Jump to content

Farurile lumineaza slab


Executron
 Share

Postare recomandată

Sunt fericitul proprietar al unui Passat Variant de 163 cp, cu toate optiunile pe care se poate pe un asemenea model. Trapa, xenon, incalzire prbriz electrica si altele.

Problema pe care vreau sa o abordez este legata de farurile xenon de fabrica. Farurile sunt cu lupa (cele cu semnalul pe mijloc), cu auto leveling, iar xenonul este D2S. Chiar daca este uscat, nu se vede asa bine. Zici ca am halogen. Am schimbat xenonul care era de 4300k cu altele de 6000k AM. Se vede o diferenta, dar tot slab ramane.

Spun asta deoarece am montat xenon AM pe un Golf 4 si era net superior.

Cum pot rezolva problema? :blink:

post-40050-0-63408600-1292182876_thumb.j

post-40050-0-63408600-1292182876_thumb.j

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Executron

    9

  • klausu25

    7

  • Borisake

    6

  • msanyix

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Probabil ai lupele foarte murdare. Am constatat asta la multe passat-uri. Se pot spala sau inlocui farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, sa-l stapanesti sanatos si asteptam sa il prezinti la rubrica "Masina mea"

Revenind la xenoane - cel de 4200k era mai recomandat pe timp de ploaie. Cel de 6000k e mai frumos si mai luminos pe carosabil uscat. Daca ai reglat punctul 0 la faruri - pozitia de referinta - nu prea mai ai ce sa ii faci. E gandit sa nu ii rupa la ochi pe ceilalti participanti la trafic.

Xenon-ul AM, mai ales pe faruri fara lupa - rupe tot. Becurile puternice, oglinzile gandite sa asigure lumina buna cu becuri halogen, concentreaza lumina altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa lungi ezitari (din cauza ca costa 80 RON si am facut deja o operatiune manuala cu pasta de 50 RON (10 g) care a tinut 3 luni) am apelat si eu la un atelier unde se face polish la faruri. Diferenta mai ales la faza scurta este enorma, lumineaza mai bine si se contureaza o dunga la limita intre lumina si intuneric. Pana acum parca aveam niste lumanari in loc de becuri, nu pot zice ca bat mai departe dar lumina este cu cel putin 30% mai puternica. Daca farurile imi raman asa cel putin 2 ani atunci a meritat fiecare banut.

Atasez niste poze cu farurile ca sa vedeti diferenta.

post-30770-0-99483400-1293285513_thumb.jpost-30770-0-27726000-1293285528_thumb.j

post-30770-0-27072700-1293285551_thumb.jpost-30770-0-97499100-1293285538_thumb.j

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la fel am patit si eu cu farurile , sau facut mate si in urma unui mic accident sau rupt clemele si astfel mam gandit sa le schimb .

zis si facut , mi-am luat angel eyes ( nu stiu marca exacta dar va pun o poza mai jos ) doar ca nici acestea nu ma multumesc .

lumina degajata de ele e foarte slaba si numi convine deloc , mai ales cand carosabilul e ud ( noaptea bineinteles ) se vede foarte foarte slab .

becurile din far sunt de H1 si ma gandeam sa le schimb cu H1 LED , vor aparea ceva probleme pe parcurs ?

daca aveti voi ceva ideei mai bune va rog lasati un reply .

p.s - xenon nu sunt interesat ( no cash )

post-77324-0-19645600-1294678439_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sunt pe forum posesori de astfel de faruri chinezesti.

Si ei au constat acelasi lucru: cu becurile H1 halogen lumina e execrabila. Abia cu xenon s-a schimbat situatia.

Asadar... stii care e urmatorul pas. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu schimbatul farurilor este ca daca inlocuiesti farurile originale cu chinezari ieftine trebuie sa te astepti la surprize neplacute gen lumina slaba si durata de viata scurta. Varianta cu H1 LED este mai mult pentru aspect (ca sa creada lumea ca ai xenon de 6000k), dar din pacate acest gen de becuri pe langa faptul ca sunt destul de costisitoare (ceva de calitate), lumineaza mai slab chiar decat becurile cu halogen. Ca sa rezolvi problema esti nevoit sa iti pui xenon de 6000k care sa nu fie Made in China sau sa schimbi farurile cu ceva mai de calitate care sa nu aiba lentile si oglinzi chinezesti. Ultima solutie ar fi sa cumperi niste faruri Hella SH care sa arate catusi de cat bine. Daca te tenteaza varianta cu SH poti sa incerci la Materom in Tg Mures.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca as schimba lupa de la ele , ceva rezultate ar fi ?

Modificat de Flocea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nu ai cum sa schimbi lentila sau oglinda pentru ca au dimensiuni diferite fata de cele de pe farurile originale. Cat despre kit xenon si becuri eu recomand Siemens sau Philips. Eu folosesc pe masina mea Philips si sunt foarte multumit, dar mare atentie pentru ca si acestea sunt copiate de chinezi. Iar in ce priveste temperatura culori recomand sa fie de 6000k pentru ca lumineaza cel mai bine. Sub aceasta valoare lumina este mai galbuie iar peste aceasta valoare lumina devine mai albastra. Daca stie vreun coleg de forum informati despre alte marci de xenoane sau alte detali il rog sa intervina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, daca ai sub 6000K si lumina este mai galbuie cum zici tu o sa vezi ca de fapt ai mai multa lumina decat cu 6000K.

