Jump to content

Frana de mana teapana !


Imparatul
 Share

Postare recomandată

Pun si eu o problema legata de frana de mana. La mine frana de mana nu merge de cand am masina, adica de prin 2001 si nici pana atunci nu prea a mers de nu stiu cand. Am incercat dar cand nu stiam prea multe, sa o "destepenesc" deoarece arcurile de la tambure si cablul erau si sunt intepenite. Arcul nu tragea inapoi ca sa elibereze tamburii si se misca cumplit de greu ca sa traga si sa blocheze rotile sin spate.

Este o parghie care se misca, doar daca puneam levierul si o actionam in acest mod. Stie cineva, ce as putea face, sau a mai patit cineva ceva asemanator? Se poate remedia defectiune? Daca e sa nu se poata face nimica, trebuie sa-mi cumpar incluziv cu etrierii spate si tot ce tine de discul de frana spate, ca sa am si eu frana de mana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai discuri pe spate la GTi 16 valve?

Modificat de agent smith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai discuri pe spate la GTi 16 valve?

Ba da am discuri, dar am scris gresit, vrand sa ma refer la modul cum actioneaza asupra pistonasului si cum il impinge. Discuri am pe spate.

Si nu stiu cum sa rezolv frana de mana. Am incercat odata si nu am reusit, asta la un mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu cu mentiunea ca eu nu prea aveam nici frana de serviciu pe spate. Nu stiu cum ii in cazul tau dar eu a trebuit sa ma duc pe varianta schimbului de etrieri....si nu vreau sa-ti spun cat am cautat...uite aici rezultatul http://vwforum.ro/index.php?showtopic=20799 :). Etrierii spate la Mk2 sunt cu probleme frecvente...iar la primul semn ca frana de mana nu mai prinde cum ar trebui, ar fi bine sa le faci o inspectie, eventual sa schimbi garniturile (asta pe viitor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu frana normala la picior am foarte buna. Imi ingheata rotile spate si tine f. bine. Cu frana de mana am probleme. Adica nu a mers in "veci". Intreb daca trebuie schimbati etrierii pentru ca la mine e problema urmatoare: cablul de la frana de mana "se prinde" de un carlig si cand il tragi actioneaza o "maneta" care "zic eu/cred eu" impinge pistonasul de frana, strangand astfel placutele. Carligul are un arc puternic care trebuie sa traga inapoi carligul si sa elibereze pistonasul si implicit roata de frana de serviciu. Ei la mine carligul ala e "teapan" si arcul nu-l trage si nu-l poate trage nici un arc de camion daca-i pun. Cu un levier am facut sa culiseze carligul cat de cat inainte si inapoi. dar m-am lasat pagubas.

De asta intreb ce trebuie schimbat mai exact si daca si etrierii trebuie sa-i schimb sau se schimba ceva legat de acea parte "carlig/arc, mecanism de impins pistonasul". Nu stiu daca am descris exact f. bine deoarece nu mai tin minte cum era exact, dar sper ca ideea despre piesa intepenita s-a conturat cat de cat.

Cand am umblat la frana de mana am crezut ca-s cablurile si am cumparat cabluri noi, dar nu erau ele. oricum cablurile noi au ramas acolo sub masina intinse dar nefolosite :lol:

P.S. Cat te-au costat etrierii cand i-ai cumparat???

Modificat de Imparatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe etrieri am dat 70 lei/buc....chilipir zic eu, mai ales in ce stare se aflau, adik f buna. Oricum tu trebuie sa-ti desfaci etrierii iar daca nu te pricepi apeleaza la un prieten pentru ca nu stiu cati mecanici se baga in asa ceva pentru ca-i o treaba f. migaloasa. Uite aici s-a mai discutat asa ceva....http://vwforum.ro/index.php?showto...18369&st=20 si iti mai dau o imagine cu un etrier "explodat" - poate te va ajuta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
P o p i c a

Asi avea si eu de cateva informatii daca se poate:

Am cumparat destul de recent un VW Golf 2 din `88. M-am plimbat cu el cat s-a putut pana a venit vremea ITP-ului. Frana de mana era blocata asa ca am mers la mecanic. Tipu mi-a zis ca etrierii spate is varza si ca trebuie altii noi, care costa cam 400 RON bucata cei mai ieftini. Am fost la 3 centre de dezmembrari si nimeni nu are nimic.

Cine ma poate ajuta si pe mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asi avea si eu de cateva informatii daca se poate:

Am cumparat destul de recent un VW Golf 2 din `88. M-am plimbat cu el cat s-a putut pana a venit vremea ITP-ului. Frana de mana era blocata asa ca am mers la mecanic. Tipu mi-a zis ca etrierii spate is varza si ca trebuie altii noi, care costa cam 400 RON bucata cei mai ieftini. Am fost la 3 centre de dezmembrari si nimeni nu are nimic.

Cine ma poate ajuta si pe mine?

pe acolo sunt cu preturile ,dar de second hand mai ramane varianta sau sa iti iei un chit de reparatii pt etrieri( nu e scump )cum zicea dan pt zona cluj mai e varianta piata a-z ,se potrivesc si etrierii de pe golf 3(poti mari aria de cautare ) si cu putin noroc o sa gasesti !!! daca aflam ceva o sa te anuntam ,asta e si un motiv sa participi la intilnirile din zona noastra (cel putin noi ne ajutam f mult unul pe altul cu piese,sfaturi,reparatii)

bafta !!! :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mere si de passat si de corrado, golf2 si golf3. Nu sunt sigur, dar cred k si de g4 (nu sunt sigur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut, ieri i-am dat la fratemiu masina si asta o mers cu frana de mana trasa...e incepator. Problema e ca acuma nu mai prinde deloc...ce trebuie schimbat ? O zis ca i-a iesit un fum dar nu si-a dat seama de unde provine. Eu ma gandesc cum a mers tamburul de la frana de mana sa frecat cu "ceva" pan s-a mancat. Masina este un golf 2 din '92.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!