Jump to content

Motor foarte uzat! CE FAC?


LuckyCyber
 Share

Postare recomandată

Salut am un G3 de 1.8 benzina 90 cp cu uzura grava la motor!!!

Ma poate ajuta cineva cu unele optiuni?

adica ce e mai ok? sa schimb motorul sa il fac pe asta pe care il am?

Si daca stiti cat de compatibil e motorul de G2 GTI (1,8 90CP) cu motorul meu?

Mecanicul la care am fost a spus ca e ok si ca el poate sa il faca, ce pareti aveti , ca nu stiu ce sa fac si sunt unpic cam incepator in dastea :D !!!!

Mersic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand motorul de g2 gti nu are 90 de cai :D, are intre 112 si 139, se poate sa faci conversia linistit, problema e sa-l omologhezi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara suparare pt cei cu MkII insa cred k un motor de glf2 este inferior unuia de pe glf3 . Cat despre reparare/inlocuire te-ai gandit ca exista posibilitatea ca motorul sh sa nu te tina la fel de mult k cel refacut si PRESUPUN ca costurile sunt asemanatoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandica ca ca cel sh nu o sa tina f mult dar, costurile sunt foarte diferite, bine asta daca trebuie sa schimb cam tot. maine o sa imi descfaca motorul sa vedem practic daca se poate face ceva cu el sau nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca blocul mootr al tau nu trebuie alezat atunci merita o reparatie capitala. Pistoanele la cota R1 sunt ceva mai scumpe din cate stiu.

Insa in motorul facut e normal sa ai mai mare incredere deoarece ala de la Sh nu stii in ce conditii a fost explotat.

Un set de segmenti MAhle e 2,4 mil ( vb cu Volksman :D ) .

O garnitura de chiulasa pleaca de la 500 mii si cam cu 1 milion cumperi una buna .

Gariturile de baie le iei cam cu 500 mii , apoi uleiul filtrul ulei :D

DEpinde si de calculele fiecaruia ( aici trebuie avut in vede si manopera )

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara suparare pt cei cu MkII insa cred k un motor de glf2 este inferior unuia de pe glf3 .

Daca nu te referi la Gti-uri, au fost G2 cu acelasi motor ca si G3 primele modele pe benzina si carburator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca vrei, am eu un prieten care vinde un motor de 2.0 16v de pe un corrado.

brgds

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LuckyCyber - un motor reparat (RK) cu simt de raspundere, este o varianta mult mai buna decat un sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfaturi .. si eu gred ca e mai bine sa il fac pe asta pe care il am !!! o sa coste cava mai mult dar merita! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam cat o sa te coste?

am si eu un prieten care are un g3 cu motorul cam mort, si ar vrea sa stie cam cat te duce sa il faci !!!

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu alezezi si nu schimbi pistoanele (adica doar segmentii, cuzinetii, garniturile si filtrele), te costa 250 euro fara manopera.

daca vrei pistoane noi (vin echipate deja) te costa cu 200-300 euro in plus fara manopera...

din proprie experienta, iti spun ca un motor de VW refacut ca lumea e ca nou... eu am vazut cu ochii mei la motorul meu care vede in fiecare zi turatii maxime la 1-a si a 2-a ca inca se mai vedeau urmele de alezaj si nu a fost nevoie de urmatoarea cota nici la segmenti nici la cuzineti...

PS: schimbati mai des uleiul imediat dupa reparatie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!