Jump to content

Farurile lumineaza slab


Executron
 Share

Postare recomandată

Mersi, dar in orice caz nu o sa iasa niciodata ca unul nou (cel din dreapta). Problema nu e ca e zgariat, lovit ci ca e matuit/ingalbenit. Tenta plasticului cred ca e imposibil de scos, iar farul drept e nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Executron

    9

  • klausu25

    7

  • Borisake

    6

  • msanyix

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am incercat si eu becuri cica plasma dar erau mai slabe decat ce era pe masina stoc plus ca s-au ars repede. Pasta am luat-o de la Sonax si face treaba buna, nu stiu cum e xerapol asta ca am auzit si eu de el dar dupa ce am luat sonax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam si eu la xenoane dar acum chiar nu mai e nevoie + din cand in cand polishez farurile cu pasta speciala pentru plastic si farurile si stopurile arata ca noi. Succes! :(

Salut!

Stiu ca sunt un pic offtopic dar as dori sa stiu unde se pot polisha farurile. Exista un service care face asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am ajuns la concluzia ca singurul mod "onest" in care sa-ti imbunatatesti lumina farurilor e sa le schimbi daca sunt imbatranite (s-a mers tare cu masina si s-au matuit. Tot nu inteleg cum se pot matui in asa hal, plus ca s-a si ingalbenit). Faceam comparatia cu farurile de la Octy care erau mult mai bine.

Si eu nu vedeam nimic inainte si am schimbat un far cu unul original Hella, care a venit cu becuri, totul si sincer cel schimbat e ca la octy. Cand e ceata, ceva, se vede f. bine doar cel schimbat. Uneori am impresia ca am un singur far care functioneaza.

Acum am avut un accident fara consecinte importante dar farului vechi i s-a rupt suportul asa ca am ocazia sa-l schimb si pe celalalt.

Fara suparare pt cei care si-au pus xenonane nu imi voi pune pentru ca mi se par suparatoare chiar si bine reglate farurile pentru dau lumina intr-o zona mai mare (dau si in lateral) si ma orbesc cand privesc in oglinda (daca cel din spate are xenonane off-market).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sticla (plasticul) farului matuita e vinovata, sau nu are atat de mare importanta. Oricum se pot polisha "geamurile" cat de cat, dar mai mult ca sigur, nu se va observa o imbunatatire notabila a iluminarii.

Parerea mea e ca lupele sunt "beleaua". Dupa cativa ani apar micro-fisuri in lupe (temperaturi mari) plus "afumare" care da efectul de "chior" :lol: .

La cele fara lupe conteaza foarte mult starea oglinzii farului. E cazul si a fazei lungi la farurile care au lupe doar pe "scurta". De obicei la acestea faza de intalnire bate slab (anormal) iar "lunga" bate foarte bine deoarece lupele se "duc" mai repede decat oglinda.

Schimbarea farurilor cu altele noi e cea mai buna solutie. Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, dar in orice caz nu o sa iasa niciodata ca unul nou (cel din dreapta). Problema nu e ca e zgariat, lovit ci ca e matuit/ingalbenit. Tenta plasticului cred ca e imposibil de scos, iar farul drept e nou.

pai tocmai asta este. Se indeparteaza stratul de plexiglas care este ingalbenit de la drumurile noastre, si i se reda stralucirea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, abitul daca ma intrebai acum 2 saptamani te rugam sigur sa m-ajunti. Dar pe 30.12 am avut un accident (destul de minor) dar imi voi schimba si celalalt far matuit pe casco asa ca am 2 faruri noi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Si eu am aceeasi problema, faruri matuite si ingalbenite. In Bucuresti exista service sau spalatorie care sa polisheze farurile? Daca stie cineva sa ma anunte si sa-mi spuna unde gasesc si cat ma costa. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Da exista si eu am avut aceeasi problema si m-am dus la un service prin vitan nu mai stiu numele,dar iti pot da nr de tel.

Pe mine m-a costat 100ron pentru amandoua si sunt multumit de cum arata acum dupa polish-are.Nu sunt perfecte ca din fabrica dar mult mai bine ca inainte sa le faca.Daca vrei da-mi un mesaj si iti raspun cu nr de tel al domnului de acolo.Am inteles ca mai sunt si alti baieti pe forum care si le fac singuri.Daca afli ceva de chestia asta da-mi si mie un mesaj pt ca eu vreau sa le fac si mai bine.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior ! Foloseste butonul Add Reply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

problema mea este urmatoarea: farul dreapta fata a fost spart si schimbat. Acum cel de pe stanga(partea soferului) este vechi si matuit iar cel de pe dreapta este nou. Diferenta este mare si deranjanta. Am vazut si topicul cu reconditionarea farurilor insa nu cred ca le pot aduce la acelasi aspect deci prefer sa schimb un far.

