Jump to content

Farurile lumineaza slab


Executron
 Share

Postare recomandată

Razvan merge schimbata. Pe original nu se gasesc decat pentru alte modele. La passat nu ca si eu as lua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Executron

    9

  • klausu25

    7

  • Borisake

    6

  • l@u

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu le-am polishat la un tinichigiu. am spalatoare si am pus odata o chestie in apa pt parbriz care a afectat sticla, avea o depunere de sare(ceva asemanator) si mai parchez sub pomi care au un fel de rasina. A iesit f bine.

Modificat de Petros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in legatura cu matuirea sticlelor la faruri va dau un sfat: dati pe ele cu polish profesional,nr 1 si nr 3,apoi lasati sa se usuce si mergeti cu ele la un vopsitor adevarat si ii spuneti asa: DATI-MI SI MIE PE ACESTE FARURI DOUA RANDURI DE LAC AUTO PENTRU VOPSEA TRANSPARENT.efectul este garantat:ies ca din fabrica.va voi atasa maine o poza de la farurile mele.incercati cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am polishat farurile cu Xerapol la masina mea in vara si au iesit bine. Am frecat la ele de m-am saturat, dar in primavara as vrea totusi sa le demontez si sa le mai polishez o data, dar cu masina de polishat.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1096789

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am polishat si eu farurire cu Xerapol si cu o masina de polishat.

post-29377-1267454802_thumb.jpg

post-29377-1267454814_thumb.jpg

post-29377-1267454822_thumb.jpg

post-29377-1267455064_thumb.jpg

Modificat de l@u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu Pitesti
exista o pasta speciala pentru policarbonat - plasticul din care e facut geamul farului. Atentie sa nu dea bizonii cu polish pentru caroserie ca le fac praf.

Ale mele erau foarte zgariate si erau mate. Rezultatele sunt spectaculoase, am ramas paf de cata lumina am acum. Stopurile erau parca incetosate, blurate pe exterior, dar acum arata ca noi.

Imi pare rau ca pe proiectoare nu se poate da, caci sunt mici, rotunde si sunt si adanc bagate in ornamente...

Merge si cu polish de caroserie.Pe proiectoare nu poti da,deoarece sunt din sticla.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa polisare, recomand folia transparenta, se gaseste la orice montator de folie omologata pentru geamuri, este speciala pentru asa ceva si rezista foarte bine. Eu am pusa folie pe faruri after-market si dupa doua ierni si o vara , farurile sunt ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a trecut un an de cand le-am polishat cu xerapol si arata ca noi.

a meritat efortul, le-am frecat prima data cu o hartia abraziva mai serioasa care indeparta mai bine ,fiindca erau galbene aproape farurile (gen p200, p400) ,iar apoi am frecat cu p1500 pana au disparut toti porii si zgarieturile care au ramas in urma , am aplicat xerapol cu laveta alaturi de care vine insotit.

am frecat pe portiuni din far iar la sfarsit am mai aplicat odata pe intreg farul, a iesit ca nou! :D

ps:am folosit apa cat timp am frecat cu hartia abraziva

si inca ceva....daca le stergeti cu silicon macar o data pe luna ,dupa ce spalati masina ,se mentin ok fara sa fie nevoie de folie

Modificat de bogdan_xsc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai buna este ceara auto!Protejeaza mult mai bine si o dai mult mai rar decat siliconul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie de la ceara auto s-au ingalbenit in ultimul hal. Ma refer la ceara care o poti da la OMV self wash.

Am rezolvat problema cu xerapol.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mia intrat praf si mizerie inauntru si sa depus pe sticla nu se poate da jos sticla de pe far???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte usor de dat sticla jos am facut eu treaba asta chiar ieri este o adevarata banalitate puzi farul in cuptor il lasi 2 - 3 minute pe oparte si 2 3 minute pe cealalta parte si pe urma bagi surubelnita intre geam si carcasa si se deslipeste super usor.

bafta la lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbesti serios dsf?? cite grade ar trebui sa fie aproximativ ca sa nu se topeasca faru??!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat butonul la prima treapta unde srie 180 grade si lasi usa putin intredeschisa oricum nu poti sa o inchizi ca e mai lung farul decat cuptorul, si stai linistit ca in 2 minute nu are cum sa se topeasca farul.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

stie cineva ce tipuri de faruri sunt mai bune pt un 5.5 si de unde pot lua?

Am inteles ceva de unele DEPO daca nu ma insel la 320ron/buc.

Ale mele sunt foarte, foarte matuite, nu e chip sa le reconditionez si am nevoie urgenta.

Sau poate imi puteti recomanda un loc din care sa le iau second?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu HELLA sunt pe original de depo nici nu am auzit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce fel de cuptor ati bagat farul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aragaz

Sincer cred ca e o gluma si una proasta cu cuptorul ,,de aragaz" . Un sfat pentru cei care vreti sa va apucati de ,,minuni" din astea : CAUTATI SI CUMPARATI GEAMURI NOI PENTRU FARURILE VOASTRE si abia dupa aceea , daca gasiti asa ceva , puneti-va problema cum il dezlipiti pe cel existent . Avind geamul nou l-as sparge fara regrete pe cel vechi in timpul operatiei de dezlipire si in nici-un caz nu as apela la cuptor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti se pare gluma, eu zic sa te lasi pagubas. Sticle pentru passat b55 nu se gasesc(deloc!), iar metoda susmentionata da rezultateloe scontate. Tu ramai cu spartul farurilor...poate chiar iti place asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e adevarat cea spus dsf eu asa am reusit sa curat farurile pe interior leam dezlipit punindule in cuptor cite 3 minute pe fiecare parte si e super ok mersi de sfat dsf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dsf oare la stopurile spate functioneaza metoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dsf oare la stopurile spate functioneaza metoda?

sincer la stopuri nu am incercat, decat la faruri ca mia trebuit lupa de la ele, stopurile spate le-am inlocuit iar pe cele vechi nu am incercat, dar daca sunt lipte cu acelasi silicon negru cu siguranta merg pt ca sunt facute exact din acelasi material cu farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta metoda, probalil functioneaza si cu cuptor electric. este un silicon special cu care se lipeste innapoi sticla sau e bun si cel universal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu leam lipit cu silicon sanitar dar inainte leam reincalzit ca sa fie mai moale plasticu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!