Jump to content

Probleme alarma Viper 350 HV


vasicoman
 Share

Postare recomandată

In ultima saptamana am gasit de 2 ori geamul din dreapta deschis.

Sigur nu l-am lasat asa ca e frig.

Mentionez ca am alarma Viper 350 HV si o armez in modul silentios.

Poate fi alarma de vina?

Ca o ciudatenie, daca geamurile sint deschise si vreau sa le inchid din telecomanda alarmei, inchide doar geamul din stanga si trapa, cel din dreapta ramane nemiscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butonul de la usa soferului pentru geamul din dreapta functioneaza?

Dar cel de pe usa din dreapta?

Adica geamul se ridica/ coboara?

Daca da atunci cred ca ai o problema cu modulul de ridicat geamurile :) ce se afla legat de modulul alarma sau se afla chiar in acest modul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur ca e o problema de la masina, caci alarma le ridica toate deodata si cred a e cuplata la modulul confort, deci daca ar fi de la alarma, ori ar merge toate, ori niciunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la comenzile masinii functioneaza normal geamurile. Modulul de comanda al lor unde e amplasat?Poate ma uit la el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica chederul, sa nu aiba ceva care nu da uneori geamului voie sa urce pana la capat, asta facand ca modulul de confort sa coboare geamul ca masura de sigurantza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva alarma legata la modulul de comfort al masinii???? (Daca ai geamuri deschise si armezi alarma se inchid singure geamurile??) Daca ai s-ar putea sa nu fie setat punctul de inchidere al geamului din dreapta, la armare alarma ii da comanda sa inchida geamul dar el se inchide si apoi se deschide pana la un nivel (difera nivelul respectiv). Se poate seta tinand apasat pe butonul de inchis geam de pe usa respectiva sau de la sofer pana sa inchide geamul de tot si apoi fara sa lasi de buton il mai tii inca 30 sec ( nu stiu exact timpul dar cu durata asta imi iasa de fiecare data) apoi ti pe deschisa la fel pana se deschide de tot + 30 sec si apoi din nou pe inchis (repeti prima parte) si gata nu ar trebui sa mai faca probleme . Dar daca nu ai legata alarma pe comfort sau nu iti face de cand s-a montat alarma sigur ai probleme cu macaraua. Se poate remedia rapid prin cumpararea unui kit de reparatii de la reprezentanta (uneori au preturile mult mai mici decat de la alte firme din oras)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

1. O mica (mare) problema: am montat pe masina (Polo Happy - cu inchidere centralizata) o alarma Viper 350HV. In ultima vreme a inceput sa se intample urmatorul fenomen: dimineata, cand incerc sa deschid masina (din alarma), nu mai reusesc acest lucru ... cand dezactivez alarma (in acest moment ar trebui sa se deschida usile), se aude un zgomot ca si cand ar incerca sa deschida usile, dar acestea raman blocate. Si mai rau, alarma ramane activata. Trebuie sa fac tot felul de matanii, artificii ca sa reusesc sa deschid usile (deschid cu cheia usa, incerc sa incalzesc motorul, dar incepe sa urle alarma, etc..) Inca nu am gasit un algoritm ... Nu stiu daca a mai intalnit cineva situatia asta ...

2. Inca o problema: dupa ce mi-au instalat alarma mi s-a intamplat de multe ori sa nu pot debloca usile pana ce nu opresc motorul ..

PS: si masina si alarma sunt in garantie de la PBN. Ce ma sfatuiti sa fac?

Modificat de emili@n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Du-te peste cei care ti-au montat alarma si cerele sa-ti rezolve rapid problema. Este greu de ghicit care e sursa problemelor tale, atata timp cat un sistem de alarma iti poate da peste cap toata masina. E prea riscant, crede-ma. Si in plus de asta, ai platit pentru asta nu? Asta inteleg eu garantie. In plus, o astfel de problema iti indisponibilizeaza masina. In situatii de genul asta au obligatia sa ridice masina si sa o rezolve ASAP. (As Soon As Possible).

