions and run on gasoline are being recalled to have their heat shields inspected to prevent damage to the exhaust system.

* Passats that have 1.8 liter engine are being recalled to inspect the fuel line for damages. If needed, Volkswagon will be replacing them.

* The last issue is specifis to Volkswagen Passats’ that have 4Motion all-wheel drive. These cars will have the fuel tank ventilation valves inspected and replaced if needed.

Volkswagen will be sending out recall notices to affected consumers on May 30, 2008, but owners can take their vehicles in now if they smell gas. No injuries have been reported as a result of this voluntary recall.

Modificat de champion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dinca_marian

salut, am tot citit pe forum despre actiuni de rechemare ,

eu am un passat b6 din 2005 luat pe leasing cu garantia expirata ca de are doar 2 ani cred ca cel mai mic interval de pe piata, masina are probleme cu volant si la un moment dat o sa trebuiasca sa o bag in service, ideea e cum pot afla daca masina mea ar fi fost inclusa in programul de recall si eu nu am aflat eventual prin blocarea corespondentei la firma de leasing,

poate reusesc sa fac ceva desi nu cred ca mai ma iau in considerare daca a iesit din garantie

concluzia: exista o lista ceva unde pot verifica cu seria masinii wvwzzz3cz6p025111 ??

merci

scuze ca dau reply identic cu altul din alt topic dar caut un raspuns, pentru ca ideea asta ma duce la exasperare, incet incet imi pierd increderea pe care o aveam fata de vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina ta trebuia sa fie subiect de actiuni de recall, stai linistit ca ti se vor aplica (eventual cu nitele urlete mobilizatoare) si peste inca 4 ani, tot gratis.

Cum poti afla? SIMPLU! Ori te uiti in portbagaj sa vezi daca ai stickerele de actiuni lipite ori te duci la service si intrebi

Modificat de Mama Omide
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinca_marian

unde in portbagaj ca sa fiu sigur? merci

nu am gasit decat un sticker alb pe care sunt optiunile masinii si 2 stickere mici ca cele de pret dar care nu cred ca au legatura cu recall au data 2005 si cred ca au legatura cu control de calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Atasez mai jos doua actiuni de recall pentru VW Passat (au fost pentru US dar poate se aplica si la noi)

RCDNN_09V097_7410.pdf

post-21426-1253109754_thumb.jpg

post-21426-1253109784_thumb.jpg

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crec ca la noi se va intampla asa ceva. Eu si multi alti posesori de GTI, am semnalat un trosnit sub masina. Cei de la service prefera sa raspunda : NU STIU !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!