Jump to content

Farurile lumineaza slab


Executron
 Share

Postare recomandată

dsf oare la stopurile spate functioneaza metoda?

La stopurile spate nu o sa mearga,ptr. ca alea sunt lipite cu un adeziv gen super-glue!Geamurile de la far,sunt lipite cu un mastic si ala se inmoaie la caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Executron

    9

  • klausu25

    7

  • Borisake

    6

  • msanyix

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare.M-am gandit sa "polishez"farurile cu solutie Xerapol si lustruind m-am gandit la doua intrebari:).Sunt al doilea propietar al masini si nestiind daca a mai fost avariata in fata nu stiu daca sunt farurile originale.Pe ele scrie"Hella".Astea sunt faruri originale Volkswagen?Intrebarea a doua ar fi in legatura cu ce as putea sa fac sa le curat si pe interior sau in caz de nevoie cu ce as putea sa le revopsesc oglinda?Stiu ca sunt lipite cu mastic dar nu ma las batut:)Ma intereseaza daca se pot revopsi oglinzile interioare si cu ce anume?.Polishul exterior nu este suficent in cazul meu...

Nu functioneaza modul search si nu pot posta in locuri cu subiect deschis deja pe domeniu faruri.Imi cer scz

Modificat de Axelandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Axelandru, da farurile originale sunt Hella, deci e ok ce ai tu. Cat despre vopsit si pe mine ma bate gandul sa le frec cu xerapol, sa ma chinui putin sa le desfac, si sa vopsesc interioru negru mat si vreau sa pun folie transparenta pentru protectie, sa nu se mai matuiasca a doua oara. Dar procedeul exact nu il stiu pentru vopsire.

Numai bine.

Modificat de vw_roby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roby salut si multumesc pt ca m-ai lamurit!Xerapolul pt mine a fost bun dar pana nu ii fac si interiorul nu consider treaba terminata.Sincer daca o sa faci treaba asta(demontatul sticlei) sau oricine altcineva dupa forum as ramane recunoscator daca ne-ar da si noua detalii.Roby daca o sa vopsesti interiorul cu negru o sa mai abia putere farurile sa vezi ceva in fata?Din cate stiu eu aceea oglinda este esentiala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu stiu daca are rost sa le desfaci, eu dupa ce am dat cu smirghel de 2000 si apa am ramas uimit ce bine se curata farurile. Si eu aveam impresia ca problema e pe interiorul sticlei dar era doar pe exterior.

Spor la frecat.... nu uita de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roby daca o sa vopsesti interiorul cu negru o sa mai abia putere farurile sa vezi ceva in fata?Din cate stiu eu aceea oglinda este esentiala...

Man, vrea sa zica ca o sa vopseasca rama aceea cromata de vine de la semnalizare spre faza lunga, nu oglinzile focalizante, si nu te chinui sa vopsesti oglinda, nu exista o astfel de vopsea (exista in hipermarketuri sprayuri, dar nu tine, se curata usor cu degetul dupa ce se usuca, crede-ma), doar sa le cromezi la loc, dar mai greu asta, nu prea mai exista firme ce fac lucrul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu prea se poate reconditiona interiorul farului...Alexica am dat cu smirghel f multi timp aproximativ 30 min pt fiecare far daca nu si mai bine.Fata de cum era, se obs diferenta dar daca nu am facut interiorul sunt dezamagit:(Ma interesa macar sa bag un fel de aspirator cu polaritatea inversata ca sa scot praful de pe acolo.La semnalizare cand am curatat interiorul cu carpa am obs ca fara sa te chinui prea mult se duce tot luciul oglindei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta este probleme la oglinda, ca daca intervii cu ceva solutii ori carpa il strici de tot.

Mai bine il lasi asa. Polishezi doar plasticul, geamul la exterior, o folie transparenta pe el pt protectie si gata. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci iese cu polish ? si eu am aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Tot o problema legata de faruri la masina din semnatura. In interiorul farului pe oglinda ce reflecta lumina s-a depus praful in strat mai gros.. nu pot sa-mi dau seama cum a intrat - nu am masina de noua.. ati sti vreo solutie de indepartare a prafului????

