Jump to content

Revizie La 90.000 Km


tomyro
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa folosesti ulei de indeplineste norma vag 505.01,sunt mai multe marci pe piata,dintre care cele mai cunoscute sunt Castrol,Aral si Mobil1. Studiaza un pic forumul si o sa gasesti o gramada de informatii despre uleiuri si tot ce te intereseaza. Foloseste functia search inainte sa intrebi asa la intamplare pe topic-uri,este impotriva regulamentului si o sa-ti face moderatorii observatie.In alta ordine de idei,daca zici ca vrei sa tii masina,atunci iti recomand sa-i faci o revizie completa,asta presupune:schimb ulei,filtre(ulei,motorina,polen,aer),ulei cutie de viteze,lichid servo,eventual o inspectie pe sub masina la toate cele si o diagnoza,care-ti va spune eventualele probleme. Si un aspect foarte important ar mai fi distributia,daca spui ca nu stii nimic din istoricul masinii eu iti recomand s-o faci si pe asta.Iti doresc bafta si multi km fara probleme si poate o si prezinti in aria "Masina mea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic prima distributie trebuia schimbata la 90.000km. A doua la 180.000km sau la 150.000km, depinde de ce curea s-a folosit. Deci daca tu ai 213.000km si masina a avut schimbata cureaua de distributie la 150.000km ar cam trebui sa te pregatesti pentru o noua distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai ma apropii de revizia de 120.000km. Saptamana viitoare fac schimbul. Pe langa lucrurile normale care se schimba la o revizie ar trebui sa ma uit la ceva anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Panzerul meu a ajuns aproape de 100.000 km. Cu aceasta ocazie ar trebui sa-i schimb distributia si altele. Inima panzerului este un 1.9 tdi AVB. Intrebarea mea la cunoscatori este daca distributia la acest tip de motor are amortizor de vibratii sau nu, pentru ca am auzit variante diferite si nu sunt convins.. de asemenea va rog sa ma sfatuiti in legatura cu revizia de 100.000 km, eu ma gandeam sa-i schimb, in afara de cele care se schimba la o revizie normala, ulei cutie de viteze, ulei servo, lichid frana si de verificat bujiile incandescente. Va rog sa-mi spuneti daca ar mai trebui facut/verificat ceva. Precizez ca nu am probleme cu masina, este din 2003 iar reviziile le-am facut constant la 10.000 km sau mai putin. O sa revin si cu o prezentare, imi cer scuze ca incep cu intrebari..

distributie: - curea + 2 role + amortizor vibratii + antigel + termostat + pompa apa + curelele de la accesorii

Am cautat si pe forum raspuns la intrebarile mele dar nu am gasit.

Multumesc.

post-46372-0-72356300-1302024382_thumb.j

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am acelas motor! Acest motor are amortizor de vibratii daca te referi la acel piston hidraulic care intinde cureaua de distributie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a)Uleiul de la cutia de viteze nu trebuie sa il schimbi numa daca simti ca agata. In carte nu se specifica cand se schimba, se schimba numai daca are probleme.

b)Antigelul nu trebuie sa il schimbi, el se schimba numa in cazul in care nu mai are culoare aceea rozulie.

c)Bujiile se schimba direct, nu se verifica, ele se schimba din 60.000km in 60.000km. Sigur ai 1 sau 2 arse.

d)Uleiul servo se schimba numai daca ai probleme cu servo. Cei de pe forum il schimba mai des, el avand culoarea negricioasa in loc de verzui. In carte nu se specifica un termen de schimbare.

e)Lichidul de frana se schimba odata la 2 ani. Dot 4 obligatoriu

P.S.: Vezi bateria daca e originala, s-ar putea sa nu te mai tina o iarna.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsul punctual. Intr-adevar, masina a avut bateria originala, anul trecut in octombrie am schimbat-o... a tinut o gramada de timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!