Minim 4300K si maxim 5000K, eu asta recomand.

Mai nou mi-am montat faruri cu xenon OEM (4300K) si diferenta este izbitoare fata de 6000K. Pe asfaltul umed nici ca nu mai vedeam raza luminoasa cu 6000K pe cand acum este alta treaba.

Problema este ca nu are o lumina galbena cum ar crede unii, este lumina alba. La 6000K tenta este spre albastu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog... despre xenon discutam in topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu farurile matuite si uitati ce am facut.Am dat jos farul de tot,i-am scos geamul si l-am curatat pe interior cu alcool etilic. Daca tot le aveam desfacute am montat in ele si niste benzi cu leduri (ceva de genul Audi,alimentate de la becul de pozitie).Rezultatele au fost foarte bune.Postez si cateva imagini sa vedeti.Pe exteriorul geamului dau cu polish ori de cate ori dau si pe caroserie.

post-55955-0-97891900-1294738237_thumb.j

post-55955-0-69774500-1294738251_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca farurile va lumineaza slab va zic eu ce am facut si lumineaza perfect acum.

1) Reglati farurile intrun service

2) Folositi becuri de calitate (Philips, Osram)

3) Eventual polishati farurile daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca aveti bani si gasiti un chilipir de calitate OEM si ale voastre sunt foarte obosite, schimbati-le.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut in cora o solutie de polishat stopuri si faruri..stau in dubiu daca sa ma bag singur,sau sa merg undeva si sa scot banu din buzunar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

80 RON o polishare profesionala. Frecand cu carpa il lustruiesti putin ce nu tine mai mult de jumatate de an. Mai adauga pasta de polishat de 40 RON (5g parca) si fa niste calcule.

Eu dupa ce am dat 50RON pe pasta, am frecat jumatate de zii si nu a iesit cum imi doream zic ca nu merita.

P.S. Tine si de gradul de uzura a farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut calduros pe toti forumistii si eu am probleme cu luminatul pe faza scurta ce becuri ma sfatuiti sa pun.Pentru Laurentiu au iesit foarte frumos ledurile cu ce le-ai lipit si de unde le-ai luat multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzile cu leduri le-am luat de pe okazii si le-am lipit cu picatura. Oricum in locul halogenelor am bagat xenon de 6000k si pot sa va spun ca diferenta e uriasa (conteaza mult sa fie farul curat, si pe interior si pe exterior). Lumineaza mult mai bine si nu e asa obositor la ochi. Dar depinde de preferinta fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor.Sunt nou pe acest forum.Am si eu o nelamurire si poate ma puteti ajuta.Am farurile foarte matuite,le-am polishat anul trecut iar acum sunt la fel.Vreau sa le schimb,am gasit la Targoviste,far hella la 560 lei si tyc la 310 lei,ce sa aleg?Acum am hella pe masina.Are cineva far tyc pe masina?Ceva impresi despre farurile tyc?Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se compara cu Hella. Daca pretul nu e un inconvenient, mergi pe Hella, si nu o sa iti para rau. Eu am avut doua Tyc, de B5,5 - nou noute - pe afara arata aproape identic cu cele OEM, dar calitatea materialelor folosite si a finisajelor, lasa de dorit. Plus ca, s-ar putea sa ai dureri de cap si de la modul cum proiecteaza lumina.

Daca nu sunt bani, merg si cele Tyc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Laurentiu ,imi poti spune cum ai desfacut farul? Mai bine zis cum ai separat geamul de restul farului si cu ce ai lipit inapoi geamul. Se mai poate desface si alta data daca se ard ledurile si trebuie schimbate?

Modificat de viorel49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamurile de la far le-am separat bagandu-le in cuptorul de la aragaz pentru a incalzi lipiciul-cauciucat cu care sunt izolate de corpul farului.Le-am lasat cate 2-3 minute pe-o parte si pe alte.Apoi cu o surubelnita micuta am inceput sa "tai" de jur imprejur geamului pt a-si da drumul din corp, pana au iesit de tot. Inapoi le-am lipit cu silicon transparent, dar atentie sa fie etans caci daca nu se vor aburi farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Si eu am avut o problema cu farurile...sincer abia asteptam sa le polisez

Voila ! uite ce a iesit:

Cateva poze cu : inainte si dupa

post-50649-0-29571600-1303930163_thumb.j

post-50649-0-09378600-1303930186_thumb.j

post-50649-0-94899000-1303930192_thumb.j

post-50649-0-20874800-1303930203_thumb.j

post-50649-0-74263100-1303930214_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a schimbat schimbarea. Alta viata. Si eu le-am polishat pe ale mele....dar, la mana. Am muncit de mi-au sarit ochii. Intai matuite cu hartie abraziva de 1500, dupa ca 2500, dupa care xerapol. Au iesit ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!