Jump to content

Farurile lumineaza slab


Executron
 Share

Postare recomandată

Despre ce folie vorbiti pt pus peste faruri? de unde se cumpara?

PS In Craiova stie cineva unde pot polisha farurile? Azi e duminica si nu ammai gasit pe nicaieri deschis sa intreb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Executron

    9

  • klausu25

    7

  • Borisake

    6

  • C o s m i n

    5

pentru operatiunea "faruri ca noi" in Craiova du-te aici: str. Crisului nr.11 (langa liceul Petrache Triscu), Craiova - tel: 0766 712 568 si o sa ma pomenesti :biggrin:

nu stiu exact pretul, dar vor iesi impecabil

nu fa prostia sa te duci la orice spalatorie de la coltul blocului sa ii lasi sa se joace cu farurile tale

post-26303-1278860228_thumb.jpg

post-26303-1278860237_thumb.jpg

post-26303-1278860294_thumb.jpg

post-26303-1278860299_thumb.jpg

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozele sunt facute cu masina ta? ca eu am apucat sa ma duc la o spalatorie de coltul blocului, dar nu au iesit la fel de bine!

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e masina mea dar garantez ca pozele sunt reale iar cele cu farurile matuite nu sunt dupa ce au fost matuite in vederea remedierii, asa aratau ele cand a venit omul cu masina

e doar un sfat. care vrea sa il urmeze bine, care nu tot bine :D bineinteles daca sunteti din zona

post-26303-1278869926_thumb.jpg

post-26303-1278869932_thumb.jpg

post-26303-1278869939_thumb.jpg

post-26303-1278869946_thumb.jpg

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

ieri am incercat polisharea cu Xerapol. Din pacate, mare lucru nu am realizat, deoarece geamurile farurilor mele nu sunt matuite sau zgariate. (Am vazut mai bine dupa ce am luat solutia)

Problema farurilor mele este la interior. Par innegrite, cumva afumate, nu-mi pot da seama cum.

Intrebarea este daca se pot desface geamurile de pe far, ca sa pot curata interiorul farului.

Daca se demonteaza, la loc se mai pun :-) ?

Masina a avut montata o vreme instalatie xenon. Este posibil sa fi afectat aceasta suprafata oglinzii farului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am desfacut un far dar nu recomand nimanui nici macar sa incerce. Desi este Hella nu s-a inmuiat siliconul cand l-am incalzit. Pana la urma cu greu l-am desfacut si l-am lipit inapoi dupa spalare. Pe celalalt l-am spalat cu apa si cu sapun lichid si a iesit foarte bine cu exceptia catorva pete care au aparut deoarece nu l-am clatit cu apa distilata. Atentie ca se mai duce cromul de pe far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut am dat si eu cu polish pe faruri, nu erau cine stie ce matuite dar nu aveam ce face. au iesit ca noi, lacrima. in cateva luni s-a ales prafu, nu se mai vede becul, par zgariate intr-un cuvant dezastru. mi-am batut joc de ele. din astea am tras o concluzie: nu orice polish se preteaza si la faruri, deci atentie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am incercat cu Xerapol despre care am auzitnumai de bine. Oricum, problema mea este mai mult la interior....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt curios pe termen lung ce se va intampla. sa speram ca nimic urat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si eu am avut probleme cu farurile si chiar ieri am fost si mi le-am polisat.au iesit ok la cum aratau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi care v-ati polisat farurile trebuie sa lipiti peste ele o folie transparenta speciala pentru faruri, altfel in cateva luni incep iar sa se matuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde se procura o astfel de folie? Banuiesc ca se aplica simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De la firmele care comercializeaza folie pentru geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandata este folia 3M...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou!

Astazi mi-am facut curaj si am dat jos unul dintre faruri sa-l studiez. Dupa ce i-am dat tarcoale o vreme, am observat ca masticul cu care era lipita sticla de far (plasticul) era destul de moale. Probabil din cauza temperaturilor din perioada asta. asa ca am dat jos clemele si folosind o surubelnita, l-am desprins. pe nterios sticla avea o depunere fumurie (ma gandesc ca de la instalatia de xenon pe care a avut-o masina acum ceva vreme). Am spalat sticla, am curatat cu grija si depunerile de pe oglinda si l-am montat la loc. Sper sa-l fi lipit bine ca sa nu am neplaceri. Maine urmeaza cel de-al doilea.

Ca atentionare pentru cine mai incearca aceasta operatie: stratul de nichel (sau ce-o fi) de pe oglinda este cam firav. Umblati cu mare grija, deoarece se curata foarte usor.

Cam atat, o seara buna!

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e praf si fum, dar nu de la zenon ci de la halogen care e mai cald ca xenonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura unui bec xenon este de aproximativ 500 de grade dupa 5 minute de functionare in regim deschis, deci in interiorul farului poate fi mai mare, pe cand a unui halogen abia daca atinge 300 de grade. Fumul provine din arderea grasimii si a impuritatilor de pe bec, de asta nu se pune mana pe bec, nu ca se arde sau se crapa. Pentru cine nu stie un halogen se aprinde si scufundat in apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-au parut reci sticlele fata de alea cu halogen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o cunostiinta de a mea a incercat sa dea polish la farurile de la masina lui insa nu prea se pricepe si le a cam zgariat!

se mai pot face ceva cu cu ele macar sa arate cat de cat ? sau sunt de aruncat?

eventual cu xerapol si masina de polish si multa rabdare???

voi ce ziceti? sunt zgarieturi superficiale ... dar "sticla" de la far e de plastic ...

atasez si niste poze "dupa polishare" :icon_thumright:

post-11596-1279797914_thumb.jpg

post-11596-1279797924_thumb.jpg

post-11596-1279797937_thumb.jpg

post-11596-1279797944_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu farurile..bat la 2 metri in jos in fata masinii...cand le-am pus pe teste erau la 0 adica reglate bine, dar nu vezi cu ele decat la 2 metri si faza lunga la 2,5 metri... aveti idee dece? va rog daca se poate PM cu raspunsurile voastre?

Multumesc si o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine e sa te duci la un Service sa iti regleze farurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, de curand am achiztionat un vw passat, farurile sunt cam ingalbenite am citit pe aici ca se pot polisha cu xerapol si ulterior se aplica o folie pe ele pentru a se pastra in buna stare! Xerapol am gasit, dar nu am gasit pe nicaieri acea folie care se aplica... Stie cineva de unde as putea cumpara? e aceeasi folie cu cea care se lipeste pe geamuri? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru rezolvarea problemei cu farurile la passat care au din fabrica becuri H7 normale, un kit de xenon pe faza scurta rezolva treaba. Faza cu polishul merge daca este facut de cineva care stie ce face, cu materiale de calitate, eu am rezolvat la o vopsitorie profesionala cu 80 ron ambele faruri. Pe faza lunga recomand becuri H7 Narva Range Power 50, costa cam 60 ron ambele. La fel si la proiectoarele de ceata becuri H3 Narva Range Power 50, costa 13 ron.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, spune-ne si noua la ce vopsitorie ai rezolvat problema

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil. ON: Sper ca ai observat locatia userului? ORADEA.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!