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@myllenyum. Am si eu alarma viper, legata la modulul de confort prin interfata CAN. La mine problema e invers. Cand armez alarma imi ridica toate geamurile. Insa eu vreau sa ramana deschise (in anumite situatii). Stii cumva cum se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut , am si eu o problema cu alarma Viper 350HV, numai pot deschide si inchide masina de la telecomanda cate odata merge cateodata nu am schimba si bateria de la telecomanda si tot asa face :( , am auzi pe un alt forum ca garantia pentru telecomanda de la viper e pe viata este adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

I mi poate spune si mie care sunt pasii de invatare a unei  telecomenzi Viper 350hv ,Am luat alta telecomanda ca cea veche am pierdut o. MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un manual pt. aceasta alarma are cineva sa ma ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Un manual pentru viper 350HV, in cazul in care mai este de actualitate problema, gasesti aici.

 

Eu am viper 350 responder si am o problema legata de range-ul de actionare. Mai precis, daca ma indepartez mai mult de 130-150m de locul unde e parcata masina, alarma semnaleaza iesirea din raza de actiune la orice comanda primita. In specificatii scrie ca ar trebui sa bata pana la 1500 feet(457 m). Ar putea fi o problema de instalare sau configurare care sa poata fi corectata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am un passat B6 din 2007 cu alarma Viper. De ceva timp dupa ce inchid masina din telecomanda(cheia masinii) dupa 5-10 sec. se declanseaza alarma. Trebuie sa apas inca o data butonul de inchidere sau sa o descui si sa o incui la loc. Care ar putea fi problema? Mentionez ca asa face in 70-80 % din cazurile de incuiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ozeneuB6 - specificatie incompleta, in anul 2007, pe Passat se punea alarma Viper 350 cu interfata CAN1, cu telecomanda separata, pentru marirea distantei de actionare si suplimentare cu iesiri auxiliare, sau Viper CAN OEM 3901V , pe telecomanda masinii.

 

Ai Viper cu telecomanda separata sau pe telecomanda masinii???

 

In cazul in care este VIPER OEM , du-te la un dealer Falcon sa verifice firmware-ul de pe xpress cu interfata XK Louder2.

Cauta manualul de utilizare si vezi ce informatii iti da LED-ul de stare (nr. de aprinderi si frecventa lor).

Poti sa scoti borna si s-o repui dupa citeva minute dar, .... cred ca problema este la o broasca/actuator de usa.

Scanare cu VCDS, citire manual alarma, verificare LED de stare la alarma (la OEM este integrat in buton valet, la Viper 350 este separat), dupa care urmeaza concluzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am telecomanda separata, e pe cheia masinii. in masina nu stiu unde este butonul valet. s-ar putea sa fie numai din telecomanda? specificatiile le-am citit, este ok. o reprezentanta falcon pentru constanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a gasi butonul Valet cauta ori in zona oglinzii ori in torpedou. Eu inca nu am avut nevoie de el. Am alarma de 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ai Viper Can OEM 3901V, LED-ul de stare este incorporat in buton valet la acest model ( butonul este cilindric de 7 mm si transparent are un LED rosu sau albastru incorporat), fiind led de stare ar fi trebuit pus la vedere totusi, dar daca e ascuns, verifica in :

-cutie torpedou stanga

-sigurante stg (extrage capacul exterior stanga)

-sub mufa de diagnoza (in acea zona este pusa alarma, deoarece are nevoie de CAN L/H si alimentare (fisa de instalare este in acea zona)

-la stalp A , la baza parbrizului.

Avand manualul vezi , ce indica led-ul de stare, ce zona e cu problema.

Pentru a afla colaboratori din Constanta , suna la Falcon, www.falcon.ro, www.directed.ro

Du-te la cineva cu VCDS, alarma are siguranta pe alimentare, verifica masina fara alarma sa fii sigur cand mergi sa verifici firmware-ul ca nu e nici o problema la masina!!

Toate bune si succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!