Jump to content

injectoarele


David
 Share

Postare recomandată

injectoarele din discutie sunt ale unui motor cu injectie mecanica. Stiu ca au 2 inele de cauciuc si ar trebui sa iasa prin tragere, dar nu pot sa trag de ele pentru ca ma incurca galeria de admisie. Ceva idei ca sa le dau afara? Exista vreo presa pentru asa ceva ? O mana de ajutor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca prima data sa desfaci conductele de pe injectoare si dupa aia sa tragi de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

injectoarele din discutie sunt ale unui motor cu injectie mecanica. Stiu ca au 2 inele de cauciuc si ar trebui sa iasa prin tragere, dar nu pot sa trag de ele pentru ca ma incurca galeria de admisie. Ceva idei ca sa le dau afara? Exista vreo presa pentru asa ceva ? O mana de ajutor?

Nu are de sa fie o presa pentru ca se scot destul de usor. Nu stiu cum vine la tine galeria de admisie, dar la mine am reusit sa le scot destul de usor. Vezi sa nu rupi tecile injectoarelor, ca sunt de plastic.

Ar fi bine sa inlocuiesti o-ring-urile de cauciuc dupa ce umbli la ele. Eu le-am scos de cateva ori, dar cand am stiut ca nu mai umblu la ele le-am schimbat o-ring-urile si de atunci n-am mai umblat. Intra putin mai greu cu o-ring-uri noi.

In afara de o-ring-urile de pe teci, mai sunt si 2 o-ring-uri pe injectoare. Si pe acelea ar fi bine sa le inlocuiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cum se scot ?

Am tot tras de ele si degeaba :)

In tot cazul, nu am loc din cauza galeriei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cum se scot ?

Am tot tras de ele si degeaba :D

In tot cazul, nu am loc din cauza galeriei...

La mine sunt prinse 2 cate 2 cu un plastic care e fixat cu un surub de 10. Am desfacut acel surub de 10, am scos plasticul si am tras de ele cu mana. Am folosit si o surubelnita sa le desprind tecile de galeria de admisie unde sunt introduse. Mare grija cu surubelnita sa nu crape vreo teaca, ti-am spus ca sunt facute din plastic. Eu am reusit sa crap una putin, dar le-am schimbat pe toate 4 si de aceea nu am dat atentie prea mare acestui aspect, ca nu ma interesa.

Am atasat o poza care sa te ajute. Am pus niste sageti catre primele 2 injectoare, se vad tecile, si am pus si o sageata catre surubul care tine plasticul care fixeaza acele 2 injectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George, merci mult pt poza. La tine este putin diferit. La mine nu are acel surub de 10. Pur si simplu ar trebui sa iasa prin tragere, dar nu stiu cum sa trag de ele in asa fel incat sa iasa pentru ca nu am loc de galerie.... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu poti sa tragi cu mana incearca sa le agati cu ceva, sa faci parghie cu o surubelnita sau ce intra acolo. Dar ai mare grija sa nu strici conductele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat cu o sarma legata de injector si apoi de o surubelnita sprijinita in galerie. Popular se numeste mangealac. Nici asa nu am avut sorti de izbanda - s-a rupt sarma. Voi mai incerca eu ca tot ar trebui sa iasa cumva, dar credeam ca are cineva o idee salvatoare pe care eu nu o vad ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

in manualul de scirocco (o sa fac si o poza...) scrie asa:

"to remove an injector for inspection, simply pull it free"

deci ar trebui sa iasa singuri. o-ring-ul de cauciuc probabil s-a intepenit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am asistat pe eugen cand scotea injectoarele la un 16v si intr-adevar, ies foarte usor, basca are spatiu si poate sa traga de ele. Injectoarele mele se pot invarti totusi in o-ring-uri, dar nu vor sa iasa si pace. Cred ca s-au intarit oringurile acelea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!