Eu ma gandeam sa le demontez si sa bag apa in ele sa se spele.. ce ziceti??? e o idee buna???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca se pateaza. Daca nu vrei sa le strici de tot lasa-le asa. Ti-a intrat praf in ele pt ca nu au fost bine ermetizate, capace, aparatori puse bine la locul lor. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un Passat...Aveti idee cu ce pot curata lupa pe interior?Una se vede albastra si una spre alb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de la bec, xenon, este pe duca ala mai alb. Sigur ai avut de 6000K si eventual pe dreapta se intampla, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mariusxxx23

Pentru cei cu geamul de la far matuit, ingalbenit...la Auchan e un tub galben la 13ron aprox. cu un fel de pasta de polish, merge si pt faruri si pt vopsea, pentru reconditionarea acestora. Eu am folosit la geamul de la far si a iesit destul de bine, foarte vizibila diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,la golf 4 se poate face ceva pt sticla farurilor?e matuita si are multe puncte,gen intepaturi de ac de la pietre si nisip aruncate pe sosele. cu ce as putea sa le curat,merge un polish dupa ce am vz pe site,cu smirghel si apoi solutie de polishat caroserii?merge cu xerapol? ce solutie exista in afara de asta?

(nu sunt sigur,farul e sticla sau plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sea.

La golf se desface sticla de pe corpu farului.Daca nu merge usor, mai bine cumperi alta noua, nu e scumpa.

Am dat si eu cu tot felu.....si marci bune, Sonax, Nigrin etc. E complicat de curatat pe interior.Pe afara hai ca mai merge , cu multa rabdare.Tot aici pe forum, uni se lauda ca desfac sticla farului cu uscatoru de par. Am incercat, dar nu am insistat mult cind am vazut ca se deformeaza rama de plastic de pe corpu farului. Si am bruiat ceva si la reglajul farului, motorasele numai merg.Asa ca in vara asta ma aleg cu faruri noi.Asta e... ;) .

Dani ab

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor. N-am mai postat pana acum desi sunt membru de mult timp. Vreau sa va spun ca am luat masina cu farurile matuite atat de rau, ca nu vedeam becurile in interior, iar noaptea pe ploaie, ghici cine nu stia pe unde-i drumu. Am comandat XERAPOL de pe net si le-am luat la frecat, cam juma de ora pe fiecare. N-au iesit cristal, ca la o masina noua, dar arata totusi foarte bine. Am smirgheluit manual cu apa, iar Xerapolul l-am dat cu masina de polisat. Acu, n-as vrea sa fiu carcotas, dar parerea mea e, ca 95 % din treaba a facut-o smirghelul si rabdarea si doar 5 % Xerapolul, care cred ca mai degraba functioneaza ca o crema foarte transparenta, care umple si cei mai mici pori ramasi. Am de gand sa repet operatia, cu un smirghel mai fin decat cel pe care l-am primit in chit, care era de 500, daca nu ma insel. Efectul este spectaculos, in cazul farurilor matuite si de aceiasi varsta ambele, insa va pot spune cu certitudine, nu va scoate zgarieturi si nu va face un far vechi sa arate identic cu unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, dupa treaba asta ai mai multa lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumina din bec e aceeasi,cea de pe asfalt e mai multa. logic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, chiar vad bine farurile acum. Daca le mai slefuiesc o data, o fac doar pentru aspect, imbunatatirea luminii va fi nesemnificativa. Pentru lumina ma gandesc sa incerc becuri cu xenon.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lumina din bec e aceeasi,cea de pe asfalt e mai multa. logic

Muale, inteleg ca lumina becului e aceeasi, ca doar nu a slefuit omul becul..... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, chiar vad bine farurile acum. Daca le mai slefuiesc o data, o fac doar pentru aspect, imbunatatirea luminii va fi nesemnificativa. Pentru lumina ma gandesc sa incerc becuri cu xenon.

Xenonul este o solutie buna.Daca le mai slefuiesti odata sigur aspectul va fi altul dar si lumina va fi mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Iar dupa polisare, trageti o folie de protectie transparenta peste faruri si nu veti mai avea probleme in veci cu matuirea! Io mi-am pus faruri noi (vezi poza) si am pus si pe ele folie, asa preventiv, ca sa ma asigur ca vor arata ca noi si peste X ani....

post-11482-1277637739_thumb.jpg

Modificat de Alex-F1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am gandit la polish :)))) .. adevarul este ca arata urat farurile matuite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt chiar opace, adica matuite rau, ies foarte frumos si incomparabil cu ce a fost inainte!Am de gand sa le polishez si eu ptr ca s-au matuit la exterior, nu mult dar se vede o pelicula de mici zgarieturi.In orice caz se matuiesc relativ repede.Eu am masina de vreo 2 ani si ceva si nu erau matuite, insa am vazut masina cu faruri obosite rau, iar dupa operatiune spuneai ca sunt oarecum noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!