Drept urmare ofer la schimb unul in cele 2 faruri.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
andyconstantin

Salutare forumisti,

Ma intereseaza si pe mine un far stanga sau ambele pentru un Passat wagon 2001 pentru un prieten care nu prea le are cu forumurile. Nu de la reprezentanta ca poate lua si el dar sunt f.scumpe.Poate fi de la orice firma care face piese pt VW,si angeleyes insa asa se vede nevoit sa le schimbe pe ambele. Nu stiu exact daca e B5 sau B%>% .Poate ma ajutati voi.Multumesc anticipat si sper sa aiba rezultat.

Numai de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina este an de fabricatie 2001 100% ca are model B5.5 Variant. Modelul B5.5 are far cu lupa pe faza scurta si semnalizatorul incorporat in acelasi bloc cu farul. Se aduce la fiecare magazin de piese auto costa vreo 500-600 RON, daca este cu xenon din fabrica atunci belea fiindca costa vreo 300 EUR bucata. La cel cu xenon intre faza scurta si lunga este semnalizarea, la cel fara la latura dinspre aripa. Daca vrea faruri tuning gen devileyes sau angeleyes trebuie sa apeleze la magazine tuning sau la vre-un comercian de aici de pe forum, ex http://vwforum.ro/index.php?showto...0534&st=270. Cu tuning zic ca scapa mai ieftin.

Bafta

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Eu am farurile, la masina din semnatura, afumate si prafuite. Am folosit Xerapol si luceste putin sticla din fata, dar farurile sunt tot mult mai inchise la culoare dacat unele noi. Chiar imi lipseste la un far capacul de cauciuc din spatele farului si am si musculite moarte in interiorul farului. Am tot spus ca imi iau faruri noi aftermarket, dar acum nu mai am cand ca urmeaza o perioada lunga in care va trebui sa bag bani in altceva.

Vreau acum sa-mi schimb farurile cu unele noi stock (care am vazut ca sunt 225 Ron bucata) si becuri Philips Vision Plus (sau altele inca nu m-am hotarat). Daca stiti cumva faruri stock mai ieftine va rog sa-mi spuneti.

Mentionez ca farurile mele nu au proiectoare incluse. Am inteles ca daca vreau sa-mi iau cu proiectoare trebuie sa schimb toata instalatia electrica.

Credeti ca este o idee proasta sa-mi iau faruri stock? In prezent chiar merg noaptea cu frica.

Merci.

Modificat de Miril
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fi uimit să vezi ce strat fin de praf cu fum ai pe interiorul sticlelor. ;-). Dai bani degeaba. Desfaci farurile şi le ştergi. Vei zice că sunt noi şi scapi de cheltuială.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa Vicius. Si eu aveam farurile vechi, cu care a venit masina mult mai ingalbenite. Si chiar nu era de la depuneri. Pur si simplu a imbatranit sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am ales sa polishez si asta e rezultatul

Inainte

2mruw0i.jpg

Dupa

2v7ymb5.jpg

Inainte

25pkb9l.jpg

Dupa

htvcyq.jpg

Inainte

1238y0i.jpg

Dupa

16knx52.jpg

Inainte

24oc45u.jpg

Dupa

2w5oal1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f tare !

cu ce solutie le-ai dat ?

ce ai folosit ? shmirglu superfin sau ce ?

am dat o cautare pe iutub (fara nici o speranta :D )si am gasit ceva clipuri :rolleyes:

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am lustruit in urma cu un an si efectul a fost similar celui de mai sus. Eu am lustruit cu o pasta ungureasca (nu mai stiu cum se numea, Event parca sau ceva asemanator) pt. lustruit caroserii (intr-un tub gri). Dupa un an, nu mai sunt chiar asa, s-au mai matuit din cauza nisipului, prafului care loveste in ele. La mine, "sticla" e din plastic si de aceea se "sableaza" relativ repede in trafic. Din acelasi motiv se si pot lustrui usor. Probabil in timp se vor albi/ingalbeni datorita imbatranirii materialului plastic. Am lustruit acum un an la ele si cu masina si cu mana de m-am saturat. Aceiasi metoda si pasta am folosit si pentru caroserie si pentru triplele pe spate. In schimb la proiectoare nu stiu ce sa fac, acolo e sticla adevarata si sunt foarte bine "sablate". Pe vremuri era un smirghel special pentru sticla, cu praf de diamant in compozitie, aveau ceasornicarii. Nu stiu daca se mai gaseste smirghel din acela, stiu ca nu mai sunt ceasornicari (cel putin prin orasele mici nu mai gasesti)

Modificat de mslo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma scuzati de off topic ...

nu stiti ? farurile de pe un passat b5.5 2005 fara xenon sunt cumva mai diferite fata de cele de pe un b5.5 din 2001 ?

ma refer la cum se prinde sau daca exista ceva diferente mici intre ele etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi eu vreau să le finisez că au ceva zgarieturi şi să le pun folie. Ce folie să pun. Unde aş găsi ceva bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate pe mine nu m-a ajutat polish-ul la faruri, oare se poate schimba doar sticla de la far?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vicius - Incearca pe www.foliedeprotectie.ro, cred ca este prezent si pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!